Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλάτος κλιμακοστασίου και σφηνοειδείς βαθμίδες


concreate

Recommended Posts

δηλαδη ολο αυτο το μπερδεμα στον κτιριοδομικο με την ακτινα καμπυλοτητας της εσωτερικης βαθμιδοφορου (και δεν συμμαζευεται...:P) ειναι η ακτινα του φαναριου?!?!?!?!?!

Δηλαδη τι φαναρι ειναι αυτο?!?!?!?Για τον πυργο του Αιφελ????:D

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι η εσωτερική καμπύλη του σφηνοειδούς τμήματος πρέπει να εγγράφεται σε νοητό κύκλο ακτίνας >= 7,5 μ. Το φανάρι μη σε μπερδεύει - απλώς η εσωτερική καμπύλη της κλίμακας το οριοθετεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή έχω και εγώ μία παρόμοια περίπτωση ιατρεία μαζί με κατοικία, είχα μάθει ότι όταν έχεις έστω και μία κατοικία δεν απαιτείται η σκάλα να είναι με ευθύγραμμα σκαλοπάτια, δηλαδή μπορεί να είναι με σφηνοειδής σκαλοπάτια. Γνωρίζει κανείς αν ισχύει ή είναι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Δεν ξέρω αν πρέπει να θέσω το ερωτημά  μου σε αυτό το θέμα, αλλά έχω την εξής απορία:

έχω ένα ισόγειο κατάστημα τροφίμων και στην ταράτσα θέλω να τοποθετήσω μηχανολογικό εξοπλισμο. Δε θέλω όμως να κάνω εσωτερικό κλιμακοστάσιο με απόληξη γιατί μου μειώνεται πολύ το κατάστημα. Μπορώ να κάνω εξωτερική κυκλική σκάλα (με σφηνοειδής βαθμίδες)? Θα χρησιμοποιείται μόνο σε περίπτωση που χρειάζεται επισκεύη ή συντήρηση ο μηχ/κος εξοπλισμός. Για τα καταστήματα απαιτείται τύπος σκάλας Ι, ή ΙΙ, αλλά αυτή η σκάλα δεν θα εξυπηρετεί το κατάστημα... Πρέπει να την κάνω κυκλική γιατί θα τη μετρήσω στην κάλυψη και δεν έχω περίσευμα κάλυψης...

Με λίγα λόγια θέλω να χρησιμοποιήσω τη σκάλα που περιγράφεται στην παρ. 4.5 του κτιριοδομικού., όπου από τα λεγόμενα της θεωρητικά δεν μπορώ:

Κλίμακες που εξυπηρετούν αποκλειστικά βοηθητικούς χώρους σε κτίρια με χρήση βιομηχανίας - βιοτεχνίας ή αποκλειστικά αποθηκευτικούς χώρους σε κτίρια με χρήση εμπορίου ή αποθήκευσης, επιτρέπεται, κατ' εξαίρεση των απαιτήσεων του πίνακα της παρ.4 του παρόντος άρθρου και των απαιτήσεων ελεύθερου πλάτους της παρ.2 του παρόντος άρθρου, να έχουν έναν ή περισσότερα από τα ακόλουθα χαρακτηριστικά, αν ο κανονισμός πυροπροστασίας κτιρίων δεν ορίζει διαφορετικά: 
      α. ελάχιστο πλάτος κλίμακας 0,60 μ.
      β. μέγιστο ύψος βαθμίδας    0,23 μ.
      γ. ελάχιστο πλάτος βαθμίδας 0,23 μ.
      δ. λοξές βαθμίδες χωρίς περιορισμό στην ακτίνα καμπυλότητας.
      ε. δεν υπάρχει περιορισμός στο άθροισμα 2 φορές ύψος συν 1 φορά πλάτος βαθμίδας. 

όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο, ας βοηθήσει...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν κάνεις χρήση της παρ. 4.7?

αν το ύψος δεν είναι απαγορευτικό, δεν είναι απαραίτητη η μόνιμη κατασκευή

Edited by tetris
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ήταν το καλύτερο, αλλά υπάρχει κάποιο σημέιο στη νομοθεσία στο οποίο μπορώ να στηριχτώ;

Σχετικά με την παρ. 4.7, δε μπορώ να τη χρησιμοποιήσω γιατί αναφέρεται στα κτίρια με χρήσησ βιομηχανίας - βιοτεχνίας.

Edited by Stell@giou
διορθωση κειμενου
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κτιριοδομικός κανονισμός,

άρθρο 13, πλάτος βαθμίδας. "Ελάχιστο 0,24 του μέτρου μετρούμενο στο μέσο της βαθμίδας σε οριζόντια προβολή σαν απόσταση των ακμών δύο διαδοχικών βαθμίδων."

Σχηματικά ως τομή εννοεί αυτό το μήκος? , (0,24μ μου φαίνεται μικρό, αλλα αν το λέει ο νόμος οκ).

Ευχαριστώ

Image 4.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.