Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλάτος κλιμακοστασίου και σφηνοειδείς βαθμίδες


concreate

Recommended Posts

καλημερα ειμαι και εγω νεα στο φορουμ και προσπαθω να βγαλω μια αδεια για κτιριο με πιλοτη και 3 οροφους . στον α΄ οροφο θα στεγαζεται παιδιατρειο και εχω μπερδευτει με το θεμα του κλιμακοστασιου.στην πολεοδομια μου ειπαν πως εφοσον υπαρχει χρηση γραφειου θελει πλατος 1,20 και ευθυγραμμα σκαλοπατια οχι λοξα. το ιδιο συμπεραίνω και απο τον κτιριοδομικο για τον τυπο Ι της σκαλας. αν ισχυουν ολα αυτα γιατι σε ιατρεια που επισκεπτομαι που στεγαζονται σε καινουρια κτιρια εχουν κλασικη σκαλα σχημα Π με λοξα σκαλοπατια?ελεγχουν απο τον ιατρικο συλλογο για να δωσουν την αδεια τη σκαλα η μονο η πολεοδομια το εξεταζει?και αν ισχυει αυτο με τα ευθυγραμμα σκαλια ολα τα ιατρεια που στεγαζονται σε οροφους πολυκατοικιων οι σκαλες τους ειναι ευθυγραμμες? υπαρχει καποια διαφορα οσον αφορα τη σκαλα μεταξυ υφισταμενου διαμερισματος κτιριου που το νοικιαζει καποιος γιατρος και το κανει ιατρειο και νέας αδειας όπου εξαρχης δηλωνεται ιατρειο στην κατοψη?μπορει να ρωταω και βλακειες αλλα εχω μπερδευτει..μεταξυ πολεοδομιας κανονισμων και γιατρων..ευχαριστω εκ των προτερων οποιον συναδελφο θελει να με βοηθησει..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις σκαλα τυπου Π με 2 πλατυσκαλα χωρις να χρησιμοποιησεις λοξα σκαλια.Απλως καταλαμβανει μεγαλυτερο εμβαδον αυτος ο τυπος..

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τον τύπο του ιατρείου .

Πρέπει να ρωτήσεις στην νομαρχία γιά την συγκεκριμένη ειδικότητα τι ισχύει .

Αν όμως το αφήσεις γενικά ιατρείο , τότε λογικά σου ζητάνε με πλατύσκαλα , όπως και γιά γραφεία ισχύει το ίδιο .

 

Επίσης ορισμένα ιατρεία πρέπει να είναι σε περιοχή γενικής κατοικίας και να έχουν και ΜΠΕ .

Link to comment
Share on other sites

'Εχω και γω παρόμοιο θέμα . Σε υφιστάμενο κτίριο 25ετών με χρήση γραφείων στους ορόφους και καταστημάτων στο ισόγειο η κλίμακα έχει σφηνοειδείς βαθμίδες και είχε περαστεί έτσι από την αρχή και στις κατόψεις της πολεοδομίας . Τι μπορεί να παίζει στη συγκεκριμένη περίπτωση , πώς επιτράπηκε κατά την έκδοση της άδειας ?

Τμήματα των ορόφων θα χρησιμοποιηθούν σήμερα ως ιατρεία . Η διεύθυνση υγείας ή όπως ονομάζεται μετά τον Καλλικράτη η αρμόδια υπηρεσία , ελέγχει αυτή την λεπτομέρεια ?

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορεί να παίζει στη συγκεκριμένη περίπτωση , πώς επιτράπηκε κατά την έκδοση της άδειας ?

παιζει π@@@στια και τώρα τους έπιασαν

 

δεν νομίζω πως λύνεται το θέμα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα σας,

 

Θα ηθελα και εγω να κανω μια ερωτηση για μια περιπτωση σκαλας που εχω σε μια οικοδομη...

Η οικοδομη είναι τριόροφη με piloti και ειχα σχεδιάσει εξ αρχης κυκλικη σκάλα. Στον έλεγχο της αδειας όμως μου εγραψαν παρατηρηση για την κυκλικη και οταν ρωτησα μου επισημαναν τον γνωστο κανόνα με τις λοξες βαθμιδες και την ακτινα καμπυλοτητας της εσωτερικησ πλευρας που πρεπει να ειναι 7.50 μ.

Η ερωτηση μου λοιπον.....Τι 7.50 μετρα ειναι αυτα και πως ακριβως εφαρμοζονται στην πράξη???????? Μα 7.50μ είναι δυνατον???Που βρίσκει εφαρμογη αυτο???

Link to comment
Share on other sites

'Ασχετο με το προηγούμενο ερώτημα : Ξέρει κανείς αν ο ΓΟΚ 73 επιτρέπει σφηνοειδή σκαλοπάτια σε κτίριο με χρήση γραφείων - καταστημάτων ?

Link to comment
Share on other sites

adadim

 

Έχω την εντύπωση πως όχι αν τα γραφεία καταστήματα θεωρούνταν ειδικά κτίρια...

 

Α 6) Οι κλίμακες των ειδικών κτιρίων...

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teelar/NOMOTHESIA/GOK%2073/097620FC1EDF1F54E0440003BA2D133C

-------------------------------------------------------

 

maraki17

 

Τι χρήσεις έχεις στο κτίριο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.