Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλάτος κλιμακοστασίου και σφηνοειδείς βαθμίδες


concreate

Recommended Posts

Κατοικιες ειναι!Δεν εχω ουτε γραφεια ουτε τιποτα!

 

Από τον κτιριοδομικό εχω συμπερανει οτι για την περιπτωση μου επιτρεπονται οι τυποι κλιμακας Ι και ΙΙΙ. Και για του λογου το αληθες.....

 

Κτιριοδομικός κανονισμός.

'Αρθρο 356

Κλίμακες .

(άρθρο 13 απόφ. 3046/304/301/3.2.1989, παρ. 7 απόφ. 49977/3068/27/30.6.1989)

"4. Όλες οι κλίμακες πρέπει να είναι μόνιμης κατασκευής και να ανήκουν σε ένα από τους παρακάτω τύπους Ι, ΙΙ και ΙΙΙ με τα χαρακτηριστικά στοιχεία που καθορίζονται στον ακόλουθο πίνακα:

[.....]

α. Στα κτίρια ή τμήματά τους για την εξυπηρέτηση χώρων κατοικίας (κατηγορία Α) οι κλίμακές τους επιτρέπεται να είναι οποιουδήποτε τύπου Ι, ΙΙ, ΙΙΙ."

 

Αλλα το μονο ερωτημα μου ειναι αυτα τα 7.5 μ.!!!!

 

Τυπος Ι,ΙΙ

 

Λοξές βαθμίδες : Επιτρέπονται μόνο σε καμπύλες σκάλες που η ακτίνα καμπυλότητας της εσωτερικής πλευράς δεν είναι πουθενά μικρότερη απο 7,50 μέτρα

 

Τύπος ΙΙΙ

Λοξές βαθμίδες : Επιτρέπονται εφόσον εξασφαλίζονται τα ανωτέρω και ελάχιστο πλάτος βαθμίδας στην εσωτερική βαθμιδοφόρο 0,07

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σας κουράζω ή αν πραγματικα φαινομαι χαζη που δεν καταλαβαινω...Αλλα δεν καταλαβαινω....:(

 

Ποια ειναι η εσωτερικη καμπυλη που πρεπει να ειναι και 7.5 μ.?

Μηπως εχετε καποιο σχεδιακι για να καταλαβω καλυτερα αν δε ειναι κόπος ε?!?!?!?

Link to comment
Share on other sites

maraki17, κάθε καμπυλόγραμμη σκάλα έχει δύο καμπύλες. Μίας εσωτερική και μία εξωτερική.

Ο Κανονισμός λέει πως η εσωτερική (κοντά στο φανάρι) πρέπει να έχει ακτίνα τουλάχιστον 7.5μ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν καταφερω να ανεβασω το σχεδιο (γιατι δεν το εχω ξανακανει και δεν ξερω πως) θα σας το ανεβασω να το δειτε....Αλλα δεν ειναι και τιποτα ασυνηθιστο...μια απλη κυκλικη σκαλα με μηκος πατηματος 1.20, 16 ριχτια (0.18 ] και πλατος πατηματος 0.25 στην κεντρικη βαθμιδοφορο (δλδ σε αποσταση 0.60). Απο την πολεοδομια μου ειπαν οτι επιτρεπεται κυκλικη αν η ακτινα καμπυλοτητας στην εσωτερικη βαθμιδοφορο ειναι 7.5 μ. Αλλα πρακτικα πανω στο σχεδιο δεν ξερω να το εφαρμοσω αυτο ή τελωσπαντων να ελεγξω αν η δικη μου σκαλα πληρει αυτην τη προυποθεση.Συγνωμη αν σας κουραζω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.