Μετάβαση στο περιεχόμενο

Energy Building της Civiltech


pm4698

Recommended Posts

οκ. επλίζω να είναι αρκετά βελτιωμένο ειδικά στο κομμάτι της ταχύτητας! κι εγώ μόλις πλήρωσα και περιμένω να το εγκαταστήσω....είχα βέβαια ολοκληρώσει ένα πεα με την προηγούμενη έκδοση αλλά μάλλον θα χρειαστεί να ξανακάνω τη δουλειά από την αρχή!

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σκέφοτμαι την αγορά ενος λογισμικού για ενεργειακες επιθεωρήσεις!

Μέχρι τώρα έχω δουλέψει μόνο με τεε κενακ και με ένα excel που χορηγούνταν από ένα βιβλιο οδηγό ενεργειακών επιθεωρήσεων τα πήγαινα αρκετα καλά. Τώρα με τις νεες τοτεε αυτό δεν ισχύει και δεν μπορώ να βρώ κατι αντίστοιχο και εν όψει του νέου εξοικονομω σκέφτομαι την αγορά ενος εμπορικού προγράμματος. Μου φαίνεται βουνό όλοι αυτοί οι υπολογισμοί κελύφους κτλ με το χέρι.

Έσεις είστε ικανοποιημένοι, τα αξίζει τα λεφτά του για μέτριο όγκο δουλείας? 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τα "ιδιωτικά" προγράμματα δεν είναι πανάκεια

Και πάντα θα πρέπει να ελέγχεις τα αποτελέσματα με το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ (το συνιστούν άλλωστε και οι εταιρείες) 

Άσε που θέλεις χρόνο για να τα συνηθίσεις 

Οι αλλαγές των ΤΟΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ δεν είναι κάτι τρομακτικό. Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις όπως ξεκίνησες. Και το χρόνο που θα αφιέρωνες στην εκμάθηση της νέας εφαρμογής, αφιέρωσέ τον στη μελέτη των ΤΟΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Για κάποιον ο οποίος δεν έχει ασχοληθεί με ΠΕΑ πέραν από τα της αποτύπωσης

και έως σήμερα συνεργάζεται με συνάδερφο μηχανολόγο για το ενεργειακό κομμάτι

ένα εμπορικό πρόγραμμα σαν το συγκεκριμένο βοηθάει στο να μπεί στο κλίμα και να 

εξοικοιωθεί πιο εύκολα? Απ όσο γνωρίζω πέραν της εγγραφής (50 ευρώ παράβολο)

χρειάζεται και υποχρεωτική αγορά του ΤΕΕ Κενάκ (100+φπα). 

Αξίζει λοιπόν ενα εμπορικό λογισμικο (500περίπου) ή καποια σεμινάρια? Αν κάποιος

εχει γνώμη για κάποιο πιο value λογισμικό ας στείλε ενα πμ. Πιο πολύ με νοιάζει τουλάχιστον

στην αρχή λόγω μη εξοικείωσης μη κάνω καμια πατάτα..και τα προγράμματα καμιά φορά ψιλοβοηθούν

σ αυτή την κατεύθυνση...  

Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο που σου προσφέρει βοήθεια το "εμπορικό" είναι στις σκιάσεις

Για ΜΕΑ είναι σίγουρα απαραίτητο (εκτυπώσεις-παρουσίαση)

Αλλά δεν ξεκινάς σωστά

Πρώτα θα "ξετινάξεις" τις ΤΟΤΕΕ, θα λύσεις τις όποιες απορίες είτε από εδώ είτε με κάποιον έμπειρο, και όταν νιώσεις έτοιμος τότε να συζητήσεις για αγορά "εμπορικού"

Για να μην τα "ακουμπήσεις" όμως χοντρά, υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις διαδικτυακά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα με τους τοίχους προς ΜΘΧ κλιμακοστάσιο σε Μελέτη νέας κατοικίας.

Έχω ορίσει θερμική ζώνη και Μη θερμαινόμενο χώρο δτο κτίριο. Κατά το στήσιμο του 3D έσβησα τους διπλούς τοίχους που υπήρχαν στο κλιμακοστάσιο. Τώρα, όπως λένε και οι οδηγίες έχω ορίσει αυτούς τους τοίχους ως εσωτερικούς, να ανήκουν στη θερμική μου ζώνη και θέλω συνοριακή συνθήκη "επαφή με ΜΘΧ". Το πρόβλημα είναι ότι είναι κλειδωμένο το κουτάκι "επαφή με ΜΘΧ" και ανοίγει μόνο αν προσθέσω δύο ζώνες (θερμική και μη-θερμαινόμενο χώρο) στον τοίχο, το οποίο όμως είναι λάθος γιατί "διπλοορίζεται".

Ελπίζω να το εξήγησα καλά. Έχει κάποιος λύση πώς να ορίσω αυτούς τους τοίχους σε επαφή με ΜΘΧ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.