Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Energy Building της Civiltech


pm4698

Recommended Posts

Ifcxml από archicad έχει προσπαθήσει να εισάγει κανένας? Γιατί προσπαθώ να εισάγω και εισάγονται μόνο οι πλάκες με διάφορα error μηνύματα. Την ίδια στιγμή το ίδιο αρχείο ανοίγει άνετα σε άλλα προγράμματα (δεν εννοώ του ΚΕΝΑΚ) που υποστηρίζουν ifcxml.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσπάθησα να φτιάξω το παράδειγμα ενεργειακής επιθεώρησης του ΤΕΕ. Λόγω των εσοχών του κτιρίου όμως και επειδή λαμβάνει όλους τους ορόφους σαν μία ζώνη, προκύπτουν πάρα πολλά δομικά στοιχεία. Έχει προσπαθήσει κανείς άλλος να λύσει το κτίριο ? Μιλάω για το παράδειγμα με το κτίριο του 1982 στο site του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν κανείς σκέφτεται να το αγοράσει, ας επικοινωνήσει, για να δούμε την πιθανότητα ομαδικής αγοράς. Βλ. και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@ aero21

 

Αν θέλεις να εισάγεις ifcxml μπορείς να το κάνεις μόνο δημιουργώντας μια νέα μελέτη από αρχιτεκτονικά και όχι από το παράθυρο του τρισδιάσταστου.

Το πρόβλημα με την εισαγωγή IFCXML από το ARCHICAD στο Energy Building οφείλεται σε bug της Civiltech. Τους είχα ενημερώσει για το πρόβλημα και μου είπαν πως θα το διόρθωναν στην ενημέρωση της προηγούμενης εβδομάδας αλλά δεν είδα διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και κοριτσια,

το χρησιμοποιω εδω και καιρο απο τις πρωτες εκδοσεις του .εχω ενα μηχανιμα AMD 3200 με 1gb ram οπου δουλευω archicad 14(και μαλιστα ανοιχτο πολες φορες ταυτοχρονα, solidworks , και καποια επεξεργασιας video σαν hobby)

 

το μονο προγραμμα που καταφερε να γονατισει το μηχανημα μου ηταν το energy building.

γονατισμα εννοω πχ. να κανω κλικ σε κιλιομενη λιστα και να κανει 10 δευτερολεπτα να ανοιξει.

 

ομολογω οτι ειναι το χειροτερο προγραμμα που εχω δει και ασχοουμε με ΗΥ απο το 1989 με το προτο μου 8086.

αναρωτιεμαι πως καταφεραν να κανουν ενα υπολογιστικο προγραμα τυπου excel να δουλευει με απαιτησεις workstation . εποικοινωνησα με την εταιρια και μου ειπαν να μου δωσουν τα χρηματα πισω γιατι δουλευει καλα μονο σε διπυρινο και πανω???? απιστευτο!!!

 

περα απο αυτα:

1) το προγραμμα ειναι γραμμενο στο ποδι και βγαζουν Νεα εκδοση καθε εβδομαδα. ΟΧΙ αναβαθμιση(ναι και αυτο απιστευτο). Πρεπει να απεγκαταστησετε το παλιο και να εγκαταστησετε την νεα εκδοση.τουλαχιστον μια ωρα δουλεια με το μηχανημα που εχω.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

 

2)το ifcxml δεν αναγνωριζει προφιλ. προκειτε για απατη. αναγνωριζει αντικειμενα και εμβαδα. πχ αν εχετε προβολο καπου ΔΕΝ τον αναγνωριζει. πρεπει να τον δωσετε ξεχωριστα.

3. εκτυπωση σχεδιων. τα σχεδια του ειναι τα ιδια με αυτα τα σκαριφηματα που βγαζει στο τευχος. Για ποιο λογο να εχω τα ιδια κατατεθημενα και στο τευχος και σε πινακιδες?

ΑΠΑΤΗ για να διακριθουνα απο ανταγωνιστες πιθανον...

 

προτεινω σε νεο αγοραστη να το δουλεψει ΠΡΙΝ το παρει . ΟΧΙ μονο να δει DEMO. DEMO ειδα και εγω στα γραφεια της εταιριας και δεν προσεξα ουτε μου ειπαν τις απαιτησεις του PC.πρωφανως ειχαν pc τελευταιας γενιας. αλλο ενα υπολογισιμο κοστος.

 

Δευτερο demo που ειδα (κατοπιν εορτης βεβαια) ηταν απο τη Ace hellas το ecoline και ηταν κλασεις ΑΝΩΤΕΡΟ. ΝΑΙ ευτασα σε σημειο να ψαχνω να αγορασω δευτερο προγραμμα.

 

και για να μη νομισει κανεις οτι λασπολογω η διαφημιζω για οποιοδηποτε λογους ΠΡΟΤΕΙΝΩ σε πιθανο αγοραστη να τσεκαρει τα παραπανω και να κανει τη ΔΙΚΗ του ερευνα.

 

και κατιο τελευταιο :

ειμαστε δυο συνεργατες στο ιδιο γραφειο και ειχαμε την φαεινη ιδεα να αγορασει ο ενας το civil και ο αλλος το εnergy building. Ωραια? ΛΑΘΟΣ

οπως καταλαβαινεται εχουμε απο ενα pc και εγκαταστησαμε και τα δυο προγραμματα ο καθενας ωστε να αλαζουμε τα κλειδια usb οταν τα χρειαζοματε.ΛΑΘΟΣ. ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΔΥΟ ΚΛΕΙΔΙΑ ΣΕ ΙΔΙΟ PC. εποικοινωνησαμε παλι με την εταιρια και προτειναν:

ΝΑ ΑΠΑΓΚΑΤΑΣΤΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ.

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ???????????????

 

Αχιλλεας

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω τι απ ο΄λα αυτά είναι το χειρότερο αλλα αυτο ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΔΥΟ ΚΛΕΙΔΙΑ ΣΕ ΙΔΙΟ PC είναι απίστευτο!!!!Εγω πήρα της 4M κι ευτυχώς όλα πάνε καλά μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και κοριτσια,

το χρησιμοποιω εδω και καιρο απο τις πρωτες εκδοσεις του .εχω ενα μηχανιμα AMD 3200 με 1gb ram οπου δουλευω archicad 14(και μαλιστα ανοιχτο πολες φορες ταυτοχρονα, solidworks , και καποια επεξεργασιας video σαν hobby)

 

το μονο προγραμμα που καταφερε να γονατισει το μηχανημα μου ηταν το energy building.

γονατισμα εννοω πχ. να κανω κλικ σε κιλιομενη λιστα και να κανει 10 δευτερολεπτα να ανοιξει.

 

ομολογω οτι ειναι το χειροτερο προγραμμα που εχω δει και ασχοουμε με ΗΥ απο το 1989 με το προτο μου 8086.

αναρωτιεμαι πως καταφεραν να κανουν ενα υπολογιστικο προγραμα τυπου excel να δουλευει με απαιτησεις workstation . εποικοινωνησα με την εταιρια και μου ειπαν να μου δωσουν τα χρηματα πισω γιατι δουλευει καλα μονο σε διπυρινο και πανω???? απιστευτο!!!

 

περα απο αυτα:

1) το προγραμμα ειναι γραμμενο στο ποδι και βγαζουν Νεα εκδοση καθε εβδομαδα. ΟΧΙ αναβαθμιση(ναι και αυτο απιστευτο). Πρεπει να απεγκαταστησετε το παλιο και να εγκαταστησετε την νεα εκδοση.τουλαχιστον μια ωρα δουλεια με το μηχανημα που εχω.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

 

2)το ifcxml δεν αναγνωριζει προφιλ. προκειτε για απατη. αναγνωριζει αντικειμενα και εμβαδα. πχ αν εχετε προβολο καπου ΔΕΝ τον αναγνωριζει. πρεπει να τον δωσετε ξεχωριστα.

3. εκτυπωση σχεδιων. τα σχεδια του ειναι τα ιδια με αυτα τα σκαριφηματα που βγαζει στο τευχος. Για ποιο λογο να εχω τα ιδια κατατεθημενα και στο τευχος και σε πινακιδες?

ΑΠΑΤΗ για να διακριθουνα απο ανταγωνιστες πιθανον...

 

προτεινω σε νεο αγοραστη να το δουλεψει ΠΡΙΝ το παρει . ΟΧΙ μονο να δει DEMO. DEMO ειδα και εγω στα γραφεια της εταιριας και δεν προσεξα ουτε μου ειπαν τις απαιτησεις του PC.πρωφανως ειχαν pc τελευταιας γενιας. αλλο ενα υπολογισιμο κοστος.

 

Δευτερο demo που ειδα (κατοπιν εορτης βεβαια) ηταν απο τη Ace hellas το ecoline και ηταν κλασεις ΑΝΩΤΕΡΟ. ΝΑΙ ευτασα σε σημειο να ψαχνω να αγορασω δευτερο προγραμμα.

 

και για να μη νομισει κανεις οτι λασπολογω η διαφημιζω για οποιοδηποτε λογους ΠΡΟΤΕΙΝΩ σε πιθανο αγοραστη να τσεκαρει τα παραπανω και να κανει τη ΔΙΚΗ του ερευνα.

 

και κατιο τελευταιο :

ειμαστε δυο συνεργατες στο ιδιο γραφειο και ειχαμε την φαεινη ιδεα να αγορασει ο ενας το civil και ο αλλος το εnergy building. Ωραια? ΛΑΘΟΣ

οπως καταλαβαινεται εχουμε απο ενα pc και εγκαταστησαμε και τα δυο προγραμματα ο καθενας ωστε να αλαζουμε τα κλειδια usb οταν τα χρειαζοματε.ΛΑΘΟΣ. ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΔΥΟ ΚΛΕΙΔΙΑ ΣΕ ΙΔΙΟ PC. εποικοινωνησαμε παλι με την εταιρια και προτειναν:

ΝΑ ΑΠΑΓΚΑΤΑΣΤΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ.

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ???????????????

 

Αχιλλεας

Αχιλλέα αυτό με την επιστροφή χρημάτων το εννοούσαν, γιατί με ενδιαφέρει...Εγώ το έχω εγκατεστημένο σε 64bit PC I7 με 8GB μνήμη και nvidia quadro fx 1GB και στις κυλιόμενες λίστες εξακολουθεί να καθυστερεί, κάνοντας μία απλή δουλειά αρκετά χρονοβόρα! Και ακόμα περιμένουμε την αναβάθμιση που θα δείχνει τις θερμογέφυρες σε κάτοψη και δεν θα τις βάζουμε μόνοι μας στο autocad...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, θα ήθελα να σε ρώτησω αν έβγαλες άκρη με το file IFc. Σε παρακαλώ αν θες επικοινώνησε μαζι μου γιατί έχω τα ίδια προβλήματα!

Δανάη Μπαλή

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 3 μήνες επικοινωνίας με την εταιρία (προβληματικής πρέπει να πω)το θέμα με το ifc δεν είναι standard πότε δουλεύει και πότε όχι. Έχω αλλάξει εν τω μεταξύ 3 υπολογιστές που το έχω δοκιμάσει και το πρόγραμμα λειτουργεί με τον ίδιο -προβληματικό- τρόπο στην εισαγωγή του ifc. Μετά απο επανεκκίνηση το εισάγει κανονικά, αλλα αν το δουλέψεις κι άλλο μετά όταν θα πας να εισάγεις το 2ο κτήριο σου βγάζει ξαφνικά σφάλμα. Αλλα μπορεί άλλη φορά να το πάρει κανονικά...Μετά είχα θεμα με την εισαγωγή οικοπέδου. Τρέχα γύρευε. ΕΙδικά όταν στη σχολή έχεις χρησιμοποιήσει το ecotect προτιμάς να δώσεις σε μηχανολόγο να σου κάνει τη μελέτη παρά να τραβάς εσύ τα μαλλιά σου και να χάνεις χρόνο (και παραπάνω λεφτά απότι θα αμοιφθείς έτσι). Το ecotect με το Ενέργεια είναι σα να συγκρίνεις λιετουργικό iOS με windows 98 ΜΕ (για να μη πω DOS...).

Οπότε το επέστρεψα κι εγώ, δεν αντέχεται, υποτιμάται και η νοημοσύνη σου που το χρησιμοποιείς λόγω της εις άτοπον απαγωγής. 1000 φορές να χρησιμοποιήσεις το ecotect για να έχεις feedback την ώρα που σχεδιάζεις και να τα κάνει ο μηχανολόγος τα τυπικά παρά αυτό το πράγμα. Τελείωσα με της αμοιβές την εν λόγω εταιρία, επιστρέφω κι αυτό, και δε νομίζω να ξανασχοληθώ.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως στο αίτημα της επιστροφής χρημάτων χωρίς να προκαλέσω ένταση ή οτιδήποτε άλλο παράπονο η αντίδραση ήταν όπως αρμόζει σε κάθε υπεύθυνη εταιρία, μου ζήτησαν να τους το αποστείλω με courier με δική τους χρέωση καθώς και λογαριασμό τραπέζης. Σε αυτό δεν έχω κανένα παράπονο. Για να πω όμως όλη την αλήθεια σε 2 emails που επικοινωνούσα με την υποστήριξη (γιατι δεν με παρέπεμπαν σε τηλ) που δεν απάντησαν συντάξαμε με τον δικηγόρο γαμπρό μου σε 10' εξώδικο (ευτυχώς όλο μου το σόι είναι δικηγόροι) το οποίο θα τους έφευγε την επόμενη μέρα...Στο 3ο email όμως απάντησαν και το γλίτωσαν. Ελπίζω μεχρι την επιστροφή των χρημάτων να μην υπάρχει θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.