Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Energy Building της Civiltech


pm4698

Recommended Posts

 

ναι, το κτίσμα μπάζει,και είναι παλιό, δεν έχει χρήση..... δημιούργησα ένα όμορο κτήριο και το έβαλα σε επαφή με το κτήριο/θερμική ζώνη, για να πάρει τις σκιάσεις το κτίσμα μου,  δεν ξέρω αν είναι το πιο σωστό.(πάντως εμφανίστηκαν συντελεστές/γωνίες σκίασης στον τοίχο μου)..

μήπως θα έπρεπε να δημιουργήσω δύο κατακόρυφους τοίχους και να δώσω σκίαση από πλευρικές προεξοχές?

ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να υπολογιστεί η σκίαση από το όμορο εγκαταλελειμμένο κτήριο σε επαφή με μια τυφλή όψη του κτηρίου ?(εφάπτεται σε τμήμα της όψης άρα τμήματα της όψης μου πρέπει να πάρουν σκίαση) 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πρόκειται για μελέτη, ο τοίχος σου θεωρείται σε επαφή με αέρα.

Αν το όμορο είναι ετοιμόρροπο, μπορείς να μην το λάβεις υπόψη, ειδικά αν έτσι έχεις δυσμενέστερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

@#83 όχι είναι για επιθεώρηση, τελικά το έβαλα για να μπορέσουν να ληφθούν υπόψη οι σκιάσεις στα τμήματα της όψης μου....επέλεξα τη λύση να βάλω ένα όμορο κτήριο σε επαφή οπότε και πήρε συντελεστές σκίασης ο τοίχος μου.

 

μια άλλη ερώτηση σχετικά με το πρόγραμμα είναι η εξής: αφού τελειώσουμε την επιθεώρηση και δημιουργήσουμε το σενάριο, αν μετά κάνουμε κάποια αλλαγή στην αρχική μελέτη μπορεί να συγχρονιστεί το σενάριο ή πρέπει πάλι από την αρχή να το δημιουργήσουμε? αυτό είναι σημαντικό πρόβλημα νομίζω αν δεν υπάρχει τρόπος!

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τις σκιασεις εγω δινω στις επιθεωρησεις τα στοιχεια σκιασης χειροκινητα.

 

Οσον αφορα το σεναριο αυτο το κανω παντα στο πρόγραμμα του τεε γιατι πάντα το τρεχω τελικα σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

ok.  επειδή εγώ τώρα αποφάσισα να αρχίσω να ασχολούμαι με την ενεργ. επιθεώρηση όλα τα κάνω στο πρόγραμμα και βρίσκω ιδιαίτερα αρνητικό αυτό που περιγράφω στο post#84. ίσως σε κάποιο σεμινάριο της εταιρείας θέσω το ερώτημα για να μάθω αν υπάρχει τρόπος συγχρονισμού αλλά αν ήταν θα αναφέρονταν στα βίντεο παρουσιάσεων....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλημέρα. θα κάνω ενεργειακή επιθεώρηση σε ένα κτήριο του 2000...από τις η/μ μελέτες τί θα πρέπει να κοιτάξω/ζητήσω? αν δεν μου δοθούν στοιχεία πάω με τα θεωρητικά στο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

πρώτα, θα πρέπει να εφαρμόσεις τον ξυλότυπο (όχι με ποσοστό φ.ο.)

από λοιπές μελέτες, ζητάς μόνο τη θερμομόνωση

τα υπόλοιπα (ψύξη, θέρμανση, ζ.ν.χ., κλπ) τα καταγράφεις κατά την αυτοψία

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ...επειδή κάνω 1-2 κάθε 3-4 μήνες....δεν έχω πολύ εμπειρία...και πάντα ξεχνούσα πράγματα κατά την αυτοψία....αναφορικά με τα συστήματα, πάντα...

tetris....θα μπορούσες να μου πεις 

α. αυτό με το ξυλότυπο είναι φαντάζομαι υποχρεωτικό? λόγω του ότι είναι του 2000 (να ζητήσω επομένως και τους ξυλότυπους αν δεν φαίνονται στα αρχιτεκτονικά τουλάχιστον οι κολόνες...)

β. η μελέτη θερμομόνωσης είναι νομίζω το τεύχος μέσα στο φάκελο της οικοδομικής άδειας σωστά (παίρνω το τεύχος)

γ. για τα συστήματα (δεν ξέρω ακόμα τί θα έχει) βγάζω φωτογραφίες τα ταμπελάκια από πχ αντλία ψύξης, air-condition, λέβητα, ηλιακό?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

α. Ναι (για άδεις από 1999 και μετά)

β. Ναι. Εφόσον δεν υπάρχει λόγος αμφισβήτησης της εφαρμογής της, θα πάρεις τις τιμές (Κ) που έχει

γ. Από α.θ. φωτογραφίζεις ταμπελάκια, από λέβητα ζητάς φ.ε. και καταγράφεις σώματα και δίκτυο, αν έχει ηλιακό μετράς  την επιφάνεια και καταγράφεις το κυρίως σύστημα και το δίκτυο

 

κλπ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.