Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Energy Building της Civiltech


pm4698

Recommended Posts

α. Το τζάκι καλύπτει μόνο ένα μικρό ποσοστό θέρμανσης, οπότε επιλέγεις το θεωρητικό. Μην ξεχάσεις να βάλεις το τζάκι στον αερισμό.

  Στο ζ.ν.χ. επιλέγεις ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Στα στοιχεία του η.σ. καταχωρίζεις τύπο, επιφάνεια κλπ

β. ΔΕΝ μας ενδιαφέρουν οι όποιες πολεοδομικές υπερβάσεις ή παραβάσεις. Αποτυπώνουμε και μελετάμε ό,τι ακριβώς υπάρχει, αλλιώς το ΠΕΑ είναι άκυρο (με τις σχετικές επιπτώσεις σε περίπτωση ελέγχου)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Τέτρις. 

 

Απλά για το (β) φαντάζομαι μιλάμε για ενοικίαση οπότε δεν έχεις πρόβλημα με τη διαφορά στα εμβαδά. Γιατί αν μιλάμε για μεταβίβαση χρειάζεται προφανώς πρώτα τακτοποίηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. έχω ένα λιθόκτιστο κτίσμα μονοκατοικίας προς του 1948 με φο λιθοδομή επιχρισμένη απο δύο πλευρές χωρίς κάποια μόνωση. το ΠΕΑ αφορά όλο το κτίσμα της κατοικίας. έχει και κάποιες προσθήκες από μεταγενέστερη κατασκευή. 

στο πρόγραμμα της civil σκέφτηκα να το καταχωρήσω ως δύο περιγράμματα, ένα για τη λιθοδομή (τοιχοποιία από αργολιθοδομή επιχρισμένη από τις δύο πλευρές με πάχος 0,5μ) και ένα για τις προσθήκες  (τοιχοποιία συμβατική μπατική... 0,20μ.) μόνο για τη διαφοροποίηση των τοίχων, ενώ δημιουργώ ένα άλλο ενιαίο περίγραμμα για μία ενιαία θερμική ζώνη. 

στο εσωτερικό υπάρχουν κάποιοι τοίχοι από λιθοδομή. αν δεν τους σχεδιάσω επηρεάζει πολύ το αποτελέσματα στη συγκεκριμένη περίπτωση? ή αν τους καταχωρήσω κατά προσέγγιση θα ήταν καλό για τα αποτελέσματα?

(ΥΓ καθότι δεν υπήρχαν σχέδια και έκανα αποτύπωση του κτίσματος εξωτερικά επειδή ήταν κλειστό από τον τωρινό ενοικιαστή δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς την εσωτερική διάταξη, σίγουρα όμως κι απόσο μπορώ να διακρίνω από το παράθυρο εκεί που έγινε η προσθήκη σε έκταση στη λιθοδομή ανοίχτηκε άνοιγμα για την επικοινωνία των χώρων)

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, υπάρχει η αρχική τοιχοποιία (λιθοδομή), και η προσθήκη κατ επέκταση με άλλο υλικό (μπατικός?)

Μία κλειστή polyline θα κάνεις, και θα την σπας όπου έχει αλλαγή υλικού ή ύψους.

Διαφορετικά περιγράμματα φτιάχνουμε στην περίπτωση διαφορετικού τύπου δαπέδου, φροντίζοντας ώστε οι κοινοί τοίχοι να μπορούν να διαγραφούν.

Link to comment
Share on other sites

ναι η περίπτωση αυτή είναι.

δεν ήξερα ότι μπορεί να γίνει 'μισό' περίγραμμα κι έκανα δύο κλειστά περιγράμματα με αποτέλεσμα στην πλευρά που ταυτίζονται να έχω δύο τοιχοποιίες. θα το δοκιμάσω αυτό που μου λες με σπαστή polyline. αυτά ισχύουν για τους τοίχους.

για τη θερμική ζώνη όμως δεν πρέπει να δημιουργήσω ένα ενιαίο και από αυτό να κάνω "δημιουργία θερμικής ζώνης από περίγραμμα"? 

υ.γ. εξάλλου αν δεν είναι κλειστό το περίγραμμα δεν νομίζω να δημιουργείται η θερμική ζώνη.

 

αναφορικά με τους εσωτερικούς τοίχους πιστεύετε ότι θα παίξει σημαντικό ρόλο ότι δεν τους βάζω (γιατί δεν ξέρω ακριβώς τη θέση/διάταξή τους?)

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις το περίγραμμά σου, να εισάγεις τους τοιχους, και μετά να τροποποιήσεις τους τοίχους σύμφωνα με τα δεδομένα σου?

Υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής τύπου τοιχοποιίας.

Εγώ θα το έκανα με ένα περίγραμμα.

Οσον αφορά τους εσωτερικούς σου τοίχους, αφού δεν παίζουν ρόλο στην επιθέώρηση μην τους βάζεις. Αρκεί να είναι μέσα στην ΘΖ και να μην είναι σε επαφή με καποιο ΜΘΧ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ok. κατάλαβα. έτσι θα κάνω.

μια μόνο πλευρά στο μεγαλύτερο τμήμα της είναι σε επαφή με ένα ερειπωμένο κτίσμα και σκέφτομαι αν τη βάλω ως σε επαφή με ΜΘΧ ή όχι

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.