Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμή ΦΕΜ μόνο στην ΔΟΥ έναρξης επαγγέλματος


Recommended Posts

Με υπάλληλο της ΔΟΥ που είχα κάνει αυτή τη συζήτηση μου είπε πως γίνεται η πληρωμή του

ΦΕΜ σε άλλη εφορία από αυτή που ανήκεις, αλλά είναι φασαρία με τις οίκοθεν διαδικασίες

τους και γιαυτό το αποφεύγουν.

 

 

Είναι η γνωστή νοοτροπία που υπάρχει στο δημόσιο (όλα τα υπόλοιπα είναι φτηνές και αστείες δικαιολογίες )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σήμερα ήμουν και εγώ θύμα του ίδιου θέματος....

 

Ουφ.. πλακώθηκα στη ΔΟΥ ιωαννίνων...

 

Βρήκα όμως εγκύκλιο που λέει οτι ο προϊστάμενος μπορεί να το αποδεχτεί για την εξυπηρέτηση του πολίτη και δεν απαγορεύεται όπως ισχυρίζονται στη ΔΟΥ.

 

(απαραδεκτοι)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα όμως εγκύκλιο που λέει οτι ο προϊστάμενος μπορεί να το αποδεχτεί για την εξυπηρέτηση του πολίτη και δεν απαγορεύεται όπως ισχυρίζονται στη ΔΟΥ.

 

Μου λές και εμένα την Εγκύκλιο που έχεις βρεί γιατί τρέχω συνέχεια Κρήτη για να πληρώσω ΦΕΜ φακέλων που φτιάχνω στην Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

Highlander,βέβαια μπορείς να μη πας ο ιδιος....΄/αλλα αν υπάρχει εγκύκλιος καλοδεχουμενη...στην εποχή της καταργησης των εφοριων μαλιστα....να ισχυουν τετοια πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το προσέχω, μήπως είναι λάθος ακόμα και ο τίτλος του θέματος; Στη "ΔΟΥ που υπάγεται η έδρα" δε θα ήταν σωστότερο από το "ΔΟΥ έναρξης επαγγέλματος"; Κατά συνέπεια, γιατί όσοι έχετε τόσο μεγάλο πρόβλημα δεν μεταφέρετε την έδρα σας εκεί που δουλεύετε περισσότερο ή δεν ανοίγετε υποκατάστημα τουλάχιστον;

Link to comment
Share on other sites

Για υποκατάστημα δεν μου δημιούργησαν ποτέ πρόβλημα.

Ακόμα και σε άλλη πόλη χωρίς υποκατάστημα και πάλι δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα.

Προφανώς το πρόβλημα είναι σους υπαλλήλους κάποιων ΔΟΥ....

Link to comment
Share on other sites

tpanag και με το υποκατάστημα τα ίδια σου λένε. Παθών κι εγώ.

 

 

Δηλαδή τι σου λένε; Κάνεις μαι δουλειά στην περιοχή που έχεις ανοίξει υποκατάστημα και λένε "πήγαινε στη ΔΟΥ της έδρας να πληρώσεις ΦΕΜ"; Δε γίνονται αυτά τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως! Τους έχω μιλήσει και για την εγγύκλιο, που αναφέρθηκε παραπάνω, αλλά άκου το επιχείρημα, λένε ότι χαλάει η φορολογική μου εικόνα, επειδή δεν ενημερώνεται σωστά το σύστημα!!! Ό,τι και να πεις, είναι λίγο!

Link to comment
Share on other sites

"Πλήρωνέ μου τα έξοδα μετάβασης στην έδρα μου κάθε φορά που θέλω να πληρώσω ΦΕΜ αν ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ για τη "φορολογική μου εικόνα"" πες του! Για αρχίστε τα βιολιά γιατί παράγινε το κακό! Εν έτει 2011 "δεν ενημερώνεται σωστά το σύστημα" λες και επικοινωνούμε με τηλέγραφο ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.