Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Γιάννης

Οικόπεδο μισό εντός σχεδίου μισό εκτός σχεδίου

Recommended Posts

Μπορείτε να με ενημερώσετε αγαπητοί συνάδελφοι σχετικά με το μεταβλητό συντελεστή δόμησης όπως είδα παραπάνω στο topic ? Με ποιές διατάξεις καθορίζεται και πως υπολογίζουμε το τελικά οικοδομήσιμα τετραγωνικά ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εννοείς το κλιμακωτό σδ του από 24.4.1985 πδ για τους οικισμούς <2000?

Αυτός περιγράφεται στο άρθρο 85 της ΚΒΠΝ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαιρετικά κατατοπιστικός. Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω μία αρκετά ιδιαίτερη περίπτωση, και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Οικόπεδο συνολικού εμβαδού 1340τ.μ. έχει τμήμα 260τ.μ. εντός οικισμού και τα υπόλοιπα εκτός ορίων του οικισμού. Έπειτα από απαλλοτρίωση της ΕΡΓΟΣΕ, απαλλοτριώθηκαν 348τ.μ. (μέσα στα οποία είναι όλο το εντός οικισμού τμήμα) οπότε έμειναν 992τ.μ. αποκλειστικά εκτός ορίων του οικισμού. Ο εν λόγω οικισμός έχει αρτιότητα 1000τ.μ. Το οικόπεδο-γήπεδο των 992τ.μ. θεωρείται κατά παρέκκλιση άρτιο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας

Edited by sl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι μου έχει τύχει μια περίπτωση που τα όρια οικισμού χωρίζουν το οικόπεδό σε 2 τμήματα εντός με πρόσωπο σε δρόμο και εκτός οικισμού. Το εντός τμήμα είναι άρτιο και οικοδομήσιμο(1 στρεμα).

Το εκτός είναι άρτιο αλλά δεν ξέρω αν είναι οικοδομήσιμο μιας και οι απόψεις διίστανται και δεν έχει πλέον πρόσωπο σε δρόμο αφού αποκόπτεται απ το εντος σχεδίου κομμάτι μετά την κατάτμηση.

Όμως η κατάτμηση έγινε πριν το 2003 που τότε δεν υπήρχε απαίτηση προσώπου σε δρόμο, σωστα;

Το ερώτημά μου είναι αν τα όρια του οικισμού αποτελούν κατάτμηση ή αν θα συνεχίσω να το θεωρώ ενιαίο οικόπεδο.

Αν όντως αποτελούν κατάτμηση σημαίνει ότι το τμήμα εκτός σχεδίου (13 στρεμματα)που δεν έχει πρόσωπο στο δρόμο είναι άρτιο αλλά και οικοδομήσιμο

Share this post


Link to post
Share on other sites

συναδελφοι παρακαλω για την γνωμη σας 

στο οικοπεδο  το οποιο εχει διαστασεις 10 χ 100 το μισο ειναι εντος οριων οικισμου και το υπολοιπο εκτος

Θελουμε να βγαλουμε αδεια για μια αποθηκη 80 τμ 

να υποθεσω οτι στο εκτος σχεδιου τμημα δεν εχουμε δυνατοτητα λογω προβληματικων αποστασεων και στο εντος σχεδιου  παλι λογω θεματος αποστασεων εχουμε δυνατοτητα :

να κολλησουμε στα πισω  και <<βορειο >> ορια (αν για καποιο λογω δεν δημιουργει προβλημα  η <<σουδα>>  και να εχουμε διαστασεις  7.50 Χ 10.67 = 80 τμ 

Στο τοπογραφικο αναφερεται οτι το συνολικο οικοπεδο  θεωρειται αρτιο κ οικοδομησιμο  κατα παρεκκλιση και το εντος επειδη δεν εχει  εχει τοις πραγμασι την απαιτουμενη αρτιοτητα των 1000 θεωρειται οτι ειναι τμημα ιδιοκτησιας μεγεθους που αντιστοιχει στην αρτιοτητα  αυτη δηλ 1000τμ

Στο Διαγραμμα δομησης  θα υπολογισω λοιπον  τα πολεοδομικα μεγεθη με 1000? (αυτα τα 1000 ειναι του εντος η του συνολικου ?)

επισης οποιαδηποτε αλλη  προταση για την τοποθετηση στο οικοπεδο καλοδεχουμενη 

Scan_Doc0104.pdf

Edited by KOKARADI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο εκτός οικισμού τμήμα πράγματι δεν μπορείς να τοποθετήσεις την οικοδομή λόγω του ότι θα πρέπει να αφήσεις αποστάσεις 15 μ τις οποίες δεν έχεις.

Θεωρείς (δεν σχεδιάζεις κάτι) ότι το εντός οικισμού τμήμα έχει την απαιτούμενη αρτιότητα του οικισμού. 

Ο οικισμός είναι οριοθετημένος?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι ο οικισμος ειναι οριοθετημενος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και στο παρελθόν έχει υπάρξει διχογνωμία στο θέμα του συντελεστή δόμησης, η γνώμη μου είναι ότι το εντός οικισμού τμήμα θα λάβει όση δόμηση του αναλογεί (240 τ.μ στη προκειμένη περίπτωση) και όχι 400 τ.μ που αναλογούν σε οικόπεδο επιφανείας μεγαλύτερης των 700 τ.μ.

Ο νόμος δίνει το δικαίωμα το τεμνόμενο από τη γραμμή του οικισμού γήπεδο να έχει τη "θεωρητική" αρτιότητα. Δε νομίζω όμως ότι στο μυαλό του νομοθέτη θα ήταν να αδικήσει άλλα οικόπεδα τα οποία είναι σε όλη τους την έκταση εντός του οικισμού, δίνοντας και στις δυο περιπτώσεις την ίδια εκμετάλλευση.

Βεβαίως η δόμηση που του αναλογεί δε σημαίνει ότι μπορεί να υλοποιηθεί, δεδομένου και του επιτρεπόμενου ποσοστού κάλυψης το οποίο είναι 60%.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστω Pavlo ! 

θεωρητικα  αν ηταν να δομησουμε στο εντος κ εκτος  εχουμε 240 στο εντος .Στο εκτος ?(Αν αφηναμε στην ακρη τα θεματα αποστασεων ) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.