Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διατομές σιδηρού οπλισμού κατά τη διαστασιολόγηση


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ακομα και ο δευτερευων οπλισμος δηλαδη Φ18?(ενω θα μπορουσε να ηταν Φ14)

δεν ειναι αντιοικονομικο?

 

Σε τοιχώματα όταν έχεις q>1,50 είναι μονόδρομος εάν δε θέλεις να έχεις συνδετήρες ανά 5,6cm! Εκτός και εάν κάνεις τις ματίσεις εκτός κρίσιμων περιοχών. Αυτό όμως θα σου κόστιζε σε μήκη αναμονών οπότε δώρο άδωρο.

 

Σε υποστυλώματα όταν έχεις q>1,50 ο ελάχιστον οπλισμός είναι πολύς (1%). Μπορείς να τον καλύψεις με την ίδια διατομή (Φ18) διατάσσοντας τις ράβδους στην περίμετρο χωρίς να είσαι αντιοικονομικός. Απλώς φρόντισε ώστε στα υποστυλώματα να μπαίνει σχεδόν πάντα ο ελάχιστος οπλισμός.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για τους συνδετηρες.

 

οσον αφορα το τελευταιο σχολιο σου,δηλαδη αν εχεις σε ενα υποστυλωμα 4Φ16+4Φ14 απλα τοποθετεις τον ισοδυναμο οπλισμο με Φ18?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν διατομή 25/40 στο δικό μου "οπλοστάσιο" δεν υπάρχει.

Ελάχιστος οπλισμός: 25*40*0,01=10cm²

Ελάχιστο πλήθος ράβδων = 6

Αν θα την όπλιζα θα έβαζα 6Φ18 (15,27cm²) εκτός εάν πρόκειται για διώροφο σε σεισμική ζώνη Ι οπότε θα χρησιμοποιούσα q=1,50 και θα έβαζα 6Φ16 (12,06cm²).

Όπως είπα όμως και στην αρχή δε θα χρησιμοποιούσα ποτέ τέτοια διατομή.

Επίσης, αποφεύγω τα τσέρκια τύπου S και προτιμώ κλειστούς συνδετήρες.

 

Τα 4Φ16+4Φ14 είναι (14,20cm²).

Link to comment
Share on other sites

στη πλευρα των 25 εκατοστων χρειαζεται και ενδιαμεσος κατασκευαστικος(?)

 

το θεμα ειναι οτι με Φ18 γιατι μου βγαζει αυτον τον οπλισμο το Fespa?(8Φ18)

 

αυτος ο οπλισμος για q=1,50 πως προκυπτει?

 

επισης κλειστος συνδετηρας σε τετιες μακροστενες διατομες πως τοποθετειται απο το προγραμμα?μονο sidefor?

Link to comment
Share on other sites

Στην πλευρά των 25cm αν αφαιρέσεις τις επικαλύψεις και το πάχος των συνδετήρων θα δεις ότι η απόσταση των ράβδων είναι μικρότερη από 20cm. Άρα δεν απαιτείται ενδιάμεση (τρίτη) ράβδος στην πλευρά αυτή.

 

Κάνεις ικανοτικό έλεγχο;

Αν έχεις το module επάρκειας διατομών κάνε τον έλεγχο με τον οπλισμό που σου είπα. Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις εξωτερικά προγράμματα όπως το ΔΙΑ.ΣΚ. της ΤΟΛ (εξαιρετικό για αυτή τη δουλειά) και το γενικότερο ΒΕΤΟΝexpress της Runet για ορθογωνικές διατομές μόνο.

 

Αν επιλύσεις με q=1,50 θεωρώ ότι μπορώ να υποχωρήσω από τα Φ18 στο Φ16. Εννοείται ότι έχω επάρκεια οπλισμού. Αυτό που κάνω με το Fespa είναι αυτό που κάνει το Strad της 4Μ από την αρχή. Βάζω τον ελάχιστο οπλισμό, με τις διαμέτρους όμως που θέλω εγώ, και ελέγχω αν έχω επάρκεια διατομής.

Link to comment
Share on other sites

αφου δουλευεις με την επαρκεια διατομης παω πασο.

για τους κλειστους συνδετηρες δεν μου ειπες.υπαρχει καποια παραμετρος να θεσω για να οπλιζει μες κλειστους?δεν εχω βρει κατι.

 

παντως και παλι αν εξαιρεσω τα Φ16 ΚΑΙ Φ14 ειναι αντιοικονομικο π.χ

υποστυλωμα 35X35 με 8Φ16 θα μου το εκανε 8Φ18...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνω με το Fespa είναι αυτό που κάνει το Strad της 4Μ από την αρχή. Βάζω τον ελάχιστο οπλισμό, με τις διαμέτρους όμως που θέλω εγώ, και ελέγχω αν έχω επάρκεια διατομής.

 

off topic

γενικα η οπλιση των στυλων στο fespa δεν ειναι οτι καλυτερο.

(απορω γιατι δεν το βελτιωνουν...βεβαια ολοι ξερουμε :evil: )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.