Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέση προγράμματος σπουδών και επαγγελματικών δικαιωμάτων των σχολών ΜΠΔ και ΜΜ


vaggelhs92

Recommended Posts

@air_mechanic

Δες παρακάτω. (παρακαλώ mods για συγχώνευση)

 

 

Φαντάζομαι επίσης οτι θα έχεις και τις ίδιες ενστάσεις και για τους ηλεκτρολόγους που έχουν τα δικαιώματα των μηχανολόγων και αντίστροφα με ελάχιστα κοινά μαθήματα

 

Μα το ΤΕΕ με τους επιστήμονες και τις επιτροπές παιδείας έχει δώσει δικαιώματα στους μηχανικούς για αρχιτεκτονικά, στους αρχιτέκτονες για στατικά όπως και στους τοπογράφους κ.τ.λ και τα έχει κάνει αχταρμά. ΑΧΤΑΡΜΑ

 

Για τι ΤΕΕ και τι επιτροπές παιδείας μιλάμε τώρα...

 

Λοιπόν.

 

1. Η επιτροπή παιδείας του ΤΕΕ δεν είναι κανένα επίσημο όργανο του κράτους πόσο μάλλον για τα προγράμματα σχολών. Τα προγράμματα σχολών βγαίνουν από τις ίδιες σχολές.

2. Το ΤΕΕ δεν έχει ιδέα από τα προγράμματα των σχολών.

3. Τα προγράμματα σπουδών μηχανολόγων με των μηχανικών μηχανικών παραγωγής και διοίκησης είναι μέρα με την νύχτα.

4. Η σχολή εν μια νυκτί έδωσε επαγγελματικά δικαιώματα σε απόφοιτους που δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο.

5. Η σχολή άνοιξε για τους γνωστούς λόγους που ανοίγει κάθε εξωτική σχολή. Αλλιώς να την άνοιγαν σαν σχολή μηχανολόγων μηχανικών.

 

Αν είναι δυνατόν να ακούγαμε το ΤΕΕ για τα θέματα τα ακαδημαϊκά και για τα θέματα παιδείας. Δεν είναι υπουργείο παιδείας το ΤΕΕ. Συντεχνιακό όργανο είναι.

 

Και τέλος για να μην ξεφεύγουμε. Δεν έχει σχέση η σχολή μηχανικών παραγωγής με τους μηχανολόγους. Εδώ στην Ελλάδα επειδή είναι αιθέρες, δημιουργούν πρώτα την σχολή χωρίς να τους αποδίδουν επαγγελματικά δικαιώματα. Αυτό δεν γίνεται πουθενά στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί συνάδελφοι. Είναι αδιανόητο να κάθεστε να ασχολείστε με σύγκριση δικαιωμάτων και μαθημάτων δύο σχολών μηχανικών.

 

Γνωρίζεται πολύ καλά ότι δύο άτομα, που έχουν βγάλει την ίδια σχολή, έχουν πάρει την ίδια κατεύθυνση, έχουν περάσει τα ίδια μαθήματα με τον ίδιο βαθμό δεν ξέρουν τα ίδια πράγματα (μην ξεχνάμε ότι ένα μάθημα μπορεί να εξετάζεται διαφορετικά ανάλογα με το όνομα του φοιτητή)....

 

Τώρα το να κάτσουμε να συγκρίνουμε δύο άτομα που έχουν βγάλει διαφορετικές σχολές με διαφορετικές κατευθύνσεις με διαφορετικά μαθήματα και διαφορετικούς καθηγητές πιστεύω ότι δεν αρμόζει στο επίπεδό μας.

 

Είναι προφανές ότι οι μηχανικοί παραγωγής και διοίκησης (αν το λέω σωστά) των Χανίων δεν κάνουν τα ίδια πράγματα με τους μηχανολόγους ΕΜΠ ή ΑΠΘ, οτιδήποτε αλλαγές και να κάνουν, οσοδήποτε και αν χτυπιούνται....

 

Από εκεί και πέρα αν θέλει κάποιος ας μου καθορίσει από τι εξαρτιούνται τα επαγγελματικά δικαιώματα ενός μηχανικού και θα πω τη γνώμη μου για το ζήτημα αν πρέπει οι μηχανικοί παραγωγής και διοίκησης της Κρήτης να έχουν δικαιώματα μηχανολόγων.

 

Εγώ θεωρώ ότι αυτό εξαρτάται από το πρόγραμμα σπουδών και η γνώμη μου είναι ότι οι απόφοιτοι του τμήματος μηχανικών παραγωγής και διοίκησης δεν πρέπει να έχουν επαγγελματικά δικαιώματα μηχανολόγων μηχανικών...

 

edit: +1 στο 5 του φίλου Archytas που λέει:

 

"5. Η σχολή άνοιξε για τους γνωστούς λόγους που ανοίγει κάθε εξωτική σχολή. Αλλιώς να την άνοιγαν σαν σχολή μηχανολόγων μηχανικών."

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

+1

 

Τα ίδια συμβαίνουν και με τους Μηχανικούς Ενεργειακών Πόρων που πλέον έχουν τον τίτλο του Μηχανολόγου και με τους Ηλεκτρονικούς στα Χανιά που θέλουν να μετονομαστούν σε Ηλεκτρολόγους, ενώ δεν έχουν ούτε ένα στοιχειώδες εργαστήριο Υψηλών Τάσεων.

 

Γενικά υπάρχει η τάση να ανοίγουν σχολές με άκυρες ονομασίες ενώ εξ'αρχής φαίνεται ότι θέλουν αντιστοιχία με Ηλεκτρολόγους-Μηχανολόγους.

Ειδικά τώρα με το όργιο των ΑΠΕ θέλουν να πάρουν ένα κομμάτι της πίτας, χωρίς όμως πρώτα να έχουν αναμορφώσει το πρόγραμμα σπουδών και να έχουν ιδρύσει τα απαραίτητα εργαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Η σχολή ΗΜΜΥ των Χανίων έχει 0 ενεργειακούς καθηγητές. Ο πιο κοντινός και μοναδικός είναι ο Καλαιτζάκης, ο οποίος έχει ειδικευτεί στις ΑΠΕ καθαρά από ηλεκτρονική άποψη και όχι ενεργειακή, όπως είναι ο Δερβος στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ που κάνει φωτοβολταϊκά.

http://www.ece.tuc.gr/Controller?actionClass=loadFirstPage&action=loadFirstPage

(πατήστε στο παραπάνω λινκ προσωπικό και μετά μέλη ΔΕΠ)

Ενώ οι ΗΜΜΥ ΕΜΠ έχουν συνολικά 24 ενεργειακούς καθηγητές:

13 ο Τομέας Ηλεκτρικής Ισχύος:

http://www.ece.ntua.gr/index.php?option=com_divisions&task=division&id=6&Itemid=60&lang=el

και 11 ο Τομέας Ηλεκτρικών Βιομηχανικών Διατάξεων και Συστημάτων Αποφάσεων:

http://www.ece.ntua.gr/index.php?option=com_divisions&task=division&id=7&Itemid=60&lang=el

(Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος.)

Link to comment
Share on other sites

+1

 

Τα ίδια συμβαίνουν και με τους Μηχανικούς Ενεργειακών Πόρων που πλέον έχουν τον τίτλο του Μηχανολόγου και με τους Ηλεκτρονικούς στα Χανιά που θέλουν να μετονομαστούν σε Ηλεκτρολόγους, ενώ δεν έχουν ούτε ένα στοιχειώδες εργαστήριο Υψηλών Τάσεων.

Καμία σχέση.Η σχολή είχε αλλάξει τον οδηγό σπουδών και εξομοιώσει με τα υπόλοιπα τμήματα μηχανολόγων 3 χρόνια πριν πάρει τη μετονομασία.

Για δες τον σημερινό οδηγό σπουδών και πες μου σε τί διαφέρει από τα υπόλοιπα τμήματα

http://mech.uowm.gr/spoudes/odigos_spoudon.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση.Η σχολή είχε αλλάξει τον οδηγό σπουδών και εξομοιώσει με τα υπόλοιπα τμήματα μηχανολόγων 3 χρόνια πριν πάρει τη μετονομασία.

Για δες τον σημερινό οδηγό σπουδών και πες μου σε τί διαφέρει από τα υπόλοιπα τμήματα

http://mech.uowm.gr/spoudes/odigos_spoudon.pdf

 

Ίσως έχεις δίκιο σε αυτό, αναφερόμουν κυρίως στους Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς στα Χανιά.

 

Αλλά γιατί δεν ονόμαζαν το τμήμα εξ'αρχής Μηχανολόγων να τελειώνουμε και εφευρίσκουν ευφάνταστες ονομασίες; Φοβούνται κανέναν; Ιδρύουν σχολές δεξιά και αριστερά και λίγο πριν βγουν οι πρώτοι απόφοιτοι τις μετονομάζουν προκειμένου και αυτοί να έχουν επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα αρχικά προοριζόταν για να βγάζεις ενεργειακούς μηχανικούς για να καλύψει τις ανάγκες της περιοχής.Αργότερα δημιουργήθηκαν προβλήματα γιατί δεν υπήρχε κατηγορία στο ΤΕΕ για να τους βάλουν και δεν είχαν δικαιώματα.Ε μετά με αλλαγές έγιναν μηχανολόγοι.

Η αλήθεια είναι ότι και πριν τις αλλαγές η σχολή είχε αρκετή συνάφεια με τους μηχανολόγους,φυσικά στο ενεργειακό κομμάτι.

Τώρα γιατί δεν έγιναν εξαρχής μηχανολόγοι δεν το ξέρω.Εγώ μπήκα στις πρόσφατες φουρνιές,μετά τις αλλαγές και με υψηλή βάση.

Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα αρχικά προοριζόταν για να βγάζεις ενεργειακούς μηχανικούς για να καλύψει τις ανάγκες της περιοχής.

 

Κάνεις λάθος φίλε μου. Αυτά τα εξωτικά τμήματα ανοίγουν κάτω από πιέσεις τοπικών αρχόντων και ανθρώπους που θέλουν να γίνουν ακαδημαϊκοί.

 

Διότι σε όλες τις καινούργιες σχολές οι καθηγητές που τις στελεχώνουν δεν είναι από τους γνωστούς ούτε από τα γνωστά ονόματα. Οι ποιο πολλοί είναι από την περιοχή και οι υπόλοιποι γνωστοί που μπαίνουν με βύσμα.

 

Τα υπόλοιπα είναι ρομαντικές ιστορίες και δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.

 

Και βέβαια το τραγικό στην υπόθεση για να καταλάβεις το πόσο ουραγκοτάγκοι είμαστε. Μια σχολή ανοίγει εφόσον από το πρόγραμμα σπουδών διαμορφωθεί και ο επαγγελματικός προορισμός της σχολής (πέρα από την ακαδημαϊκή κατάρτιση). Το έχω ξαναπεί. Σε καμία χώρα στον κόσμο δεν συμβαίνει αυτό. Δημιουργία σχολής χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος φίλε μου. Αυτά τα εξωτικά τμήματα ανοίγουν κάτω από πιέσεις τοπικών αρχόντων και ανθρώπους που θέλουν να γίνουν ακαδημαϊκοί.

 

Διότι σε όλες τις καινούργιες σχολές οι καθηγητές που τις στελεχώνουν δεν είναι από τους γνωστούς ούτε από τα γνωστά ονόματα. Οι ποιο πολλοί είναι από την περιοχή και οι υπόλοιποι γνωστοί που μπαίνουν με βύσμα.

Τι να σου πω.Δεν ξέρω.Το γεγονός όμως είναι ότι πάρα πολλοί καθηγητές της σχολής έχουν έρθει από Αγγλία-Αμερική και αξίζουν αρκετά.

Δεν γνωρίζω ποιος καθηγητής μας είναι από την περιοχή.

Δες εδώ μερικά βιογραφικά http://mech.uowm.gr/dep/dep.htm

 

Εγώ μπήκα μετά τις αλλαγές της σχολής και προσωπικά δεν με αφορούν οι λόγοι που η σχολή δημιουργήθηκε.Αυτό που ξέρω είναι ότι υπάρχουν καθηγητές που αξίζουν πολύ και κάνεις σπουδαία δουλειά μαζί τους.

Και δεν είμαστε σαν τις κεντρικές σχολές στυλ ΑΠΘ και ΕΜΠ με καθηγητές 60+ που είναι στη σχολή 30 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Διότι σε όλες τις καινούργιες σχολές οι καθηγητές που τις στελεχώνουν δεν είναι από τους γνωστούς ούτε από τα γνωστά ονόματα. Οι ποιο πολλοί είναι από την περιοχή και οι υπόλοιποι γνωστοί που μπαίνουν με βύσμα.

.

 

Μην γενικεύεις επειδή γνωρίζεις ένα τέτοιο τμήμα ,επειδή και εγώ είμαι από "καινούργια " σχολή σε πληροφορώ οτι οι περισσότεροι από τους καθηγητές είναι σε πάρα πολύ καλό επίπεδο και "αναγνωρίσιμοι" ως κορυφαίοι στον τομέα τouς όπως σου αρέσει να λες

Βασικά μακάρι και στα κεντρικά ΑΕΙ αντι για οικογενειοκρατεία και inbreeding να έπαιρναν και εκεί έτσι καθηγητές

 

Θες να σου δώσω με pm το cv του καθηγητή που έκανα το master μου στο tuc να μας πεις αν εγκρίνεις? 41 Χρονών και είναι ήδη στην ανώταταη βαθμίδα (καθηγητής) με >110 δημοσιεύσεις και h index = 25 φανταζομαι θα μπήκε με μέσο

 

Μην γενικεύετε

 

Συγγνώμη για το off topic

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.