Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέση προγράμματος σπουδών και επαγγελματικών δικαιωμάτων των σχολών ΜΠΔ και ΜΜ


vaggelhs92

Recommended Posts

Κάποιοι καλό είναι να καταλάβετε ότι οι καινούργιες σχολές έχουν και νέα άτομα,με όρεξη για δουλειά.Όχι "παππούδες" και κομματικούς καθηγητές που περνάνε φοιτητές για να τους δώσουν ψήφο(σπόντα για εμπ και απθ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για πληροφόρηση και μόνο τα papers (δημοσιεύσεις) είναι μια άλλη βιομηχανία που αυτοί που είναι μέσα γνωρίζουν πολύ καλά πως δουλεύει το σύστημα.

 

Για παράδειγμα θα πω μόνο εάν έχω 3 άτομα έχω αυτόματα 3 δημοσιεύσεις (όχι σαν πρώτο όνομα).

Επίσης είναι γνωστό ότι από ένα paper εάν το κάνεις καλό μπορεί να βγάλει άλλες 2-3 δημοσιεύσεις.

 

Εν πάση περιπτώσει ο μεγάλος αριθμός δημοσιεύσεων δεν λέει και τίποτα. Εξαρτάται από το περιοδικό, εάν υπάρχει JIP και άλλους παράγοντες. Εννοείται οι δημοσιεύσεις σε συνέδρια δεν λαμβάνονται υπόψη στο συνολικό αριθμό δημοσιεύσεων.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι τόσο εύκολο και με Χ άτομα έχεις Χ δημοσιέυσεις (σε πόσο χρόνο δεν μας είπες αν μιλάμε για σοβαρό περιοδικό ...) θα έπρεπε στα κεντρικά πανεπιστήμια που έχουν πολύ κόσμο να χτύπαγαν απίστευτα νούμερα αλλά δεν είναι τόσο απλό ( γι αυτό τους πονάει η αξιολόγηση).

 

Προσωπικά όταν μιλάω για δημοσιεύσεις μιλάω μόνο για περιοδικά με κριτές

SCI journal που μπορείς να βρεις στο scopus

 

Εννοείτε οτι δεν μιλάμε για δημοσιεύσεις σε συνέδρια (που εκεί μιλάμε για άλλα νούμερα πια ) αλλά για μερικά από τα καλύτερα περιοδικά του αντικειμένου

(πχ για την περίπτωση μας , Catalysis Today ,Applied Catalysis, Journal of Hazardous Materials ,Water Research , Chemosphere κλπ ) μπορείς εύκολα να βρεις το impact factor τους στο google

 

 

Αλλα αφού τα ξέρεις και εσύ όπως λες φαντάζομαι 1350 citations (αναφορές) στην δουλειά σου (χωρίς να περιλαμβάνονται αυτοαναφορές προφανώς) και h index 25 για κάποιον που είναι γύρω στα 40 έπρεπε να σου λένε κάτι ,ειδικά το h index

 

Αλλά εσύ επιμένεις παροτι τα νούμερα σε διαψεύδουν οτι τα μέλη ΔΕΠ δεν είναι γνωστοί στον τομέα τους ή μπαίνουν με βύσμα

Μην γενικεύετε

 

edit για όσους δεν γνωρίζουν τι είναι το h index εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/H-index

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάνω το Μεταπτυχιακό μου στους ΜΠΔ στα Χανιά, έχω μιλήσει με πολλούς ΜΠΔ και έχω κοιτάξει το πρόγραμμα σπουδών τους...Παιδιά, κάνω τα πολύ βασικά μαθήματα των Μηχανολογών, κάνουν από το 1ο εξάμηνο μαθήματα διοίκησης (Επιχειρησιακή Έρευνα), και μετά τα μαθήματα που κάνουν είναι περισσότερο στην κατεύθυνση της Βιομηχανίας και των Logistics (αν και πάλι σε πολύ θεωρητική βάση...). Κάνουν μόνο ένα μάθημα Ηλεκτρονικής και ένα Ηλ.Κυκλώματα...

Δεν μπορούν να λοιπόν να είναι αρκετά καταρτισμένα για να δουλέχουν σαν Ενεργειακοί Μηχανολόγοι ή Μηχανολόγοι Κατασκευών...Είναι όμως πολύ καλοί σε Βιομηχανία και Διοίκηση, συνεπώς κατά τη γνώμη μου πρέπει είτε να αλλάξει εντελώς ονομασία η σχολή και να γίνει ΜΜ άρα και να αλλάξει το Πρόγραμμα Σπουδών ώστε να έχουν δικαιωματικά όλα τα Ε.Δ., ή να έχουν Ε.Δ. μόνο σε δουλειές που αφορούν Βιομηχανία ή Παραγωγή γενικότερα...

Link to comment
Share on other sites

Μα το ίδιο λέμε όλοι , οι ΜΠΔ ήθελαν δικαιώματα αρχικά μηχανικών παραγωγής , οι ηλεκτρολόγοι - μηχανολόγοι - ναυπηγοί - μηχανικοί υπολογιστών που τα έχουν όλα κοινά (συμφωνείς? ) διαφωνούσαν να πάρουν ένα κομμάτι μόνο

 

Κατα συνέπεια για 20+ χρόνια οι ΜΠΔ ΔΕΝ μπορούσαν να δουλέψουν σαν μηχανικοί παραγωγής (πχ για να μετακινηθεί αλλάξει στην γραμμή παραγωγής ένας τόρνος) ήθελε υπογραφή μηχανολόγου μηχανικού

 

Είδαν και αποείδαν λοιπόν οτι πρέπει να εξομοιωθούν με κάποια ειδικότητα που αναφέρεται στον νόμο του 1934 και συμφώνησαν με το ΤΕΕ να έχουν επι της ουσίας ένα μίνιμουμ ίδιο με τους μηχανολόγους ώστε να έχουν παρόμοιο προφιλ με τους μηχανολόγους μηχανικούς που επιλέγουν να γίνουν μηχανικοί παραγωγής στο Α.Π.Θ πχ

 

Είναι άδικο για εσένα ? Αν ναι φαντάζομαι οτι θεωρείς άδικο οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί & μηχανικοί υπολογιστών να έχουν δικαιώματα των μηχανολόγων και αντίστροφα

 

Κάνουν μόνο ένα μάθημα Ηλεκτρονικής και ένα Ηλ.Κυκλώματα..
.

Οι Μ.Π.Δ λοιπόν μας λες ΔΕΝ είναι καταρτισμένοι , οι μηχανολόγοι όμως είναι?

 

Αντιγράφω από οδηγό σπουδών μηχανολόγων μηχανικών Α.Π.Θ

Υποχρεωτικά μαθήματα

1.Ηλεκτρικές Μηχανές, Ηλεκτροτεχνία

2.Ηλεκτρονική

 

αυτά κάνουν και οι μηχανολόγοι λοιπόν πηγή http://www.meng.auth.gr/dms/meng/el/curriculum/odhgos2010_v7.pdf

 

Μπορούν με βάση τα παραπάνω οι μηχανολόγοι να έχουν δικαιώματα των ηλεκτρολογων? ή υπάρχει κάποια εμπάθεια και μας ενοχλούν μόνο οι Μ.Π.Δ?

 

Ποιός είναι μέρα με την νύχτα πιο πολύ άραγε ?, ο μηχανικός παραγωγής με τον μηχανολόγο μηχανικό ή ο ηλεκτρολόγος με τον μηχανολόγο στα ηλεκτρολογικά πχ?

 

Αν δεν ξέρεις την θέση μου δεν υπερασπίζομαι τους ΜΠΔ ,θεωρώ οτι πρέπει όλοι να έχουν επαγγελματικά δικαιώματα ανάλογα με το πρόγραμμα σπουδών

 

Ποιούς βολεύει το τσουβάλιασμα Μηχανολόγων - Ηλεκτρολόγων - Μηχανικών Παραγωγής - Ναυπηγών ?

 

Στην τελική ας βάλουμε σοβαρές εξετάσεις για την άδεια επαγγέλματος να δούμε πόσοι ηλεκτρολόγοι και μηχανικοί υπολογιστών θα περάσουν τα μηχανολογικά και οι μηχανολόγοι τα ηλεκτρολογικά και παραγωγής τα μηχανολογικά κλπ

Μήπως εκπλαγούμε όμως (κάποιοι) από τα αποτελέσματα ...

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφορτίσω το κλίμα θα πω:

 

έκαστος στο είδος του...

 

(θεωρητικά πάντα, γιατί στην αγορά, οι ΜΠΔ δε λογίζονται ΜΜ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μηχανολόγοι αλλά μηχανικοί Παραγωγής :smile:

Επίσης και οι Ηλεκτρολόγοι και μηχανικοί ί υπολογιστών δεν είναι μηχανολόγοι αλλά έχουν τα δικαιώματα των μηχανολόγων

Έχεις κάποια εμπάθεια με την συγκεκριμένη σχολή?

 

Πήραν όχι τα δικαιώματα που έπρεπε κατά την άποψη μου αλλά με το ίδιο σκεπτικό με τις υπόλοιπες σχολές (όπως πχ πήραν οι αρχιτέκτονες στατικα )

 

Αν θες να πεις οτι όλο το σύστημα των δικαιωμάτων είναι λάθος συμφωνούμε ,αλλά αυτό ισχύει για όλες τις σχολές ,δεν χρειάζεται να δείχνεις εμπάθεια

 

εντιτ : σχεδόν όλες υπάρχουν και άλλες σαν τους χημικούς και μεταλλειολόγους μηχανικούς που δεν έχουν δικαιώματα που δεν ανταποκρίνονται στο πρόγραμμα σπουδών τους είτε δεν έχουν καθόλου δικαιώματα

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρουν οι ηλεκτρολόγοι και οι μηχανολόγοι.

Εξάλλου το έχω πει πολλάκις. Τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι ΑΧΤΑΡΜΑΣ.

 

Το ξαναλέω για να γίνω κατανοητός.

Οι μηχανικοί παραγωγής δεν έχουν ουδεμία σχέση με τους μηχανολόγους μηχανικούς. Δηλαδή τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί παραγωγής δεν έχουν ουδεμία σχέση με τους μηχανολόγους μηχανικούς

 

Δεν έχουν ουδεμία σχέση σύμφωνα με τον αρχιτέκτονα μηχανικό Archytas

 

Βλέπω στο . http://simor.mech.ntua.gr/production-engineer οι μηχανολόγοι μηχανικοί κάτι λένε για κάποια σχεσούλα :smile: αλλά εσύ θα ξέρεις καλύτερα

 

Νομίζω είπαμε όλα τα επιχειρήματα μας , προσωπικά διέκρινα μια μικρή εμπάθεια με την συγκεκριμένη σχολή ( ουδεμία σχέση με καμια 45-50 κοινά μαθήματα με τον μηχανολόγο μηχανικο παραγωγής του ΑΠΘ :razz:) δεν είναι κακό να παραδέχεσαι οτι κάνεις λάθος πότε πότε και οτι υπάρχουν άλλοι πιο αρμόδιοι να κρίνουν

 

Νομίζω οποιοσδήποτε διαβάσει το παραπάνω λινκ μπορεί να καταλάβει αν έχουν σχέση ή όχι

Αλλά ας δούμε και τους τομείς από περιέργεια

Μηχανολόγοι μηχανικοί Βόλου

http://www.mie.uth.gr/n_page.asp?ID=45

1)Τομέας Ενέργειας, Βιομηχανικών Διεργασιών και Αντιρρυπαντικής Τεχνολογίας

2)Τομέας Μηχανικής, Υλικών και Κατεργασίων

3)Τομέας Οργάνωσης Παραγωγής και Βιομηχανικής Διοίκησης

 

όμοια Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΑΠΘ http://www.meng.auth.gr/el/divisions.html

1)Ενεργειακός Τομέας,

2)Κατασκευαστικό Τομέας.

3)Τομέας Βιομηχανικής Διοίκησης

 

Μηχανικοί Παραγωγής και Διοίκησης Ξάνθης http://www.pme.duth.gr//index.php?option=com_content&task=view&id=72&Itemid=29

1)Τομέας Συστημάτων Παραγωγής

2)Τομέας Συστημάτων Διοίκησης

3)Τομέας Υλικών, Διεργασιών και Μηχανολογίας

 

Εγώ βλέπω 2/3 ίδιους τομείς (βρε μήπως τελικά απλά δεν έχουν ενεργειακό τομέα?),ο συνάδελφος Archytas βλέπει ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση :smile:

 

Τουλάχιστον συμφωνούμε οτι τα δικαιώματα είναι αχταρμάς :razz:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.