Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία


Recommended Posts

εφόσον έχει ήδη ''κλείσει'' τα 80 τ.μ ως κατοικία......κανονικά θέλει νομιμοποίηση αυθαιρέτου αλλαγής χρήσης (αρθρο22), εάν το δικαιούται (δηλαδή εάν επιτρέπεται απο τις χρήσεις) που σημαίνει πρόστιμα και έκδοση οικοδομικής άδειας νομιμοποίησης.

 

δηλαδή :

-τοπογραφικό διάγραμμα - διάγραμμα κάλυψης (ο έλεγχος γίνεται με τους ισχύοντες σήμερα όρους δόμησης)

-αρχιτεκτονικά,

-στατικά (εάν έχουν θιγεί υποστυλώματα-δοκοί κ.α)

-υδραυλική μελέτη

-πυροπροστασία παθητική

-οχι ΚΕΝΑΚ (εφόσον πρόκειται για αλλαγή χρήσης τμήματος κτιρίου)

-θερμομόνωση

-φορολογικά ........κλ.π

-φωτογραφίες

-στοιχεία νομιμότητας κτιρίου (οικ. άδειες, εγκεκρ. σχέδια)

-πράξη δέσμευσης χώρου στάθμευσης,

-Υ/Δ ιδοκτήτη οτι συμφωνεί με τα αναγραφόμενα στο Δμα Κάλυψης

 

 

σε κάθε περίπτωση.....έλεγξε εάν είναι εφικτή η νομιμοποίηση (όροι δόμησης κ.λ.π)

 

..συμπληρωματικά

 

- Μελέτες Η/Μ (η εν λόγω επιφάνεια είναι >50 τ.μ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Αγαπητέ συνάδελφε Jonnie_Blue, ο πελάτης προτίμησε να αποφύγει τη νόμιμη οδό και έτσι αποχώρησα από το έργο... Οπότε δεν το χειρίστηκα με κάποιο τρόπο (ή μήπως το χειρίστηκα σωστά εδώ που φτάσαμε, αναρωτιέμαι). Συγνώμη για την αποκαρδιωτική απάντηση αλλά νομίζω ότι είναι συνηθισμένο φαινόμενο και αξίζει να αναφερθεί για να είναι προετοιμασμένος καθένας για τέτοιες αντιδράσεις από τους πελάτες.

Ευχαριστώ και πάλι όσους έκαναν τον κόπο να απαντήσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

έχω μια παρόμοια περίπτωση, την οποία δεν ξέρω καλά ακόμη... πελάτης έχει επικοινωνήσει και με ρωτάει επαγγελματικό χώρο σε πρώτο όροφο οικοδομής με άδεια λίγο πριν το 1970, το έχει μετατρέψει τα τελευταία χρόνια και δεν ξέρω ακόμα τα πόσα τελευταία, τα 5 ή τα 15 σε κατοικία. Με ρωτάει τι θέλει η ΥπΔομ για να δηλωθεί σαν κατοικία. Το ζητούμενο φωτογραφίες δεν νομίζω ότι είναι κάτι σπουδαίο, γιατί πιστεύω ότι θέλει εξωτερικές φωτογραφίες του ακινήτου. Οπότε θεωρώ μεγάλο πρόβλημα δεν θα υπάρχει, θα θεωρήσω προς το παρόν ότι εξωτερικά το κτίριο δεν έχει αλλάξει, ως προς τις όψεις του. Μέσα τώρα έχει φτιαχτεί κουζίνα και μπάνιο, ξέρετε τι ζητάει η Υπ Δομ για να το εγκρίνω ως νόμιμο - ας πούμε ότι έγινε τα 8 τελευταία χρόνια για να το ορίσω λίγο χρονικά πότε έγινε. Τι δικαιολογητικά ζητάει η ΥπΔομ  και ποιά διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσω? 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει γίνει πριν το '11 κάντε μία υπαγωγή στον ν.4495/17 για αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια (και ότι άλλο έχει) και το θέμα λήγει εκεί. Λογικά έτσι θα μπορέσει να αλλάξει και την ΔΕΗ, η ΥΔΟΜ δεν βλέπω λόγο να χρειάζεται να ενημερωθεί για κάτι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευκολακι.

Λες ότι έγινε μεταξύ 2012 και Απρίλιο 2020, και απλά (συντάσσεις και) ενημερώνεις ταυτότητα κτιρίου (παπαριές αποτυπωσεις δηλαδή κλπ). Άρθρο 5 νοκ

Edited by [email protected]
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, [email protected] said:

Ευκολακι.

Λες ότι έγινε μεταξύ 2012 και Απρίλιο 2020, και απλά (συντάσσεις και) ενημερώνεις ταυτότητα κτιρίου (παπαριές αποτυπωσεις δηλαδή κλπ). Άρθρο 5 νοκ

Zavi αν ήταν εύκολο δεν θα είμασταν Μηχανικοί, θα είμασταν κηπουροί, οπότε ας βάλω λίγα δεδομένα στο τραπέζι. Πρέπει να έγινε αγορά μετά το 11 και κατόπιν η μετατροπή σε κατοικία, αυτό δεν το βάζει σε αυθαίρετες κατασκευές?
Θα μπορούσα - αν το έκανα, που δεν ξέρω να το κάνω - να ισχυριστώ ότι η μετατροπή σε κατοικία δεν έχει γίνει ακόμα. Μήπως όμως γίνεται κάποιος έλεγχος, ζητείται κάποια φωτογραφία οπότε δεν θα μπορούσα να πω κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.