Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ασφάλιση μισθωτού Μηχανικού


skyclad

Recommended Posts

Όχι την ειδική προσαύξηση δεν την υπέγραψα και δεν την πληρώνω.

Η ειδική προσαύξηση είναι περίπου 56 Ε τον μήνα μου είπαν επιπλέον των κρατήσεων για τις ασφαλιστικές εισφορές.

 

Το ποσό το έμαθα τηλεφωνικά.. Ήταν γύρω στα ~685 Ε για να είμαι ακριβής.

Αυτή την βδομάδα θα περάσω να τους πληρώσω και όταν μάθω ακριβώς τις κρατήσεις ανά μήνα θα ξανα-ποστάρω.

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα πηγα στα κεντρικα την Τεταρτη,αφου το ιδιο πρωι με ειχαν παρει τηλ να μου δωσουν το ΑΜ ΤΣΜΕΔΕ.τεσπα,πηγα και βρηκα την κ.Καρακατσανη και μου ειπε πως θα πρεπει να στειλουν με mail εκει περα την προσληψη μου ωστε να υπολογιστουν οι εισφορες.αυτα.λιγο μπαχαλο μου κανει η κατασταση γιατι απο τον οργανισμο που δουλευω λενε τι να στειλουμε mail?οτι να ναι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μία από τα ίδια κι εγώ. Είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ εδώ και 4 μήνες. Σε 3 μέρες θα δώσω τις εξετάσεις του ΤΕΕ. Προσπαθώ να βγάλω άκρη τι θα μπορεί να γίνει γιατί είχα προφορική συμφωνία με την εταιρία ότι από την στιγμή που θα γραφτώ στο ΤΕΕ θα δουλεύω με μπλοκάκι.

 

Τώρα μαθαίνω ότι χρειάζεται minimum 2 μήνες για να μου έρθουν τα χαρτιά. Υπάρχει τρόπος να τα πάρω νωρίτερα;

 

Ρώτησα και στο ΙΚΑ και μου είπαν ότι θα πρέπει να υπογράψω νέα σύμβαση και σαν ειδικότητα θα δηλώσω την ειδικότητα που θα έχω στο ΤΣΜΕΔΕ. Έτσι όταν με το καλό μου έρθουν τα χαρτιά, ενημερώνω το ΙΚΑ και επιστρέφουν τα χρήματα για να κατατεθούν στον ΤΣΜΕΔΕ γι αυτό το περίεργο διάστημα που μεσολάβησε.

 

Έχουμε κανένα νεότερο πάνω σε όλα αυτά;

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.με κανεις και γελαω! συγγνωμη συναδελφε,αλλα δεν υπαρχει περιπτωση το ΙΚΑ να σου επιστρεψει τα λεφτα για τις ΤΣΜΕΔΕ εισφορες!!!! κι αν το κανει αυτο,θα περασουν χροοοονια -στην οικονομικη συγκυρια δλδ που βρισκομαστε- και τα 600 ευρω περιπου για το 4μηνο θεωρουνται περιουσια αν στα δωσουν μετα απο 2-3 χρονια.

 

αστα.καταντια τα ασφαλιστικα ταμεια....

 

 

και επισης,θα περασει αρκετος καιρος,ναι,πριν σου δωσουν το ΑΜ και βιβλιαρια κλπ...καιγονται βλεπεις - η διαχειριση των 3.5δις ειναι υπευθυνη δουλεια!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σας.Ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος και μηχανικος υπολογιστων.Οταν εκανα πρακτικη ασκηση στη ΔΕΗ κατα τη διαρκεια των σπουδων μου ζητησαν να βγαλω αριθμο ΙΚΑ για να μου βαζουν ενσημα.Μετο που τελειωσα τη σχολη γραφτηκα στο ΤΣΜΕΔε.Πληρωνω κανονικα τις εισφορες μου απο το 2006.Στη συνεχεια το 2007 κατεβηκα για ενα 6μηνο στην αθηνα και εργαστηκα σε πολυεθνικη με τηλεπικοινωνιες και μου πληρωναν και ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ. την επομενη χρονια δουλεψα ως ωρομισθιος καθηγητης πληροφορικης οπου και μου εβαζαν ενσημα στο ΙΚΑ.

1.Υπαρχει κανενα θεμα με το να ειμαι ασφαλισμενος σε δυο ταμεια?Πρεπει να διαγραφω απο το ΙΚΑ?

2.Σε περιπτωση που εργαστω σε ασχετη απο μηχανικος δουλεια και μπορουν να μου βαζουν ενσημα στο ΙΚΑ?η θα εχω προβλημα?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

1) πρόβλημα δεν έχεις με το να είσαι ασφαλισμένος σε 2 ταμεία, απλά πληρώνεις εισφορές χωρίς να μπορείς να λάβεις κάτι ανταποδοτικό και από τα 2 ταμεία.

2) Για την πολυεθνική που λες, υποθέτω ότι σε προσέλαβαν ως μισθωτό, οπότε και καλύπταν το ΤΣΕΜΕΔΕ ως κύριο ασφαλιστικό φορέα ενώ στο ΙΚΑ υπάρχει η κράτηση του 4.1 ή 4.08% ως παροχή σε χρήμα (σε περίπτωση που είσαι ασθενής, καλύπτουν ημερομίσθια)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα και απο μένα... πιστεύω η ερώτηση μου ανήκει σε αυτό το θέμα...

1)Γενικά οι μισθωτοί μηχανικοί που επιθυμουν να εργαστούν σε εταιρίες ιδιωτικού δικαίου που δεν υπάγονται αν εχω καταλάβει καλα σε Τεχνικές, Μελετητικές και Κατασκευαστικές Επιχειρήσεις ή στον ΣΕΒ ή Γ.Σ.Ε.Β.Ε.Ε ή Ε.Σ.Ε.Ε καλύπτονται απο Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας για κατώτερους μισθούς?(Στο μυαλό μου έχω ιδιωτικές εταιρίες τηλεπικοινωνιών)

 

2) Σε περίπτωση που η αρχική ασφάλιση είναι ΙΚΑ και μετα απο εγγραφή αλλαχθεί σε ΤΣΜΕΔΕ, ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να κάνει προσαύξηση μισθού εαν αυτός είναι κατώτερος απο αυτόν που ορίζει η ΣΣΕ?

 

3) Και τι γίνεται σε περίπτωση που ενας μηχανικός με ΤΣΜΕΔΕ δουλεύει σε μια εταιρία όπως στο 1. ,με σύμβαση εργασίας,απο μισθολογικής άποψης? Υπάρχει ενα κατώτερο όριο? "Προστατεύεται" απο κάπου?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εργαζομαι σαν μισθωτη μηχανικος και κατ΄επεκταση ειμαι ασφαλισμενη στο τσμεδε και επικουρικα στο ικα. προσφατα εκανα ενα χειρουργειο σε ιδιωτικη κλινικη, και μου εγραψαν 10 μερες αναρρωτικη ( 6 εργασιμες). γνωριζω οτι το τσμεδε μας πληρωνει τα νοσηλεια ( καποιο ποσοστο στην ουσια) και το ικα την αναρρωτικη. εβγαλα βιβλιαριο απο το ικα για παροχες σε χρημα, εκανα αιτηση και περασα απο τριμελη επιτροπη γιατρων του ικα οι οποιοι και μου θεωρησαν την αναρρωτικη, πηρα το απαραιτητο χαρτι απο τον εργοδοτη ποιες μερες απουσιασα και οταν πηγα με ολα τα χαρτια να πληρωθω απο το ικα τις μερες αναρρωτικης δεν με πληρωνουν, λεγοντας οτι επρεπε να εχει γινει αναγγελια σε αυτους την μερα του χειρουργειου απο την ιδιωτικη κλινικη για την νοσηλεια μου. επιπλεον με κατηγορησαν οτι δεν με παρεπεμψε γιατρος του ικα στην ιδιωτικη κλινικη. απο την κλινικη λενε οτι δεν κανουν αναγγελια για την νοσηλεια στους ασφαλισμενους στο τσμεδε και επικουρικα στο ικα δεν σημαινει κατι για αυτους. μετα απο επισκεψεις σε πολλα ικα που με παρεπεμπαν κατεληξαν απο το ικα οτι πρεπει να τους κανω ενσταση και να ξαναπερασω απο επιτροπη.ποια ειναι η νομοθεσια σχετικα με το θεμα; εφοσον ειμαι ασφαλισμενη για νοσηλεια στο τσμεδε δεν μπορω να χειρουργηθώ οπου θελω; την αναρρωτικη αδεια αλλωστε μου την εχουν ηδη θεωρησει. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ απο 24/6/2010, ακομα ομως δεν εχω πληρωσει τις πρωτες εισφορες μου.

 

5/10/2010 υπεγραψα συμβαση εξαρτημενης εργασιας ορισμενου χρονου (εως 30/6/2011) ως ωρομισθιος καθηγητης στις ΕΠΑ.Σ. του ΟΑΕΔ.

 

απασχολουμαι με πληρη ωραριο, 21 ωρες την εβδομαδα.

 

Διαβασα στο site του ΤΣΜΕΔΕ πως οι ωρομισθιοι μηχανικοι με μηνιαο μισθο μεγαλυτερο απο 654 ευρω, δεν πληρωνουν τις εισφορες μονοι τους, παρα τους γινονται κρατησεις και τις εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ τις πληρωνει ο εργοδοτης (εν προκειμενω ο ΟΑΕΔ/Υπ.Εργασιας).

 

Καλεσα το ΤΣΜΕΔΕ τηλεφωνικως και τους ανεφερα πως δεν εχω ακομα πληρωσει τις εισφορες μου και πως υπεγραψα συμβαση εξαρτημενης εργασιας ορισμενου χρονου και μου ειπαν, πως ουσιαστικα θα πληρωσω απο 24/6/2010 - 4/10/2010 και τα υπολοιπα θα τα πληρωσει ο εργοδοτης (ΟΑΕΔ).

 

οπως καταλαβαινω απο οσα εχω διαβασει, ρωτησει, μαθει...θα μου γινονται κρατησεις για ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ (για αδεια ασθενειας).

 

ερωτηση 1--> πως μπορω να βρω τις κρατησεις αυτες? ποσο % απο την ωριαια αντιμισθια ειναι?

 

απο οσο ενημερωθηκα απο εναν διοικητικο υπαλληλο του σχολειου, μου ειπε πως η μικτη ωριαια αντιμισθια ειναι 15 ευρω. τι ποσοστο εν τελει να αφιαρεσω για τις κρατησεις?

 

ερωτηση 2--> Σκεφτομαι να κανω εναρξη επαγγελματος συντομα. μπορω νομιαμα παραλληλα με το "καθηγητηλικι" να εργαζομαι σε καποια εταιρεια με ΑΠΥ? ή να κανω μελετες?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και αν υπαρχει καποιος συναδελφος μηχανικος που εχει εργαστει ως ωρομισθιος σε ΕΠΑ.Σ. του ΟΑΕΔ ας ποσταρει.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις εαν στην πληρωμη του τσμεδε μπορεις να πληρωσεις με καποιον διακανονισμο?εαν δηλαδη καποιος απο τα 1500 ευρω της εξαμηνης πληρωμης διαθετει τα 1000ε τι γινεται σ αυτη την περιπτωση?μπορει να πληρωσει τα 1000 και τα υπολοιπα 500 το αλλο εξαμηνο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.