Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή για Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης


sundance

Recommended Posts

Να το θέσω ως εξής:

 

Βάζω στο ADEIA της 4Μ τις εργασίες μου:

Αρχιτεκτονικά, στατικά, θερμομόνωση, παθητική πυροπροστασία, ύδρευση, αποχέτευση, θέρμανση, περιβάλλων χώρος.

 

Στα ΚΕΝΑΚ βγάζει αυτόματα:

ΚΕΝΑΚ-Κτίριο κέλυφος, ΚΕΝΑΚ-ύδρευση, ΚΕΝΑΚ-αποχέτευση, ΚΕΝΑΚ-θέρμανση.

Εκ των οποίων επίβλεψη βάζει στο πρώτο μόνο.

 

Είμαι σωστός;

 

Πρέπει να βάλω και κλιματισμό, ώστε να μου βγάλει και ΚΕΝΑΚ-κλιματισμός;

 

Συγνώμη που ρωτάω σαν χαζός, αλλά έχω μπλεχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οτι σου πει η πολεοδομια...

 

Εγω θα εβαζα μονο κλιματισμο....

 

Την ποχετευση γτ την βαζεις στον ΚΕΝΑΚ???

 

Ηλεκτρικα γτ δεν βαζεις??? (και γιαυτο ρωτα την πολεοδομια..)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σαν επίβλεψη του ΚΕΝΑΚ βάζουμε την επίβλεψη θερμομόνωσης.

Λογικά αυτό εννοεί ο συνάδερφος σου που λέει "επίβλεψη στο κέλυφος"

 

Η αιτιολόγηση είναι πως με τον ΚΕΝΑΚ στην τροποποίηση της παρ. 2 του άρθρου 25 αναφέρει: «3.Για τα κτίρια που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής του Ν. 3661/08 (ΦΕΚ Α΄ 89), όπως εκάστοτε ισχύει, απαιτείται η υποβολή και όλων των μελετών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων που προβλέπονται στο κτίριο και είναι απαραίτητες για την εκπόνηση της μελέτης ενεργειακής απόδοσής του, καθώς και δήλωση επίβλεψης των εργασιών αυτών»

και η μελέτη θερμομόνωσης περιλαμβάνεται στην μελέτη ενεργειακής απόδοσης, οπότε χρειάζεται επίβλεψη.

 

Φαντάζομαι θα βγει κάποια διευκρινηστική εγκύκλιος, ως απόδειξη της προχειρότητας του νομοθέτη...

 

Σε ποιόν νόμο ή εγκύκλιο αναφέρεσαι όταν λές "τροποποίηση της παρ. 2 του άρθρου 25" αφού ο Κενάκ (2010.4.9) ΦΕΚ-407/Β έχει μόνο 20 άρθρα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κ.Εν.Α.Κ τροποποιεί το άρθρο 25 της αποφ. 3046/304/31−1−89 (ΦΕΚ 59Δ/89)

ή γνωστό ως «Κτιριοδομικός Κανονισμός»

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνεις όμως ποιές συγκεκριμένα μελέτες εννοεί ο νόμος του κτιριοδομικού που αναφέρεται στον ΚΕΝΑΚ λέγοντας "...μελετών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων που προβλέπονται στο κτίριο και είναι απαραίτητες για την εκπόνηση της μελέτης ενεργειακής απόδοσής του..."

Link to comment
Share on other sites

Δες το πρακτικά.

 

Αν έχεις ασχοληθεί με ενεργειακές μελέτες, θα γνωρίζεις ότι κατά την επίβλεψη της κατασκευής στον τομέα της θερμομόνωσης χρειάζεται να διατηρείς αρχείο με πιστοποιητικά υλικών, δελτία αποστολής, φωτογραφίες, βίντεο κτλ.

Δεν είναι μεν απαραίτητο να συμπεριληφθούν στην μελέτη εάν χρησιμοποιηθούν τιμές από τους πίνακες των ΤΟΤΕΕ αλλά είναι απαραίτητο να προσκομισθούν στον ενεργειακό επιθεωρητή που θα έρθει να βγάλει το πιστοποιητικό.

Συνυπολόγισε και τον αυξημένο κίνδυνο ατυχήματος που έχει η εξωτερική θερμομόνωση (σκαλωσιές κτλ) που ουσιαστικά είναι μονόδρομος για τις ψυχρότερες κλιματικές ζώνες. Ποιος έχει την ευθύνη;

 

Όχι μόνο πρέπει να πληρωθεί αυτή η εργασία, αλλά θα έπρεπε να πληρώνεται περισσότερο από μία επίβλεψη σύμφωνα με τον κανονισμό θερμομόνωσης του 79.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

τελικά ποιές μελέτες είναι υποχρεωτικές σε ένα μικρό κτίριο <2 ορόφων μετά από την ισχύ του κενακ?

 

Η αμοιβή για το ΚΕΝΑΚ θα είναι 20% επί των όλων αμοιβών (εκτός στατικών)?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.