Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή για Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης


sundance

Recommended Posts

Ας μου απαντησει καποιος... Για πιο λογο δεν το καθυστερουν 1-2-3 μηνες ωστε ολοι να ειναι ετοιμοι...???

 

Ναι καιγομαι για τις ΟΑ που εχω καταθεσει μετα την 1/10 γτ δεν ξερω τι να πω στους πελατες μου...

 

οφ-τοπικ

Link to comment
Share on other sites

sundance ούτε το ΤΕΕ δεν ξέρει, είναι η μοναδική εργασία που αν δεν βάλεις τον σωστό προϋπολογισμό δεν σου λέει ποιος είναι ο σωστός, κάτι που κάνει σε όλες τις άλλες εργασίες. Όχι μόνο δεν λέει στις μελέτες ΚΕΝΑΚ αλλά μπερδεύεται και δεν λέει ούτε στις άλλες πλέον...

 

 

 

μα αφου κανονικα δεν μπαινει προϋπολογισμος, αφου ειναι ποσοστο αρχ+η/μ αμοιβων...οτι να'ναι. αρα τι προϋπολογισμο να βαλουμε?

 

μηπως το υπολογιζει αυτοματα βαζοντας προυπολογισμο ισο με μηδεν?

 

βαριεμαι να πειραματιστω τωρα.

 

και στις μελετες ενεργειακης αποδοσης (ετσι τις ονοματιζει-δειτε την φωτο πιο πανω) οπως αποχετευση, πυροπροστασια, ηλ/κα κλπ τι προϋπολογισμο βαζουμε?

 

ΥΓ. παντως η ενεργειακη μελετη, αυτη καθε αυτη (η μελετη δηλαδη που αντικαθιστα την θερμομονωση και μαλλον αυτη θα αμοιβεται με το 18/20%) πρεπει να ειναι η 'μελετη ενεργειακης αποδοσης-κτιριο/κελυφος'

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ναι αυτη που λες ειναι...

 

H μελέτη Κενακ για το κέλυφος είναι αναγκαστική τελικά...???

Τι ποσοστό παίρνει από τον συνολικό προϋπολογισμό? 5% όπως και η θερμομόνωση?)

 

*οκ, το βρήκα, το κέλυφος αναφέρετε στη μελέτη αρχ/κων (100%)

 

**επίβλεψη θερμομόνωσης βάζουμε???

Link to comment
Share on other sites

Αυτός έχει της 4Μ...

 

Εγώ δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη με την εγκατάσταση του προγράμματος και ρωτάω απλά για να μπορώ να συζητήσω με τους πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Σαν επίβλεψη του ΚΕΝΑΚ βάζουμε την επίβλεψη θερμομόνωσης.

Λογικά αυτό εννοεί ο συνάδερφος σου που λέει "επίβλεψη στο κέλυφος"

 

Η αιτιολόγηση είναι πως με τον ΚΕΝΑΚ στην τροποποίηση της παρ. 2 του άρθρου 25 αναφέρει: «3.Για τα κτίρια που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής του Ν. 3661/08 (ΦΕΚ Α΄ 89), όπως εκάστοτε ισχύει, απαιτείται η υποβολή και όλων των μελετών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων που προβλέπονται στο κτίριο και είναι απαραίτητες για την εκπόνηση της μελέτης ενεργειακής απόδοσής του, καθώς και δήλωση επίβλεψης των εργασιών αυτών»

και η μελέτη θερμομόνωσης περιλαμβάνεται στην μελέτη ενεργειακής απόδοσης, οπότε χρειάζεται επίβλεψη.

 

Φαντάζομαι θα βγει κάποια διευκρινηστική εγκύκλιος, ως απόδειξη της προχειρότητας του νομοθέτη...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.