Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κάθετη συνιδιοκτησία


galdar1983

Recommended Posts

Πήγα και μέτρησα ενα οικόπεδο εντός οικισμού 1037,50 χωρισμένο σε δύο τμήματα με πράξη σύστασης κάθετης συνιδιοκτησιας Ε1 = 529,50 μ2 και Ε2 = 508,00 μ2. Ο πελάτης μου έχει αγοράσει το Ε1 το 2002 και τώρα θέλει να το πουλήσει.Διαβάζω το συμβόλαιο και η πράξη και γράφει για εξ' αδιαιρέτου 50% επί του όλου οικοπέδου. Τοτε ξανάκοιτω τα εμβαδά Ε1 και Ε2 και βλέπω οτι δεν είναι ίδια και κανω τον υπολογισμό του σωστού ποσοστού σε κάθε τμήμα. Ετοιμάζω λοιπον το τοπογραφικό και το δίνω στον πελάτη. Σημερα με πήρε η συμβολαιογράφος και μου είπε να μην βάλω τα ποσοστά 51,04% και 48,96% αλλά 50% και 50%. Διαφώνησα μαζί της αλλά δεν της απάντησα. Ρώτησα εναν συνάδελφο μηχανικό και μου είπε οτι σίγουρα υπάρχει λαθος στο συμβόλαιο και οτι για να μην κάνει διόρθωση συμβολαίου και εκτεθεί η συμβολαιογράφος μου ζήτησε να τα γραψω έτσι.

Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει να χειριστώ την υπόθεση.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

Link to comment
Share on other sites

Λαμβάνοντας ως σωστή τη περιγραφή του συμβολαίου ότι το οικόπεδο ανήκει εξ αδιαιρέτου σε δύο ιδιοκτήτες, τότε αυτοί έχουν 50% ο καθένας επί του όλου.

όσον αφορά τη κάθετη συνιδιοκτησία αυτή αφορά τη χρήση και συνεπάγεται ότι για διάφορους λόγους που μπορεί να είναι κάποια ιδιαιτερότητα στο σχήμα και στη γεωμετρία του οικοπέδου να έχει "χωριστεί" κατά τα εμβαδά που αναφέρεις.

δεν πρόκειται για δύο οικόπεδα αλλά για ένα οικόπεδο εξ αδιαιρέτου και το 50% που αναφέρει η συμβολαιογράφος είναι σωστό. τυπικά το οικόπεδο είναι ένα, δεν είναι δύο.

Ως χρήση της επιφανείας που κάνουν αυτοί οι εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτήτες έίναι το ποσοστό που αναφέρεις κάνοντας τους υπολογισμούς.

Link to comment
Share on other sites

1)Το ξέρω οτι είναι ενα το οικόπεδο και όχι δυο.

2)Δηλαδή μου λες οτι εχω και εγω δίκιο και η συμβολαιογραφος.Πως γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

γίνεται γιατί κανονικά δεν θα πρεπε να υπάρχει κάποια περίφραξη μέσα στο οικόπεδο παρά κάποιο φυσικό όριο που να χωρίζει τους συνιδιοκτητες.Μη παρασύρεσαι με την αποτύπωση.Τυπικά έχουν 50-50 απλά ο ένας χρησιμοποιεί παραπάνω έκταση απ΄οτι του αντιστοιχεί.

Link to comment
Share on other sites

οι πλευρομετρησεις και τα εμβαδα της συστασης και σε συνεχεια και του συμβολαιου συμπιπτουν με την αποτύπωση μου.

δηλαδη ο ένας εχει 529,50 και ο αλλος 508,00 και στο συμβόλαιο και στη γη πάνω.

το θέμα είναι γιατι να γράφει οτι έχουν από 50-50 αφού εχουν διαφορετικά εμβαδά ο καθένας?

Link to comment
Share on other sites

Για το λόγο που λέει ο geokaloger.

Το 50-50 δεν σημαίνει ότι έχουν από μισό οικόπεδο. Εχουν 50% εξ αδιαιρέτου ο καθένας σε όλο το οικόπεδο.

Η κάθετη έγινε για την χρήση και μόνο των δύο τμημάτων. Το οικόπεδο δεν είναι χωρισμένο σε δύο τμήματα, είναι ενιαίο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξεχαστε οτι πηγα και μετρησα..

οκ?

Σας ερχεται ενα συμβολαιο που λέει οτι εχουμε ενα οικοπεδο 1037,50 χωρισμένο σε δυο τμηματα 529,50 και 508,00 και 50% εξ αδιαιρέτου επι του οικοπέδου και δεν σας φαινεται καθόλου παράξενο?

Εντάξει τι να πω!!Εμένα μου φαίνεται και πολύ μάλιστα..

Link to comment
Share on other sites

Πως το λένε αυτό ...

Όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι αλλά μερικοί είναι πιο ίσοι απ΄τους άλλους!

 

Όπως και να το κάνουμε τα 529,50 μ2 δεν είναι ίσα με το 508,00μ2.

Αυτό που μπορούμε να κάνουμε σε ανόμοια εξ΄αδιαιρέτου οικόπεδα είναι να δώσουμε το δικαίωμα σε κάθε ένα από αυτά να οικοδομεί το 50% των επιτρεπομένων στοιχείων δόμησης αφού το οικόπεδο είναι ενιαίο...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τι να πω!!Εμένα μου φαίνεται και πολύ μάλιστα..

 

Να μη σου φαίνεται καθόλου παράξενο. Είναι απόλυτα σύννομο και συμβαίνει πάρα πολύ συχνά για λόγους όπως αυτοί που προαναφέρθηκαν. Έχει δίκιο η συμβολαιογράφος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξεχαστε οτι πηγα και μετρησα..

οκ?

Σας ερχεται ενα συμβολαιο που λέει οτι εχουμε ενα οικοπεδο 1037,50 χωρισμένο σε δυο τμηματα 529,50 και 508,00 και 50% εξ αδιαιρέτου επι του οικοπέδου και δεν σας φαινεται καθόλου παράξενο?

Εντάξει τι να πω!!Εμένα μου φαίνεται και πολύ μάλιστα..

 

Για να καταλάβεις αυτό που σου εξηγούν οι συνάδελφοι, ξαναγύρνα στο post #1 και διάβασε τι έχεις γράψει. Λες ότι ο πελάτης σου θέλει να πουλήσει το μερίδιό του και, βέβαια, όχι το οικόπεδό του. Το μερίδιό του, λοιπόν, είναι 50% εξ αδιαιρέτου επί του οικοπέδου. Το ότι έχουν χαράξει σε λάθος θέση το όριο μεταξύ των δύο τμημάτων του οικοπέδου, στα οποία έχουν, απλά και μόνον, την αποκλειστική χρήση, δεν επηρεάζει το εμπράγματο δικαίωμα που έχουν στο οικόπεδο, με το συγκεκριμένο συμβόλαιο.

 

Ο συνάδελφος, που αναφέρεις ότι σου είπε ότι είναι λάθος το συμβόλαιο, δεν έχει δίκιο γιατί, όπως σου εξήγησα, το πρόβλημα εντοπίζεται στη θέση που χαράχθηκε το όριο και όχι στο συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.