Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κάθετη συνιδιοκτησία


galdar1983

Recommended Posts

Στον πίνακα ποσοστών η κάλυψη πρέπει να είναι ανάλογη με τα εμβαδά των τμημάτων ή με το ποσοστό συνιδιοκτησίας?

Link to comment
Share on other sites

μακαρ

οκ! καταλαβα θα την αναφερω την παρέκκλιση.

ευχαριστω πολυ για ολα

 

Υ.Γ. σας ευχαριστω όλους για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Στον πίνακα ποσοστών η κάλυψη πρέπει να είναι ανάλογη με τα εμβαδά των τμημάτων ή με το ποσοστό συνιδιοκτησίας?

 

Αφού οι 2 συνιδιοκτήτες έχουν ποσοστό κυριότητας 50% εξ αδιαιρέτου στο οικόπεδο, η αναλογία τους, σε επιτρεπόμενη κάλυψη και δόμηση, προκύπτει από αυτή την αναλογία και όχι από την επιφάνεια των τμημάτων, στα οποία έχουν συμφωνήσει να έχει ο καθένας την αποκλειστική χρήση.

 

Άλλωστε, και στην κλασσική περίπτωση της οριζόντιας ιδιοκτησίας, το εμβαδόν της δόμησης κάθε ιδιοκτησίας (διαμερίσματος) δεν αντιστοιχεί στο ποσοστό της, εξ αδιαιρέτου, επί του οικοπέδου;

Link to comment
Share on other sites

Οκ, συμφωνώ απόλυτα. Το ανέφερε γιατί ο συνάδελφος Galdar έχω την εντύπωση πως ενώ έχει ισομοιράσει τον Σ.Δ. έχει υπολογίσει αναλογούσα κάλυψη με βάση το εμβαδόν των τμημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, συμφωνώ απόλυτα. Το ανέφερε γιατί ο συνάδελφος Galdar έχω την εντύπωση πως ενώ έχει ισομοιράσει τον Σ.Δ. έχει υπολογίσει αναλογούσα κάλυψη με βάση το εμβαδόν των τμημάτων.

 

Έχεις δίκιο. Πρόσεξα μόνον τη δόμηση και όχι την κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Στον πίνακα , στη στήλη εμβαδό οικοπέδου, δε θα ήταν πιο σωστό "εμβαδό τμήματος", εφόσον αφορά σε 1 οικόπεδο "εξ αδιαιρέτου" ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το ορθότερο θα ήταν να προσδιορισθεί ως "κάθετος I και κάθετος II , αντί "τμήμα" ή 'τεμάχιο", για το λόγο ότι έτσι θα τον αναφέρει και ο/η συμβ/φος

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάνε για μπακλαβά τέτοια ώρα tpanag...Παραλίγο να γλιστρήσω στα σάλια μου :P

 

off topic και συγγνώμη :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.