Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κάθετη συνιδιοκτησία


galdar1983

Recommended Posts

@thanasisgkrs Περίεργα πράγματα συμβαίνουν με αυτή την κάθετη.

Το να μην ορίζονται τοπογραφικώς όρια καθέτων δεν θυμάμαι να το έχω δει. Έστω και με κορδέλα, έστω και υποτυπωδώς, ένα τοπογραφικό ακόμη και τα παλιά χρόνια γινόταν. Τώρα εδώ έχουμε ένα βασικό ζήτημα που είναι η εφαρμογή τίτλου. Προφανώς η λεκτική περιγραφή δεν αρκεί ώστε να εφαρμοστεί ο τίτλος στο έδαφος. Άρα θα έπρεπε να γίνει τροποποίηση συμβολαίου σύστασης, να σχεδιαστούν τα όρια χρήσης, να μπει ο πίνακας και μετά να πάνε κτηματολόγιο για δηλώσεις. Το κτηματολόγιο είναι σε λειτουργία . Στην προανάρτηση κανείς μάλλον δεν ενδιαφέρθηκε για την παρατήρηση στο κτηματολογικό φύλλο. Το γιατί το πέρασαν στην αρχική δήλωση ιδιοκτησίας είναι ένα θεωρητικό ερώτημα, το οποίο λίγη σημασία έχει σήμερα.  Θέλει ψάξιμο η δουλειά και συζήτηση με συμβ/φο και Κτηματολόγιο για το πως θα γίνει η διόρθωση. Η τακτοποίηση μπορεί και να μην χρειαστεί αν το κτίσμα είναι παλιό και προ 55. Αχυρώνας προφανώς πλέον δεν υφίσταται ως χρήση εκτός αν έχουν τίποτα ζωντανά μέσα. Μάλλον αποθήκη θα το γράψεις στα νέα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

On 7/31/2021 at 3:37 PM, dimitris GM said:

εφοσον εχει  γινει συσταση καθετων [δεν λες πότε και πώς]

και εχει μεταγραφει...

αυτη ισχυει, κατα την  περιγραφη στον τιτλο και καθε καθετη τακτοποιει μονη της.

Αν καποια εχτισε μετα μονη της σαν καθετη, θα πρεπει να εχει καθορισμενα τα όρια της

Ειδες αν εχει βγει καποια αδεια;

Η αλλη καθετη τι λεει;  Τι χαρτια υπεβαλλε;

Προφανως εχει τα ιδια προβληματα.

Αρα ή  συννενοειστε μεταξυ σας ή κανεις εφαρμογη οσων διαβαζεις

υγ

εχεις παρει κωδικους απο το ΕΚ για να κανεις μια ερευνα μεσω ιντερνετ;;

 

Οι τίτλοι που έχω στα χέρια μου ξεκινάνε με μία "σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και σύσταση διατιμημένης προικός" του 1975 η οποία ωστόσο δεν περιγράφει οριζόντια ιδιοκτησία αλλά κάθετη (αναφέρει βέβαια τους νόμους της κάθετης) και έπειτα μία γονική παροχή του 2011 όπου αναφέρεται ξεκάθαρα ως κάθετη ιδιοκτησία Πουθενά δεν γίνεται πειργράφή των ορίων των καθέτων ωστόσο. Οικοδομκή άδεια δεν υπάρχει (σύμφωνα με τον πελάτη, εγώ δεν το έχω ψάξει ακόμα). Στην προίκα αναφέρεται ότι ο αχυρώνας βρίσκεται εντός της άλλης κάθετης. Θα μπορούσα να βασιστώ σε αυτό; Σχεδιαστικά το μεταξύ τους όριο για να εξαιρεί τον αχυρώνα από την κάθετη της πελάτισσας μου θα πρέπει να κάνει ένα σπάσιμο. Εαν το μετρήσω στον ορθοφωτοχάρτη κάνοντας το σπάσιμο, τότε οι δύο κάθετες παίρνουν ακριβώς τα μέτρα που τους αναλογούν.

Το κτήριο δεν γνωρίζω πότε έχει χτιστεί αν και σίγουρα πριν το 1975 καθώς το αναφέρει η προίκα.

Σκέφτομαι να τους προτείνω να κάνουν αρχικά μια συμβολαιογραφική πράξη καθορισμού ορίων της κάθετης και μετά να προχωρήσουν στην σύσταση της οριζόντιας επί καθέτου. 

και μετά να καταθέσουμε και το συμβόλαιο με το τοπογραφικό στο κτηματολόγιο για τον σχεδιασμό των καθέτων (αλλά σκέφτομαι πρώτα να επικοινωνήσω μαζί τους για το τι ακριβώς θέλουνε). 

Είναι σωστό το σκεπτικό μου;

**Δεν γνωρίζω για τους συγκεκριμένους κωδικούς (είμαι νέος μηχανικός) μπορείς να με ενημερώσεις περι του θέματος; Είναι οι κωδικοί του ΤΕΕ που χρησιμοποιούμε στην ηλ. υποβολή των διαγραμμάτων;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

- το 2011 τι πραξη εγινε; Ειναι πολυ προσφατη για να ειναι τοσο "ασαφης"...

- σε ποιό σταδιο ειναι το ΕΚ της περιοχης;

- τι εγραψαν στις δηλωσεις ιδιοκτησιας;

- τους ηρθαν καποια χαρτια...δεν τα κοιταξαν;;;

συμφωνω με αυτο

Σκέφτομαι να τους προτείνω να κάνουν αρχικά μια συμβολαιογραφική πράξη καθορισμού ορίων της κάθετης και μετά να προχωρήσουν στην σύσταση της οριζόντιας επί καθέτου. 

 

 Αλλα να μιλησεις με τον συμβ/φο για τον  ακριβη χαρακτηρισμο της πραξης.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, dimitris GM said:

- το 2011 τι πραξη εγινε; Ειναι πολυ προσφατη για να ειναι τοσο "ασαφης"...

- σε ποιό σταδιο ειναι το ΕΚ της περιοχης;

- τι εγραψαν στις δηλωσεις ιδιοκτησιας;

- τους ηρθαν καποια χαρτια...δεν τα κοιταξαν;;;

 

 Να μιλησεις με τον συμβ/φο.

 

Το 2011 έγινε "γονική παροχή ποσοστού εξ αδιαιρέτου τμήματος οικοπέδου σύμφωνα  με το Ν.Δ.1024/1971 τον Ν.3741/1929 και τα άρθρα 1002 και 1117 ΑΚ μετα διωρόφου οικίας" η οποία μεταβιβάζει το 2/8.

Για την περιοχή λειτουργεί κτηματολογικό γραφείο από τις 08/01/2021

Στην δήλωση το δηλώσανε ως κάθετη....

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2021 at 12:12 AM, Pavlos33 said:

@thanasisgkrs Περίεργα πράγματα συμβαίνουν με αυτή την κάθετη.

Το να μην ορίζονται τοπογραφικώς όρια καθέτων δεν θυμάμαι να το έχω δει. Έστω και με κορδέλα, έστω και υποτυπωδώς, ένα τοπογραφικό ακόμη και τα παλιά χρόνια γινόταν. Τώρα εδώ έχουμε ένα βασικό ζήτημα που είναι η εφαρμογή τίτλου. Προφανώς η λεκτική περιγραφή δεν αρκεί ώστε να εφαρμοστεί ο τίτλος στο έδαφος. Άρα θα έπρεπε να γίνει τροποποίηση συμβολαίου σύστασης, να σχεδιαστούν τα όρια χρήσης, να μπει ο πίνακας και μετά να πάνε κτηματολόγιο για δηλώσεις. Το κτηματολόγιο είναι σε λειτουργία . Στην προανάρτηση κανείς μάλλον δεν ενδιαφέρθηκε για την παρατήρηση στο κτηματολογικό φύλλο. Το γιατί το πέρασαν στην αρχική δήλωση ιδιοκτησίας είναι ένα θεωρητικό ερώτημα, το οποίο λίγη σημασία έχει σήμερα.  Θέλει ψάξιμο η δουλειά και συζήτηση με συμβ/φο και Κτηματολόγιο για το πως θα γίνει η διόρθωση. Η τακτοποίηση μπορεί και να μην χρειαστεί αν το κτίσμα είναι παλιό και προ 55. Αχυρώνας προφανώς πλέον δεν υφίσταται ως χρήση εκτός αν έχουν τίποτα ζωντανά μέσα. Μάλλον αποθήκη θα το γράψεις στα νέα σχέδια.

ι τίτλοι που έχω στα χέρια μου ξεκινάνε με μία "σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και σύσταση διατιμημένης προικός" του 1975 η οποία ωστόσο δεν περιγράφει οριζόντια ιδιοκτησία αλλά κάθετη (αναφέρει βέβαια τους νόμους της κάθετης) και έπειτα μία γονική παροχή του 2011 όπου αναφέρεται ξεκάθαρα ως κάθετη ιδιοκτησία Πουθενά δεν γίνεται πειργράφή των ορίων των καθέτων ωστόσο.  Το μόνο στοιχεία που έχω για τον σχεδιασμό των ορίων των καθέτων είναι στην προίκα όπου αναφέρει ότι ο αχυρώνας βρίσκεται εντός της άλλης κάθετης. Θα μπορούσα να βασιστώ σε αυτό; Το κτηματολόγιο πάντως δεν αρκέστηκε σε αυτό το στοιχείο για τον σχεδιασμό των καθέτων. Αν κάνω ωστόσο το σπάσιμο που απαιτείται στο μεταξύ τους όριο για να εξαιρεθεί ο αχυρώνας βγαίνουν ακριβώς τα μέτρα των καθέτων. Το κτηματολόγιο μπορεί βέβαια εφόσον δεν υποβλήθηκε τοπογραφικό ο μηχανικός που επεξεργάστηε το γεωτεμάχιο να μην μπηκε στο κόπο καν να διαβάσει τους τίτλους ή να μην κατέθεσαν καν την προίκα καθώς αυτή η λεπτομέρεια αναγράφεται μόνο στην προίκα και όχι την γονική παροχή που μάλλον μόνο αυτήν κατέθεσαν.  

Σκέφτομαι να τους προτείνω να κάνουν αρχικά μια συμβολαιογραφική πράξη καθορισμού ορίων της κάθετης και μετά να προχωρήσουν στην σύσταση της οριζόντιας επί καθέτου. 

και μετά να καταθέσουμε και το συμβόλαιο με το τοπογραφικό στο κτηματολόγιο για τον σχεδιασμό των καθέτων (αλλά σκέφτομαι πρώτα να επικοινωνήσω μαζί τους για το τι ακριβώς θέλουνε). 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, dimitris GM said:

- το 2011 τι πραξη εγινε; Ειναι πολυ προσφατη για να ειναι τοσο "ασαφης"...

- σε ποιό σταδιο ειναι το ΕΚ της περιοχης;

- τι εγραψαν στις δηλωσεις ιδιοκτησιας;

- τους ηρθαν καποια χαρτια...δεν τα κοιταξαν;;;

συμφωνω με αυτο

Σκέφτομαι να τους προτείνω να κάνουν αρχικά μια συμβολαιογραφική πράξη καθορισμού ορίων της κάθετης και μετά να προχωρήσουν στην σύσταση της οριζόντιας επί καθέτου. 

 

 Αλλα να μιλησεις με τον συμβ/φο για τον  ακριβη χαρακτηρισμο της πραξης.

 

Ευχαριστώ θερμά για όλες τις απαντήσεις 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.