Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κάθετη συνιδιοκτησία


galdar1983

Recommended Posts

Σε παλιότερα συμβόλαια το έχω ξαναδεί να ονομάζουν περίεργα τις κάθετες και μάλιστα να εμπλέκουν και την λέξη "οριζόντιες" αλλά στην ουσία περιγράφουν διακεκριμένα τμήματα άρα κάθετες.

Galdar, ναι δεν βλέπω πρόβλημα με αυτό που μου λες, πολλές φορές μπορεί να υπάρχει μια διαμορφωμένη κατασταση με κτίσματα, μάντρες, κήπους κλπ. που καλώς ή κακώς να σου περιορίζει τις δυνατότητες στον ορισμό τμημάτων όπως τα θέλεις, δηλαδή να αντιστοιχούν απολύτως στα ποσοστά συν/σιας. Η μπορεί απλώς να είναι μια σύμβαση μεταξύ των συν/των, και ας πούμε αυτός που θα πάρει το κομμάτι με τον ευνοικότερο προσανατολισμο, να παραχωρεί κάποια τ.μ. στον άλλον για να έχει μεγαλύτερο ακάλυπτο χώρο κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Οι εκφράσεις: "Σύσταση Οριζόντιας κατ'έκταση ιδιοκτησίας", "Σύσταση Οριζόντιας (Κάθετης) ιδιοκτησίας" και "Σύσταση Κάθετης Ιδιοκτησίας", είναι ισοδύναμες και σημαίνουν αυτό που εμείς οι Μηχανικοί λέμε "Κάθετη". Συναντώνται και οι τρεις διατυπώσεις εξίσου, με τις 2 πρώτες πιο συνηθισμένες σε παλαιότερα συμβόλαια ή με συντάκτες παλαιότερους συμβολαιογράφους. Στα συμβόλαια διηρημένων ιδιοκτησιών να "ανησυχείτε" όταν δε βλέπετε αναφορά στο Ν. 1024/71 παρά μόνο στο Ν. 3741/1929. Τότε μάλλον πρόκειται για οριζόντια και όχι κάθετη παρά την όποια διατύπωση προσπαθεί να συγκαλύψει τα πράγματα ("κόλπα" σε εκτός σχεδίου περιοχές).

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν υπαρχει τιποτα μεσα στο οικοπεδο και μαλιστα δεν υπαρχουν και ορια.

ηταν ενα μεγαλο οικοπεδο 10 στρεμματων το οποιο καποιος μηχανικος το 1998 το εκανε 10 οικοπεδα περιπου στην αρτιοτητα (1στρ ισχυει στην περιοχη) και τα 10 οικοπεδα με τη σειρα τους τα εκανε με καθετες περιπου 500τμ για να τα πουλησει.

ο πελατης μου θελει λοιπον να πουλησει αυτο που αγορασε το 2002 και επειδη δεν υπαρχουν ορια μου ζητησε να χαραξω τα ορια του και να του δωσω και ενα πιο προσφατο τοπογραφικο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

Το νδ 1024/1971 τιτλοφορείται "Περί διηρημένης ιδιοκτησίας επί οικοδομημάτων ανεγειρομένων επί ενιαίου οικοπέδου" και στο άρθρο 1 παρ. 1 αυτού ορίζεται ότι:

 

"1. Εν τη εννοία του άρθρου 1 του Ν. 3741/1929 και των άρθρων 1002 και 1117 του Αστικού Κώδικος δύναται να συσταθή διηρημένη ιδιοκτησία και επί πλειόνων αυτοτελών οικοδομημάτων ανεγειρομένων επί ενιαίου οικοπέδου ανήκοντος εις ένα ή πλείονας ως και επί ορόφων ή μερών των οικοδομημάτων τούτων, επιφυλασσομένων των πολεοδομικών διατάξεων".

 

Στην ουσία, λοιπόν, το νδ 1024/1971, με το οποίο εφαρμόστηκε, νομικά, η "κάθετη" ιδιοκτησία, ορίζει τη διαδικασία σύστασης διαιρεμένης ιδιοκτησίας σε περισσότερα του ενός οικοδομήματα, επί του ίδιου οικοπέδου, και δεν έχει στόχο τη διαίρεση του οικοπέδου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει στόχο τη διαίρεση του οικοπέδου όπως σωστά λες, αλλά ορίζει και αντιμετωπίζει την ύπαρξη "πλειόνων του ενός οικοδομημάτων" στο ίδιο οικόπεδο, η οποία ύπαρξη προϋποθέτει την σύσταση καθέτων ιδιοκτησιών. Τη "συμβουλή" αυτή (να κοιτάζω αναφορά σε συνδυασμό του Ν.3741/29 και του ν.δ. 1024/71) την είχα λάβει από δικηγόρο, με σκοπό την επίλυση αμφιβολιών σε περιοχές όπου τα συμβόλαια σύστασης παρουσίαζαν κατά κόρον (σκόπιμες) ασάφειες στη διατύπωσή τους. Γενική ήταν η παρατήρησή μου, έτσι κι αλλιώς στο σκαναρισμένο απόσπασμα του συμβολαίου που παρατέθηκε δεν φαίνεται καμία αναφορά. Η διατύπωση όμως είναι ξεκάθαρη κατά τη γνώμη μου ως προς το ότι πρόκειται για κάθετη ιδιοκτησία (και όχι οριζόντια ή απόπειρα για κάτι άλλο αμφιβόλου εγκυρότητας).

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζω διαφορετική άποψη, απλά, θέλω να ενισχύσω αυτό που και οι δύο επισημαίνουμε και, συγκεκριμένα ότι, η σύσταση κάθετης αφορά σε δυνατότητα ανέγερσης ξεχωριστών οικοδομών, από τους συνιδιοκτήτες, σε τμήματα του οικοπέδου, και όχι σε διαίρεση ή κατάτμηση του ενιαίου οικοπέδου, όπως έχει κατανοηθεί από πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

οποτε αν το τοπογραφικό μου ειναι καπως ετσι δεν εχω προβλημα?

Δείτε σας παρακαλώ.

Ευχαριστώ!

post-12547-131887248254_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρήσεις:

1. Τεμάχιο ή Τμήμα αντί Τεμαχίο

2. Α,Β,Ζ,Η,Α και όχι Α,Β,Ζ,Η,-Α και αντίστοιχα για το άλλο

3. ... με ποσοστό συνιδιοκτησίας 50% εξ αδιαιρέτου επί του συνολικού οικοπέδου

4. Η δήλωση δεν χρειάζεται να έχει αναφορά για τον βορρά

5. Φαντάζομαι ότι έσβησες τα ονόματα των ομόρων ιδιοκτητών, γιατί πρέπει να τα αναφέρεις

6. Δεν αναφέρεις την παρέκκλιση

Link to comment
Share on other sites

μακαρ

1.ευχαριστώ για τις διορθωσεις

2.το οικοπεδο ειναι κατά κανόνα αρτιο 1037,50 τμ > 1000 τμ που ειναι η αρτιότητα

αν θες γίνε πιο συγκεκριμένος σε σχέση με την παρέκκλιση για να καταλάβω

Link to comment
Share on other sites

Στους ΟΔ πρέπει να αναφέρεις το εμβαδόν της παρέκκλισης, αφού αναφέρεις το άρθρο του πδ, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι το οικόπεδο είναι άρτιο κατά τον κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.