Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτήσεις ΙΚΑ και εφορίας για τους τακτοποιημένους χώρους με τον Ν.3843/10


sokratis

Recommended Posts

Δεν ξέρω και ούτε με ενδιαφέρει τι λέει το capital.gr. Όπως ήδη αναφέρθηκε και αναφέρεται εδώ: http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=512

"Η Πολεοδομία με οίκοθεν αλληλογραφία ενημερώνει τις συναρμόδιες υπηρεσίες (Δ.Ο.Υ., Ι.Κ.Α., Τμήμα έκδοσης αδειών, Τμήμα ελέγχου κατασκευών κλπ.) ώστε να ανασταλούν τυχόν κυρώσεις και ήδη επιβληθέντα πρόστιμα, όπως προβλέπεται από την παράγραφο 6, του Άρθρου 6 του ν.3843/2010."

Δεν μπορώ να σκεφτώ το λόγο για τον οποίο θα έπρεπε ο ιδιοκτήτης να ασχοληθεί με το ΙΚΑ μετά την ρύθμιση εφόσον μάλιστα δεν έχει καμία εμπλοκή με αυτό. Να πάει να τους ενημερώσει για ποιό πράγμα και για ποιό λόγο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

" ...να ανασταλούν τυχόν κυρώσεις και ήδη επιβληθέντα πρόστιμα" και ΟΧΙ για νέες κυρώσεις και πρόστιμα. Διάβασέ το προσεκτικά και θα δεις οτι ίσως σε ενδιαφέρει...

α.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε κάθε ρύθμιση του Ν. 3843, μου προτείνεις ότι με την περαίωση, προληπτικά παίρνω την αίτηση με τη σφραγίδα της περαίωσης και την πηγαίνω (ο πελάτης μάλλον) στο ΙΚΑ και τους λέω: "Γειά σας, ήρθα να σας ενημερώσω ότι είχα έναν Η/Χ κλεισμένο από το 1998 και σήμερα τελείωσα τη διαδικασία ρύθμισης με το Ν. 3843, ώστε αν ξυπνήσετε περίεργα ένα πρωί, να μη μου επιβάλλετε κυρώσεις και πρόστιμο" (κάτι το οποίο ρητώς αποκλείει ο νόμος).

kibari θα με τρελλάνεις...

Ξαναδιάβασε τι λέει ο νόμος και οι διευκρινιστικές του ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και συγχαρητήρια για το forum. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να συμμετασχω στην παραπάνω συζήτηση με μια προσωπική μου εμπειρία. Τον Αύγουστο του 2010 ήρθε έλεγχος απο το ΙΚΑ στο υπο κατασκευή σπίτι μου (δεν εχω 'κλείσει' την άδεια)και μου επέβαλε να πληρώσω κάποια επιπλέον ένσημα καθώς και προστιμο επειδη θεωρησε πως το υπόγειο έχει αλάξει χρήση και δεν ενήμερωσα το ΙΚΑ. Οπως και να έχει το δέχτηκα και έκανα μια ρύθμιση ωστε να δίνω ενα μικρό ποσό κάθε μήνα.

Πηγα πριν μερικές μέρες στο αρμοδιο υποκατάστημα του ΙΚΑ και ενημέρωσα την προισταμένη πως θα ήθελα τον χώρο αυτόν για τον οποίο πληρώνω το πρόστιμο να τον ρυθμίσω σύμφωνα με τον νόμο 3843/2010, και ως εκ τουτου το υπόλοιπο του προστίμου να ανασταλεί (σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ. 6 του άρθρου 5 του ν. 3843/10). Επιφυλάχτηκε να μου απαντήσει και μου είπε πως θα ρώταγε τα κεντρικά. Η τελική τους απάντηση ήταν πως βεβαιωμένα προστιμα του ΙΚΑ δεν παραγράφονται, πως θα έπρεπε να τους ενημερώσω για την διευθέτηση του χώρου με βάση τον νόμο 3843/2010 πριν επιβληθεί το πρόστιμο και πως η υπηρεσία ερμεινέυει την παραπάνω παράγραφο σαν προστιμα που αφορούν την πολεοδομία και όχι το ΙΚΑ!!

Το συζήτησα με τον μηχανικό μου και του φάνηκε παράλογο κάτι τέτοιο. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε ειναι ένσταση, αλλά κατι τέτοιο ειναι χρονοβόρο και στο ενδιάμεσο θα πρέπει να πληρώνω τις δόσεις στο ΙΚΑ εαν θέλω να έχω ασφαλιστική ενημερώτητα. Εχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ή κάτι να προτείνει; Που μπορώ να απευθηνθώ ωστε να έχω μια τελεσίδικη απάντηση και όχι τις ερμεινίες της κάθε υπηρεσίας;

Σας ευχαριστω Ανέστης

Link to comment
Share on other sites

τακτοποίηση έκανες;;;

 

μόλις κάνεις το θέμα θα λήξει

στο μεταξύ δεν πληρώνεις τίποτα διότι σου χαρίζεται το πρόστιμο

Link to comment
Share on other sites

Μολις την προηγουμενη εβδομάδα ξεκινησα τις διαδικασίες τακτοποίησης (συλλογη απαραίτητων δικαιολογητικών). Η όλη καθυστερηση οφείλεται στο οτι λόγω υποχρεώσεων έπρεπε να λείπω εκτός πόλης για μεγάλο χρονικό διάστημα και στο οτι, όπως ειχα διαβάσει στον σχετικό νόμο μετά την τακτοποίηση το πρόστιμο παραγράφεται. Εμενα με τρομάζει το οτι απο το επισιμο ΙΚΑ μου είπανε πως βεβαιοθέντα πρόστιμα ΔΕΝ παραγράφονται (παρόλο κι αν κάνω την τακτοποίηση). Οταν επέμηνα μου απάντησε πως ο νόμος δεν ορίζει παραγραφή για παραβάσεις του ΙΚΑ αλλα προφανώς για πολεοδομικές παραβάσεις (αυτή ήταν η απάντηση της προισταμένης). Ξέρετε, παρότι ενας νόμος ισχύει για όλη την επικράτεια, στο ΙΚΑ (τουλαχιστον) λειτουργούν με τις εσωτερικές τους εγκυκλίους. Ετσι αν κάποιος απο εκεί ερμηνεύσει την συγκεκριμένη διάταξη με αυτό τον τρόπο, οι υφιστάμενοι δρουν με βάση αυτή την ερμηνεία. Να σημειώσω πως η προισταμένη επιφυλάχτηκε να μου απάντήσει αρχικά, και ζήτησε διευκρινίσεις απο τα κεντρικά (οι οποίες ειναι η παραπάνω απάντηση).

Γι'αυτό κι εγω ειμαι τόσο αγχωμένος και ρωταω μήπως κάποιος ειχε ανάλογη περίπτωση! Σταματάω τις δόσεις και δικαιώνομαι ή σταματαω τις δόσεις και μετά τρέχω να βρω το δικιο μου στα δικαστήρια;

Ουφ! Μονο στο ελληνικό δημόσιο αισθάνομαι τόσο μπερδεμένος!!

Σας ευχαριστω για την απάντηση

Ανεστης

Link to comment
Share on other sites

Εχω μία ακριβώς ίδια περίπτωση με πελάτη και είμαι πολύ επιφυλακτική.

 

Οπως αναφέρεται στο έγγραφο Ε41/139

 

"Τυχόν καταλογισμοί εισφορών, από την αιτία αυτή , που έλαβαν χώρα μέχρι την ημερομηνία έναρξης ισχύος του Νόμου, δηλαδή μέχρι 28/04/2010, δεν ακυρώνονται, ακόμη και αν προσκομισθούν σχετικά έγγραφα στοιχεία για «διατήρηση της χρήσης » από τις αρμόδιες πολεοδομικές αρχές.

 

Για τα έργα αυτά, που καταλαμβάνουν οι προαναφερόμενες διατάξεις , στις περιπτώσεις που θα προσκομισθούν από τους εργοδότες ιδιωτικών οικοδομικών έργων, έγγραφα στοιχεία από τις αρμόδιες πολεοδομικές αρχές, από τα οποία θα προκύπτει ότι έχουν καταβάλλει το κατά τα ανωτέρω «πρόστιμο», δεν θα καταλογίζονται , από της ισχύος του νόμου αυτού , δηλαδή από 28/04/2010, εισφορές που θα προκύπτουν για καταλογισμό από τη αιτία αυτή και η εκκαθάρισή τους θα γίνεται με βάση την αρχική, σύμφωνα με την άδεια , χρήση του χώρου.

 

Οπότε ναι μεν τακτοποιείται αλλά το πρόστιμο δε χαρίζεται...

 

Φάσκουν και αντιφάσκουν;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά. Είναι πολύ απλό.

 

Αυτό που λέει είναι ότι:

 

Ότι πλήρωσες από πρόστιμα μέχρι τώρα, πλήρωσες και τέλος. Δεν πρόκειται να σου επιστραφούν τα χρήματα που πλήρωσες μέχρι τώρα αλλά ούτε και χρειάζεται να συνεχίζεις να πληρώνεις από εδώ και πέρα τα υπόλοιπά τους ούτε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι απλό εφόσον όλοι ερμεινεύουμε τον νόμο με τον ίδο τρόπο. Δυστηχώς το ΙΚΑ προσπαθεί να μην χάσει τα βεβαιομένα του έσοδα και ερμεινέυει διατάξεις κατα το δοκούν. Το θέμα ειναι οτι ο πολίτης σε αυτές

τις περιπτώσεις προσπαθεί να αποδείξει οτι δεν ειναι ελέφαντας. Πως εγω θα αντιπαρατεθώ στην υπάλληλο του ΙΚΑ η οποία υποστιρίζει πως και μετά την τακτοποίηση οφείλω το υπόλοιπο του προστιμου;

Οσο αναφορα την φίλη rock 'n rolla: Στην συζήτηση που είχα με την προισταμένη του ΙΚΑ Τουμπας μου δήλωσε ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ πως εφόσον οι καταλογισμοί των εισφορών έγιναν πριν της 28/04/2010, τότε θα πρέπει να

πληρωθούν κανονικά (κάνεις, δεν κάνεις ρυθμιση). Στην δική μου περίπτωση ο έλεγχος και ο καταλογισμός προστίμου έγινε τον Αυγουστο 2010. Εαν ενημέρωνα τότε οτι σκοπεύω να κάνω την ρύθμιση, το ΙΚΑ (συμφωνα με τα

λεγόμενα της προισταμένης)θα περιμενε μεχρι το τέλος της χρονιάς, που λείγει η περίοδος ρύθμισης, και μετα θα ζητούσε την εξόφληση του προστίμου (εάν δεν εκανα ρύθμιση) ή θα παρέγραφε το πρόστιμο εφόσον γινόταν

η ρύθμιση με βαση τον ν.3843/10. Εφόσον όμως εγω ξεκίνησα να πληρώνω τις δόσεις του προστίμου (δηλαδή καταγράφηκε το πρόστιμο), δεν μπορεί να παραγραφεί παρόλο που σκοπεύω να κάνω ρυθμιση με βάση τον Ν. 3843/2010.

Η απαντηση του ΙΚΑ: 'Καταγεγραμένα πρόστιμα δεν παραγράφοντα'.

Τι μπορει να κάνει κανεις σε αυτή την περίπτωση;

Ανέστης

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω και ούτε με ενδιαφέρει τι λέει το capital.gr. Όπως ήδη αναφέρθηκε και αναφέρεται εδώ: http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=512

"Η Πολεοδομία με οίκοθεν αλληλογραφία ενημερώνει τις συναρμόδιες υπηρεσίες (Δ.Ο.Υ., Ι.Κ.Α., Τμήμα έκδοσης αδειών, Τμήμα ελέγχου κατασκευών κλπ.) ώστε να ανασταλούν τυχόν κυρώσεις και ήδη επιβληθέντα πρόστιμα, όπως προβλέπεται από την παράγραφο 6, του Άρθρου 6 του ν.3843/2010."

 

Δείξε τους αυτο ακριβώς. Δεν δέχεται καμία παρερμηνια.

 

Σε περίπτωση που επιμένουν τότε κανε μια αίτηση προς το ΙΚΑ που να ζητάς ακριβώς αυτο που αναφέρεται πιο πάνω και ζήτησε να σου απαντησουν γραπτώς εάν αρνηθούν. Με την έγγραφη απάντηση του αιτηματός σου απευθυνσου στο ύπουργειο και ζητά διευκρινήσεις για το θέμα γραπτώς πάλι.

 

Μπορείς να δοκιμασεις να μιλήσεις πρωταμε το υπουργείο (θα βρεις κάποιο γραμματέα ή βοηθό εάν το ψάξεις) και όταν ξαναπας στο ΙΚΑ να πάρεις αυτόν στο τηλέφωνο για να μιλήσουν κατευθείαν για να διευκρινιστεί το όλο θέμα. Πάντα υπάρχουν και χαζοι σστις δημόσιες υπηρεσίες που σου κάνουν την Ζωη δύσκολη.

 

Εάν ήταν να ισχύσουν τα βεβαιωμένα πρόστιμα τότε τι νόημα έχει η σχετική παράγραφος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.