Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πτώση τάσης δικτύου


AlexisPap

Recommended Posts

Τώρα θα κάνω εγώ τους υπολογισμούς:

 

Θεωρώντας λοιπόν ότι η αντίσταση του φούρνου όταν είναι κρύα έχει τιμή 19Ω, και ότι η πτώση τάσης ήταν 1,1V, προκύπτει:

 

Rx = 0.447Ω που αντιστοιχεί σε φορτίο 110KW υπό 230V (ένταση 514A)

Ry = 1.02Ω που ομοίως αντιστοιχεί σε φορτίο 52KW (ένταση 225Α)

 

Αυτό δείχνει ότι είχα 100% άδικο ως προς το μέγεθος των φορτίων. Εντάξει, σενάρια έκανα...:(

 

Edit1: Οι δικοί μου και αν ήταν τζάμπα υπολογισμοί, καθώς με πρόλαβες.

Edit2: Ένα σφάλμα είναι η πτώση τάσης 1.1V. Η αναγωγή δεν είναι σωστή, καθώς η ένταση και τάση δεν μεταβάλλονται γραμμικά, εξαιτίας της θέρμανσης της αντίστασης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και μόνο το ότι λύσαμε το ίδιο πρόβλημα και βγάλαμε αντίστοιχα νούμερα είναι επιτυχία! :)

 

Αν η αντίσταση ήταν 190Ω και αν δεν ήταν τόσο σημαντική η πτώση τάσης στο παροχικό θα είχε κάποιο νόημα... Αλλά τώρα ο υπολογισμός είναι πολύ ευαίσθητος στο σφάλμα. Έπειτα, η τάση δεν ήταν σταθερή... Τα 2V που αναφέρω είναι εκτίμηση και όχι μέτρηση, αφού μεταξύ κλεισίματος του διακόπτη του φούρνου και ανάγνωσης του πολυμέτρου μεσολαβούσαν κάποια sec...

 

Δεν φανταζόμουν ότι στα 230V η αντίσταση θα προκαλούσε πτώση τάσης 3V. Το παροχικό είναι 16άρι ~50m. Έχει αντίσταση 2*50/16Ε-6*16,78Ε9=30mΩ. Με τα 6,5Α της αντίστασης έπρεπε να δίνει 0,2V πτώση τάσης. Που βρέθηκε το υπόλοιπο 2,8V; (παρεμπιπτόντως μετράω ως προς την γη και βλέπω ότι στην φάση "πέφτουν" 2V ενώ στον ουδέτερο 1V)

Link to comment
Share on other sites

Από πίνακα της cablel (κατασκευαστής καλωδίων) βλέπω ότι το 16άρι σε μονοφασική παροχή έχει πτώση τάσης 2,8mV/(A*m). Οπότε θα έπρεπε να έχεις πτώση τάσης 0,9V.

 

Τα 50m 16άρι είναι μετά τον μετρητή? Αυτός με τι καλώδιο συνδέεται στο δίκτυο της ΔΕΗ? Πάλι με 16άρι?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, ξανακάνω τις πράξεις και βγάζω 104mΩ, κάπου έκανα λάθος. Χελώνα - ζυγοκιβώτιο πάλι 16άρι. Ζυγοκιβώτιο Κολόνα φαντάζομαι 25άρι (όπως φαίνεται με το μάτι) κάπου 14m...

Link to comment
Share on other sites

(παρεμπιπτόντως μετράω ως προς την γη και βλέπω ότι στην φάση "πέφτουν" 2V ενώ στον ουδέτερο 1V)
Τώρα το πρόσεξα αυτό.

 

Δείχνει ότι στο 16άρι (δηλαδή από τον μετρητή και μετά) η πτώση τάσης είναι 2V.

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα ότι η πτώση τάσης είναι 2V=2*1V, όπου 1V η πτώση τάσης στον ουδέτερο από τον μετρητή μέχρι τον πίνακα.

 

Είναι λογικό με τον τρόπο που μετράς να βρίσκεις μεγαλύτερη πτώση τάσης στη φάση. Η μέτρηση περιλαμβάνει όλο το δίκτυο, ενώ η μέτρηση του ουδετέρου περιορίζεται από τον μετρητή, όπου υπάρχει γέφυρα μεταξύ Ν και PE, μέχρι τον πίνακα.

 

Αν μετρήσεις φάση με ουδέτερο, πρέπει να βρεις πτώση τάσης γύρω στα 4V.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, στα 230V (237 για την ακρίβεια) έχω 3V πτώση τάσης. 2 στην φάση και 1 στον ουδέτερο. Άρα λες ότι το 1V της πτώσης στην φάση οφείλεται στην αντίσταση του δικτύου; Νομίζω ότι είναι πολύ... Αν άναβε όλη η γειτονιά τους φούρνους θα είχε πτώση δεκάδων βολτ. Που να άναβαν κι οι θερμοσίφωνες...

 

Απ' την άλλη δεν πρόκειται να κατέβω στο ζυγοκιβώτιο για να μετρήσω την τάση :).

(ναι ξέρω, κανονικά θα έπρεπε να έχει μολυβοσφραγίδα...)

 

Θα μπορούσε η πρόσθετη αντίσταση να οφείλεται σε αντίσταση επαφής ασφαλειοδιακόπτη;

Link to comment
Share on other sites

Η πρόσθετη αντίσταση γενικά μπορεί να οφείλεται σε κάποια σύνδεση που δεν είναι καλά σφιγμένη. Για τον ασφαλειοδιακόπτη, λίγο δύσκολο το κόβω.

 

Η πτώση τάσης στον ουδέτερο, στην ουσία παρουσιάζεται από την κολώνα και μετά. Η ένταση του ουδετέρου στο δίκτυο της ΔΕΗ είναι μικρή, οπότε αντίστοιχα μικρή είναι και η πτώση τάσης.

 

Οπότε μπορούμε να δεχτούμε συνολικά το 1V για τον ουδέτερο, όσο δηλαδή είναι από το μπαροκιβώτιο μέχρι τον πίνακα.

 

Το 1V της φάσης μπορεί να μοιραστεί στο δίκτυο της ΔΕΗ, σε κάποια σύσφιξη που δεν είναι καλή κλπ. Ίσως και ο ίδιος ο μετρητής να προκαλει κάποια πτώση τάσης.

Link to comment
Share on other sites

και μιας και συζητάμε για πτώση τάσης!έχει τύχη σε κανέναν να μέτρηση σε περίπτωση υπέρτασης ?

Μου έτηxε μια φορα σε μια αγροτική περιοχή όπου ο καταναλωτής (τριφασικός) μετρώντας μεταξύ δυο φάσεων μου έδειχνε 520V και μετάξι ουδέτερου αν θυμάμαι καλά ήτανε 320v το περίεργο ήτανε ότι η συσκευές λειτουργουσαν κανονικά η λαμπτήρες πυρακτώσεως βεβαια έφεγγαν σαν προβολής η τηλεόραση δούλευε κανονικά το μονο πρόβλημα ήταν στα μοτέρ του ψυγείου και μια αντλία που υπήρχε στο δίκτυο η οποιες ήταν έτοιμες να ανατιναχτούν από της στροφές που είχαν πάρει

και όταν τηλεφώνησα στη δεη και τους είπα το πρόβλημα γελούσαν από το αξιοπερίεργο της υπόθεσης και το επεζαν κινεζοι :confused:

ναι αλλα ο ιδιοκτητης είχε τρελαθεί:-x γιατί είχε μηχανήματα πολλών χιλιάδων ευρώ στης εγκατάστασης του και ευτυχώς γλιτώσανε ας είναι καλά η επιτηρητές και αυτός που τους ανακάλυψε:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.