Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζητήματα φόρτου στις Πολεοδομίες


cv98019

Recommended Posts

Δεν υπαρχει οργανωση δεν υπαρχει τιποτα

 

Αυτό. Και θα ξαναπώ ότι δεν έχουν μάθει να δουλεύουν. Πνίγονται σε μια κουταλιά νερό. Νομίζουν ότι ένας φάκελος "τακτοποίησης" είναι φάκελος Ο.Α. και μπορούν να τον "λιβανίζουν" 2-3 μέρες και να κολλάνε σε βλακείες. Δεν έχουν καταλάβει ότι θα ασχολούνται όσο προβλέπει ο νόμος (πληρότητα και τέλος). Όπως είχε πει μπροστά μου και ένας (εξαιρετικός) υπάλληλος στη ΔΟΥ μου, "θα πρέπει να γίνει υποχρεωτική η αποδεδειγμένη εργασιακή εμπειρία για κάποια χρόνια στον ιδιωτικό τομέα (για να δουν πως βγαίνει δουλειά συμπληρώνω εγώ) ως προαπαιτούμενο για διορισμό στο Δημόσιο".

Όπως και να έχει όμως το ραντεβού σε συγκεκριμένη ημέρα και ώρα δε με χάλασε καθόλου και ας είναι 2 μήνες μετά. Δεν έχω λόγο να βιάζομαι. Αν γινόταν κάτι παρόμοιο από την αρχή σε όλες τις Πολεοδομίες, τα προβλήματα θα ήταν πολύ λιγότερα...

Τηλεφωνικό ραντεβού για κατανομή του φόρτου. Όχι να πηγαίνουμε 40 φορές σε κάθε πολεοδομία για να βγάλουμε άκρη τι σύστημα αποφάσισαν κάθε μέρα... Ένας διοικητικός υπάλληλος να σηκώνει τηλέφωνα και να καταγράφει ΑΦΜ ιδιοκτητών (για να μη μπορούν να κάνουν τα δικά τους κάτι λαμόγια "συνάδελφοι" σε συνεργασία με τα "κολλητάρια" τους τους υπαλλήλους) και αριθμό φακέλων που θα προσκομιστούν. Έρχεται η μέρα του ραντεβού, γίνονται αποδεκτοί μόνο φάκελοι στα ΑΦΜ που είχαν δηλωθεί και γίνεται μια χαρά η δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει όμως το ραντεβού σε συγκεκριμένη ημέρα και ώρα δε με χάλασε καθόλου και ας είναι 2 μήνες μετά. Δεν έχω λόγο να βιάζομαι. Αν γινόταν κάτι παρόμοιο από την αρχή σε όλες τις Πολεοδομίες, τα προβλήματα θα ήταν πολύ λιγότερα...

Μην το λες στις 25/5 θα γίνεται πανικός και θα έχουμε πάλι ουρές από τις 6 το πρωί

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λεει ο tpanag. Στη πολεοδομία του Μοσχάτου είναι κατά τη γνώμη μου οι περισσότερο ευθυνόφοβοι υπάλληλοι (και μη σχετικοί μπορώ να πω) αφού κάθε φορά βγάζουν κλιμακόμετρο να ελένξουν τις διαστάσεις (λες και είσαι υποχρεωμένος να δηλώσεις τα πάντα) και σε γυρνάνε πίσω αν οι διαστασεις σου δεν συμφωνούν με τα σχέδια.

 

Και αυτό σε παράγωνα κτίρια στη συγκεκριμένη πολεοδομία είναι καταστροφή για την διαδικασία τακτοποίησης.

 

Βέβαια οι διοικητικοί υπάλληλοι είναι άψογοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Ξέρει κανείς αν κλείνουν ραντεβού για Περαίωση στην Αγία Παρασκευή μέσω τηλεφώνου??

 

μάλλον πολλά ζητάω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται στην Αγ. Παρασκευή συγκεκριμένα, αλλά γενικότερα στο Δημόσιο τα τηλέφωνα είναι μονής κατεύθυνσης = μόνο να παίρνουν !!!!

Link to comment
Share on other sites

Πράγμα το οποίο αποτελεί παράπτωμα, και καλούμαστε να το αναφέρουμε πλέον και επίσημα από το ίδιο το κράτος, έχετε υπόψη σας...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αυτό που λέτε στην τελευταία πολεοδομια που πήγα. Παλιότερα χαμηλώνανε την ένταση και το τηλέφωνο δε χτυπούσε. Τώρα όμως δε ξέρω τι έχουν κάνει αλλά δεν ανάβει ούτε το χαρακτηριστικό λαμπάκι στη συσκευή. Δεν παίρνουν καν τις εισερχόμενες κλήσεις. Επικαλλούνται αυξημένο φόρτο εργασίας και έλλειψη προσωπικού

 

ΒΕΛΑΚΗΣ ΤΣΙΠΟΥΡΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Επικαλλούνται αυξημένο φόρτο εργασίας και έλλειψη προσωπικού

 

Απόλυτα κατανοητό αυτό. Όμως υπάρχει η οδός της αναφοράς του προβλήματος στους ανωτέρους τους και αν δεν αποδόσει' date=' η οδός [u']της παραίτησης[/u]. Αλλιώς θα υποστούν πειθαρχικό. Τόσο απλά είναι τα πράγματα επιτέλους. Είναι αδιανόητο, απαράδεκτο, εξευτελιστικό για τον ίδιο, για γέλια, Διευθυντικό στέλεχος υπηρεσίας να επικαλείται το "τα λέω εγώ αλλά με αγνοούν".

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος εικόνα από πολεοδομία Συγγρού;

Έχει αποκατασταθεί η παραλαβή φακέλων και ο υπολογισμός προστίμων ή έχουν μείνει ακόμη στους φακέλους του Οκτώβρη;

Link to comment
Share on other sites

Συγγρού του Οκτώβρη τα πρόστιμα έχουν σίγουρα βγει.

Εδώ και 2-3 εβδομάδες έχω πάρει του Νοέμβρη. Άρχισαν σιγά-σιγά να λειτουργούν.

Σωκράτους μην πάτε για περαίωση αυτή την εβδομάδα. Έχουν βγάλει ανακοίνωση ότι περαίωση θα κάνουν από Δευτέρα 11-04-2011.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.