Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ζητήματα φόρτου στις Πολεοδομίες


cv98019

Recommended Posts

"Η πολεοδομική υπηρεσία με εισήγησή της καταγράφει τον αριθμό των αιτήσεων που εκκρεμούν και προτείνει τον απαιτούμενο χρόνο ολοκλήρωσης του ελέγχου και του υπολογισμού του ειδικού προστίμου, ο οποίος δεν μπορεί να υπερβαίνει τις 15 ημέρες από την ημερομηνία έκδοσης της παραπάνω πράξης.

Μετά την ανωτέρω παράταση της προθεσμίας η πρώτη δόση καταβάλλεται εντός αποκλειστικής προθεσμίας δέκα πέντε (15) ημερών από τη λήξη της."

 

Δηλαδή θέλουν να πουν οτι απαιτούν από τις πολεοδομίες να υπολογίσουν άμεσα πόσες υποθέσεις δεν έχουν ακόμα κοιτάξει, και να βγάλουν εντός 15 ημερών, το πολύ, πρόστιμα τα οποία ουσιαστικά έχουν καθυστερήσει να βγάλουν εδώ και 5 μήνες????

:grin: Αυτό 'Αρη έπρεπε να το βάλεις στης ενότητα με τα Αστεία-Ανέκδοτα!...

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα είναι ότι δόθηκε δυνατότητα παράτασης πληρωμής της 1ης δόσης με απόφαση προϊσταμένου μέχρι τις 10 Ιουνίου, εφόσον μέχρι σήμερα δεν είχε υπολογιστεί το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, μόνο κατόπιν ραντεβού.

Πρέπει να πας στον 2ο και να γραφτείς μόνος σου σε ένα ημερολόγιο!

Δεν χρειάζονται ούτε παραστατικά ούτε αιτήσεις (αφού μόνος σου γράφεσαι χωρίς να σε ελένξει κάποιος).

Πάντως, έχω γραφτεί πριν από περίπου ένα μήνα για αρχές Μαίου

 

Πήγα σήμερα 4/5/11 στην Αγία Παρασκευή για να κλείσω ραντεβού για περαίωση και μου έδωσαν ημερομηνία Δεκεμβρίου!!!

 

Η Παλλήνη κάνει περαιώσεις Δ-Τετ-Παρ, καλό είναι να πάει κάποιος από νωρίς γιατί υπάρχει λίστα και αρκετός κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα σήμερα 6/5/11 στην Αγία Παρασκευή για να κλείσω ραντεβού για περαίωση και μου έδωσαν ημερομηνία 12-01-2012!!!

 

Αντε καλή χρονία!!!

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνουν νομίζω. Έλεος!

Από την άλλη περιμένω ακόμη να παραλάβω πρόστιμα Δεκεμβρίου 2010 από την Πολεοδομία Κορίνθου.

"Δεν υπάρχει σωτηρία..."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φταιμε κι εμεις που δεν καθησυχαζουμε τους πελατες διευκρινιζοντας τους οτι προκειται για διαδικαστικο τυπικο θεμα αυτο της περαιωσης.

Εχουν σκασει ολες οι παππουδογιαγιαδες στις πολεοδομιες για να κανουν την περαιωση....

Περι ανικανοτητας και ''λευκής απεργιας'' των υπαλληλων της πολεοδομιας συμφωνω εννοειται...

Link to comment
Share on other sites

Φταιμε κι εμεις που δεν καθησυχαζουμε τους πελατες διευκρινιζοντας τους οτι προκειται για διαδικαστικο τυπικο θεμα αυτο της περαιωσης.

 

Απλή λογική και διάβασμα 5 σειρών του νόμου είναι ρε salpigoal. Αν δεν το καταλαβαίνουν τι άλλο να κάνουμε; Αστους να στριμώχνονται! Εκεί που πρέπει δε δείχνει συνέπεια ο Έλληνας. Για κάτι τέτοια μόνο κυνηγάει "να έχει το κεφάλι του ήσυχο"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.