Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ζητήματα φόρτου στις Πολεοδομίες


cv98019

Recommended Posts

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά με ενημέρωσαν οτι Αγ. Παρασκευή για περαίωση, μόνο κατόπιν ραντεβού, Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή.Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει?Για να κλείσουμε ραντεβού χρειάζονται και τα παραστατικά απ την τράπεζα?

 

Πράγματι, μόνο κατόπιν ραντεβού.

Πρέπει να πας στον 2ο και να γραφτείς μόνος σου σε ένα ημερολόγιο!

Δεν χρειάζονται ούτε παραστατικά ούτε αιτήσεις (αφού μόνος σου γράφεσαι χωρίς να σε ελένξει κάποιος).

Πάντως, έχω γραφτεί πριν από περίπου ένα μήνα για αρχές Μαίου

Link to comment
Share on other sites

@DIMITRIS80

Συνάδελφε βρες τον φάκελο, πήγαινέ τον στον προϊστάμενο/η και πες του/της: "νάτος ο φάκελος, βγάλε πρόστιμο τώρα ειδάλλως σε ενημερώνω ότι δεν πρόκειται να σου υπογράψω στο "έλαβα γνώση" του προστίμου με προγενέστερη-ψευδή ημερομηνία εντός των 60 ημερών από την κατάθεση που προβλέπει ο νόμος και θα έχεις μεγάλο πρόβλημα".

Αν δεν έχουν υπογραφή του εξουσιοδοτημένου (Μηχανικού) ή απόδειξη ταχυδρομικής αποστολής του προστίμου εντός των 60 ημερών που προβλέπει ο νόμος, αυτοί έχουν το πρόβλημα και όχι όλοι εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Σε επίσκεψη μου σήμερα εκεί μου απαντήσαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, να περιμένω ειδοποίηση τους. Σε ερώτηση μου αν μπορώ να δω τον φάκελο να δω μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλμα στα στοιχεία επικοινωνίας η απάντηση ήταν να τον ψάξω μόνος μου...

ρώτησες που χρεώθηκε φάκελος και σε ποιο στάδιο βρίσκεται;

Link to comment
Share on other sites

ρώτησες που χρεώθηκε φάκελος και σε ποιο στάδιο βρίσκεται;

 

Έλα ρε συ Myri τώρα "σε ποιό στάδιο βρίσκεται ο φάκελος" λες και είναι καμιά μελέτη... 3 λεπτά υπόθεση είναι η καταχώρηση και οι σφραγίδες και άλλα 2 λεπτά ο υπολογισμός του προστίμου ακόμα και από έναν βλάκα! Μη μου ανεβάζεις το αίμα στο κεφάλι τώρα με τους άχρηστους! Πήγα μετά 1,5 μήνα στον Περισσό να δω τι γίνεται με τους δικούς μου φακέλους τους οποίους είχα αφήσει στο γραφείο αυτηνής που τους χρέωσαν γιατί τη μέρα της πρωτοκόλλησης "είχε βγει για αυτοψία", βρήκα πάλι το γραφείο της άδειο ("ήταν στην προϊσταμένη" αυτή τη φορά) και διαπίστωσα ότι οι 6 φάκελοί μου (με υπολογισμένο και τυπωμένο πρόστιμο και φύλλο καταχώρησης έτοιμα από εμένα να σημειώσω) ήταν πάνω στο γραφείο της ακόμα μαζί με άλλους 5-6 όπως ακριβώς τους είχα αφήσει (με το λαστιχάκι και το σημείωμα)! Και από τότε πέρασαν και άλλες 10-15 μέρες τουλάχιστον χωρίς ούτε φωνή, ούτε ακρόαση! Αρχίζω να αμφιβάλλω αν η εν λόγω είναι υπαρκτό πρόσωπο! Ούτε τη φάτσα της δεν έχω καταφέρει να δω ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

....ήταν στην προϊσταμένη" αυτή τη φορά) και διαπίστωσα ότι οι 6 φάκελοί μου (με υπολογισμένο και τυπωμένο πρόστιμο και φύλλο καταχώρησης έτοιμα από εμένα να σημειώσω) ήταν πάνω στο γραφείο της ακόμα μαζί με άλλους 5-6 όπως ακριβώς τους είχα αφήσει (με το λαστιχάκι και το σημείωμα)! ...

και γιατί δεν πήγες στην προισταμενη ... με ένα σμπάρο 2 τριγώνια :P

Link to comment
Share on other sites

και γιατί δεν πήγες στην προισταμενη ... με ένα σμπάρο 2 τριγώνια :P

 

Βρήκα καρέκλα, εϊπα να κάτσω να περιμένω, πέρασε η ώρα, βαρέθηκα, έφυγα κατευθείαν. Θα πάω μια και καλή στην προϊσταμένη την επόμενη εβδομάδα μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Στην Πολεοδομία Δήμου Αθηναίων - Σωκράτους περαιώσεις γίνονται μόνον από 9 Μαϊου και ύστερα...

υπαρχει καταληκτικη ημερομηνια για την περαιωση αν εχει πληρωθει το προστιμο πριν 28/4?νομιζω πως οχι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.