Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομιμοποίηση υπογείου πριν την ολοκλήρωση της κατασκευής


paradeisenia

Recommended Posts

καλημέρα....

έχω μια άδεια η οποία είναι σε ισχύ.....θέλω ομως να τροποποιήσω την αρχιτεκτονική μελέτη.....

η οικοδομή βρίσκεται στο στάδιο των μπετών.....εχει ήδη ομως γίνει μια παρανομία....ενω η άδεια δεν έχει υπόγειο...ο ιδιοκτήτης εχει προσθέσει ενα υπογειο 70 τμ. η απορία μου ειναι η εξής....θα πρέπει να κάνω νομιμοποίηση οσον αφορά το υπόγειο...??

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει αυτοψία ξέχνα την αναθεώρηση. Αλλοιώς, μήπως υπάρχει φωτογραφία από τις εκσκαφές ή έστω αμέσως μετά τη σκυροδέτηση της θεμελίωσης;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με νομιμοποίηση καλύπτεσαι.

Η αναθεώρηση ίσως σε μπλέξει πολύ άσχημα, εσένα και τον ιδιοκτήτη.

 

Υπάρχουν άπειρα στοιχεία που σε προδίδουν χρονικά, όπως τα δελτία αποστολής μπετόν, οι ΑΠΔ στο ΙΚΑ, όπου όλα έχουν προγενέστερες ημερομηνίες από αυτήν που θα έχει η αίτησή σας στην πολεοδομία.

 

Υ.Γ. Μεταξύ μας τώρα, την ευθύνη σου για την παρανομία την έχεις, έπρεπε να τους έκοβες την όρεξη να ξεκινήσουν το υπόγειο πριν την αναθεώρηση...

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να κάνεις αναθεώρηση για τροποποίηση αρχιτεκτονικής μελέτης. Δηλώνεις ότι δεν έγιναν καθόλου εργασίες στο οικόπεδο ή γήπεδο. Δεν έχουν λόγο να κάνουν αυτοψία εφ' όσον δεν υπάρχει καταγγελία ακόμα. Πρέπει να βιαστείς!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.