Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση αυθαιρέτου ΓΟΚ 73 απόσταση Δ


Apostolis79

Recommended Posts

Έχω μια περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής που χτίστηκε πριν το 1971 (τότε πήρε ρεύμα εντός σχεδίου) η οποία δεν έχει δηλωθεί με τον 1337 και θέλω να προβώ σε νομιμοποίηση με τον 1512/85.

 

Το πρόβλημα είναι, ότι δεν πληρείται η απόσταση Δ=2,50μ έχω μόνο 1,47μ (από το ένα όριο στο άλλο κολλάω)

 

Μήπως μου διαφεύγει κάτι, γιατί όπως το έψαξα μάλλον δεν μπορεί να γίνει κάτι γιατί ο ΓΟΚ73 δια όλα τα συστήματα δόμησης (εγώ ανήκω στο μικτό) έχει Δ>=2,50μ

 

Αυτό που με μπερδεύει, είναι με αυτά στους οικισμούς μέχρι 2000 κατοίκους, όπου μπορείς να δηλώσεις τμήμα που εξαιρείται της κατεδαφίσεως αλλά δεν νομιμοποιείται

 

Εάν έχει κανείς καμία ιδέα ???

 

────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Αν το κτίριο είναι κατασκευασμένο πριν το '71, τότε δεν σου χρειάζεται ο ΓΟΚ '73, ως μεταγενέστερος. Σου χρειάζεται ένα Β.Δ του 1968, που γράφει, για όλα τα συστήματα δόμησης, τις αποστάσεις, τα ύψη, κ.λ.π. Αν θυμάμαι καλά, επειδή το έχω χρησιμοποιήσει, η απόσταση από το όριο καθορίζεται στο 1.00μ.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα , λες για το ΒΔ 25.8~1.9-69 ; Το κοίταξα , αλλά δεν προσδιορίζει την απόσταση Δ . Υποθέτω λοιπόν πως θα ίσχυε ότι επέβαλε ο ΓΟΚ . Ο τότε ΓΟΚ επέβαλε και μία απόσταση 1 μ , αλλά αυτό θέλει πολύ ψάξιμο ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει ένα Β.Δ του '68 ή '69 πρόσφατα, σε κτίριο που είχε μια άδεια πριν από το '72 και συμβόλαιο το '68 που ανέφερε άλλο ένα τμήμα που δεν φαινόταν στην άδεια, αλλά δεν είχε τα 2.50μ από το όριο. Η υπάλληλος, λοιπόν, μου είπε να κοιτάξω τί ίσχυε μεταξύ αυτών των ημερομηνιών.

Βρήκα, μετά από πολύ ψάξιμο αυτό το Β.Δ που ανέφερα πριν, το οποίο, αν είναι το ίδιο με αυτό που κοιτάς εσύ, ίσως να μην αναφέρει απόσταση- δεν θυμάμαι- αλλά ακόμα και σ' αυτή την περίπτωση, ισχύει ο μέχρι τότε ΓΟΚ, όπως σωστά αναφέρεις, δηλαδή το 1.00μ. Εγώ συγκέντρωσα τη νομοθεσία, την πήγα στην υπάλληλο και όλα καλά- δεν είχε πρόβλημα, το δέχτηκε.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το μόνο που μου απομένει είναι να βρω το Β.Δ. εκτός και εάν θυμάται κανείς ποιό είναι.

 

Υ.Σ.: ποιός ΓΟΚ ήταν πριν το 73 εκτός εάν εννοείται τον ΓΟΚ55.

Μόνο που το ρώτησα αυτό στην πολεοδομία και μου είπαν ότι τότε το οικόπεδό μου ήταν εκτός σχεδίου και δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω ;(

Link to comment
Share on other sites

Τί είναι αυτά που σου είπαν στην πολεοδομία? Παράλογο....

Όταν κάποια ιδιοκτησία μπαίνει στο σχέδιο, το αυθαίρετο μπορεί να νομιμοποιηθεί και ας ήταν εκτός σχεδίου όταν χτίστηκε.

Εκτός απο αυτό, αν ακόμα ίσχυαν και ότι σου είπαν, είπες ότι πήρε ρεύμα εντός σχεδίου το 1971. Τότε ίσχυε ο ΓΟΚ 1955. Άρα...

Άντε με αυτά που ακούω!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το ΓΟΚ '55 μιλάω, το Β.Δ, δυστυχώς δεν το θυμάμαι. Τη Δευτέρα που θα πάω γραφείο, θα σου το πώ, το έχω κρατήσει, γιατί ταλαιπωρήθηκα πολύ μέχρι να το βρώ. Μόνη μου, εννοείται, από την Πολεοδομία μόνο να ζητάνε ξέρουν. Να σε κατατοπίσουν σε τέτοιες περίεργες περιπτώσεις, δεν ξέρουν πού τους παν τα τέσσερα.

Όσο για τη νομιμοποίηση, εννοείται πως γίνεται- συμφωνώ με τον συνάδελφο alf.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μου είπαν στην πολεοδομία, ότι επειδή δεν ήταν εντός σχεδίου, όταν χτίστηκε το 71 (βεβαίωση από ΔΕΗ) και οπότε δεν μπορεί να πάει με το ΓΟΚ55....:(

Αυτό βέβαια δεν το βρήκα πουθενά γραμμένο.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά μιά και είμαστε στα αυθαίρετα το βάζω εδώ ίσως χρειασθεί σε άλλη περίπτωση...

 

egkyklios01012886.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.