Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μέγιστος αριθμός ορόφων - pilotis


dora22

Recommended Posts

Καλημερα.Σε περιοχη που έχω μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 17,50μ και όροφοι 5(περιοχή Κολωνού) μπορώ να κάνω pilotis και 5 μετά ορόφους κατοικίες μέχρι την εξάντληση των 17,50μ ή pilotis και 4? .Δηλαδή την pilotis να την υπολογίσω στο σύνολο των 5 οροφων ή οχι ?δεν με απασχολεί το θέμα του υψους αλλα οι όροφοι.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή που ζω έχουμε σχεδιο πολεως με μεγιστο υψος 12,50 μ. και μέγιστο αριθμό ορόφων 3. Εχω δει οικοδομές ( τριετίας ) με 3 οροφους πάνω από την pilotis δηλαδή ισχύει ότι η piloti δεν είναι όροφος και μπορείς να τοποθετήσεις τους επιτρεπόμενους ορόφους πάνω από αυτήν, χωρίς να υπερβαίνεις το μέγιστο ύψος φυσικά!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο!!!

 

Να ρωτήσω κάτι; Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι στη πυλωτή δεν θα πρέπει να υπάρχει τίποτα εντός Σ.Δ;;;

Δηλαδή αν έχω έστω ένα δωμάτιο στη πυλωτή, τότε παρά το ότι χαρακτηρίζεται πυλωτή (>50% ανοικτό) δεν θα είναι όροφος;;;

Νομίζω ότι έτσι είναι, έχει όμως ξεκαθαριστεί;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στην πολεοδομία και μου είπαν οτι αυτοι δινουν piloti +5 , πρέπει ομως να μου "το δωσει και η αρχαιολογια ".Πράγματι πήγα στην αρχαιολογια και την στιγμή που δεν θα ξεπαράσω το μεγιστο επιτρεπομενο ύψος δεν έχουν θέμα και μπορώ να πάρω την 'εγκριση.Το ΦΕΚ δεν κάνει κάποια διευκρίνηση και για αυτό είχα την παραπανω απορια.

Link to comment
Share on other sites

Ένας τρόπος να το λύσεις είναι και η διαίρεση του επιτρεπόμενου ύψους με τους ορόφους. Στη συγκεκριμένη περίπτωση το ένα έδινε 3,50 το άλλο 2,92...άρα...

 

Υπόψιν όμως: το 5+pilotis αποκαλείται "εξαώροφο".

Link to comment
Share on other sites

ΓΟΚ αρθ2

"23. 'Οροφοι είναι τα τμήματα του κτιρίου, στα οποία διαχωρίζεται από διαδοχικά δάπεδα καθ' ύψος."

Αν λοιπόν η πιλοτή εχει δαπεδο και οροφή τοτε λογιζεται ως οροφος.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω κατι οσον αφορα τους τιτλους αδειων που εχουν Piloti.Eγώ είχα βγαλει μια αδεια και ειχα δωσει τιτλο "Νεα τετραόροφη οικοδομή - ισογειο pilotis."Εχω δει ομως πολλες αδειες με τιτλο "Νεα τριοροφη οικοδομη επι pilotis.Tελικά νομιζω οτι γενικώς υπαρχει ενα μπερδεμα με το ολο θέμα.

Για αυτο πήγα και ρώτησα πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.