Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μέγιστος αριθμός ορόφων - pilotis


dora22

Recommended Posts

Μπα μη σκας. Για το τι τίτλο δίνει ο καθένας στο έργο του δε θα πέσει και ο ουρανός να σε πλακώσει. Η πολεοδομία βέβαια μετρά την πιλοτή ως όροφο. Το αν θα έχει κτίσμα που να μετρά στο Σ.Δ. είναι άσχετο. Βέβαια σταματά να ονομάζεται pilotis και λεγεται ισόγεια κατοικία. Αλλά είναι άσχετο με την ονομασία του έργου. Η πιλοτή μετράται ως όροφος πολεοδομικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

παίδες συγνώμη που επαναφέρω το θέμα, αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να το διευκρινήσω.

 

Σε περιοχή που επιτρέπονται 2 όροφοι και επιτρέπεται και η pilotis σημαίνει πως κάποιος θα κάνει 1 όροφο και pilotis ή μόνο 2 ορόφους ή μπορεί και pilotis και 2 ορόφους...???

 

 

πάντως το μόνο που ξεκαθαρίζεται είναι πως η PILOTIS υπολογίζεται σαν όροφος για την υποβολή των ηλεκτρομηχανολογικών μελετών. (Εγγρ.27638/29.3.91)

Εγώ από αυτό καταλαβαίνω πως δεν υπολογίζεται σαν όροφος πέρα από τα ηλεκτ/κα...

Edited by gi_arch
Link to comment
Share on other sites

Oι όροι δόμησης προβλέπουν ύψος και όχι ορόφους μετά τον ΓΟΚ/85 . Τσέκαρε τους όρους δόμησης ξανά .

 

καλημέρα,

 

δυστυχώς οι δικοί μου λένε και αριθμό ορόφων και ύψος. Είναι για την περιοχή της Χαμολιάς (οικισμός πολυτεχνείου)

και γράφει: όροφοι 2 μέγιστο ύψος 8,00μ, συν 1 μέτρο πιλοτή. (από πολεοδομία Μαρκοπούλου)

Link to comment
Share on other sites

@gi_arch

Πρέπει να αναφέρει το Π.Δ. στους όρους δόμησης και το ποσοστό κάλυψης οπωσδήποτε, και ή το σύστημα δόμησης. Λογικά αν ήταν πανταχόθεν ελεύθερο αυτό είναι 40%. Έτσι εμμέσως οριζόταν τότε ο Σ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

@gi_arch

Πρέπει να αναφέρει το Π.Δ. στους όρους δόμησης και το ποσοστό κάλυψης οπωσδήποτε, και ή το σύστημα δόμησης. Λογικά αν ήταν πανταχόθεν ελεύθερο αυτό είναι 40%. Έτσι εμμέσως οριζόταν τότε ο Σ.Δ.

 

ναι τα αναφέρει, απλά έγραψα το κομμάτι που μας ενδιαφέρει για την ερώτηση που κάνω. Κάλυψη έχει 20% και ΣΔ 0.30 (πρώην πανταχόθεν)

 

ο προβληματισμός μου ειναι στον αρ. ορόφων και στην pilotis

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα έτσι οριζόταν εμμέσως ο Σ.Δ. που δεν υπήρχε τότε. Αν υπήρχε θα ήταν 2ορ.χ 0.20=0.40 και η πιλοτή δεν μετράει στο Σ.Δ. Όμως κοίταξε την κάλυψη που ίσχυε τότε. Γενικά στο π.ε. ήταν 40%.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι. Αν κάνεις pilotis τότε το ύψος πάει στα 9μ και μπορείς να κάνεις pilotis και δύο ορόφους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.