Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κανονικότητα κτιρίου και προειδοποίηση περίσφιγξης


 

Recommended Posts

Καλήμερα, έχω εδώ και 2 εβδομάδες που έχω αγοράσει την εκπαιδευτική έκδοση του stereostatika. Έχω εξοικοιωθεί αρκετά με το πρόγραμμα ωστόσο, η έλλειψη εμπειρίας και η ημι-μάθεια σε μερικά πράγματα μου δημιουργούν προβλήματα. Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο τι είναι κανονικότητα ενός κτιρίου..!!!Διάβασα το αντίστοιχο εδάφιο στον ΕΑΚ2000, παρόλαυτα δεν κατάλαβα πολλά πράγματα. Θα ήθελα να μάθω τι άλλαγες μπορώ να κάνω για να είναι κανονικό. Επίσης όποιος χρήστης έχει το συγκεκριμένο πρόγραμμα να μου πει γτ βγάζει αυτές τις προειδοποιήσεις περίσφυξης..!!!????

 

"""Έλεγχοι αντισεισμικού κανονισμού:

 

Προειδοποιήσεις: 7

Προειδοποίηση Κανονικότητας: Το κτίριο δεν είναι κανονικό.

Προειδοποίηση Περίσφυγξης: Nv,x=0.000 < 0.750

Προειδοποίηση Περίσφυγξης: Nv,y=0.000 < 0.750

Προειδοποίηση Ικανοτικού: Nv,x=0.000 < 0.600

Προειδοποίηση Ικανοτικού: Nv,y=0.000 < 0.600

-(Ισόγειο) Προειδοποίηση Ικανοτικού: Απαιτείται κατά τη διεύθυνση X

-(Ισόγειο) Προειδοποίηση Ικανοτικού: Απαιτείται κατά τη διεύθυνση Y"""""

Link to comment
Share on other sites

"18.4.4.2 Οπλισμός περίσφιγξης (Ε.Κ.Ο.Σ.)

 

Στις κρίσιμες περιοχές υποστυλωμάτων με αυξημένες απαιτήσεις πλαστιμότητας (παρ. 18.4.5) θα πρέπει

να υπάρχει ικανοποιητικός οπλισμός περίσφιγξης.

Η διάταξη αυτή αφορά μόνο υποστυλώματα αμιγών πλαισιακών φορέων και όχι υποστυλώματα σε κτίρια

με κατάλληλα διαμορφωμένο μικτό σύστημα σύμφωνα με την παρ. 4.1.4.2β του Ε.Α.Κ. με την προϋπόθεση

όμως ότι ο λόγος ην, της σχέσης 4.8 του Ε.Α.Κ. είναι >0.75."

 

 

Οι προειδοποιήσεις (Nv=0) σημαίνουν ότι το κτίριό σου δεν έχει κανένα τοίχωμα.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον ξυλότυπο οι προειδοποιήσεις (Nv=0) είναι φυσιολογικές αφού δεν υπάρχουν τοιχώματα 1.50m.

Τι μεταβολές γίνονται στους άλλους ορόφους;

Link to comment
Share on other sites

Για να ονομαστεί κάτι τοίχωμα πρέπει να έχει πλευρά >1,50. Όταν θα κάνεις το 1,20 ->1,50 θα πιάσεις σίγουρα το 0,60. Σε κολονάκια 30Χ30 περίσφιξη δεν βγαίνει με τίποτα. Θα πας για το 0,75. Λίγο "ελαφρύς" μου φαίνεται ο ξυλότυπος για τα σημερινά γούστα, αλλά, εσύ ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Δλδ υποχρεωτικά σε όλες τις κατασκευές θα πρέπει να έχουμε τοιχώματα 1.5 μ??(μην βαράτε είμαι νέος :P)

 

Επίσης τι μπορώ να κάνω για την κανονικότητα του κτιρίου???

 

Συνάδελφοι, αυτός ο ξυλότυπος δεν είναι πραγματική μελέτη..!!!Προπόνηση κάνω στο πρόγραμα. Γτ ALesxispap τον λες ελαφρύ????

Link to comment
Share on other sites

Το μη κανονικό εδώ φαίνεται πως έχει να κάνει με το ότι η μεγάλη πλευρά της κάτοψης είναι > 2 φορές η μικρή (χωρίς τα μπαλκόνια)... Δοθέντος ότι με τα μπαλκόνια μέσα αυτό δεν ισχύει, μάλλον είναι δυσλειτουργία του προγράμματος...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκό επί δοκό επάνω δεξιά στην γωνία και αριστερά ή μου φαίνεται?

Τα σίδερα της πλάκας τα κάτω θα τα τραβάς και αυτά μέχρι τέλος του προβόλου.

Άλλαξε τα σιδέρα τα πρόσθετα σε Φ8/40.

Επίσης επάνω δεξιά στην έμμεση στήριξη η μια δοκό βγαίνει αναγκαστικά πρόβολος.

Πρέπει να προσέξεις στην όπλιση.

Η κάτοψη από στατικής πλευράς δεν μου άρεσε.

Τώρα με τα τοιχώματα τι άκρη να βγάλεις με τους ελληνικούς κανονισμούς...κατά ΕΑΚ 1,50 κατά ΕΚΩΣ 1,2...

Επίσης οι φουρκέτες δεν χρειάζεται να τοποθετηθούν στην εξωτερική πλευρά του προβόλου. Στις άκρες οκ, αλλά μόνο αν είναι μεγάλος ο πρόβολος για τις θερμοκρασιακές μεταβολές.

Τα σίδερα της πλάκας τα κάτω τα τραβάς μέχρι κάτω για να μην έχεις ρωγμές σε μεγάλα μπαλκόνια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.