Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου γήπεδο


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση dimitris GM

Άρα στην περίπτωση που αναφέρω( αγροτεμάχιο μετά το 2003 με πρόσωπο σε επαρχιακή οδό ) ισχύει η περίπτωση β του Π.Δ 85

λάχιστο πρόσωπο 45 μ.

  Ελάχιστο βάθος 50 μ.

  Ελάχιστο εμβαδόν 4.000 μ2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προς συμπλήρωση όσων γράφει ο Δημήτρης.

Εγώ όσα γήπεδα μέτρησα,  που σε κάποια σχέδια φαινόταν να είναι  εκεί κάπου λίγο  πάνω από τα 4000μ2 , ... εγώ ποτέ δεν τα βρήκα  4000+ , αλλά πάντα μικρότερα από 4000μ2. 

Τουλάχιστον όποιος κάνει τέτοια αγορά πρέπει να είναι 140% σίγουρος, αλλά σίγουρος, ότι το γήπεδο είναι 4000+ !!

Αν αυτό το μετρήσεις σε ΕΓΣΑ87, που στις μετρήσεις επισέρχεται και ο συντελεστής κλίμακας, θα μικρύνει  κάι άλλο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitrisad said:

Άρα στην περίπτωση που αναφέρω( αγροτεμάχιο μετά το 2003 με πρόσωπο σε επαρχιακή οδό ) ισχύει η περίπτωση β του Π.Δ 85

λάχιστο πρόσωπο 45 μ.

  Ελάχιστο βάθος 50 μ.

  Ελάχιστο εμβαδόν 4.000 μ2

Ναι και εφόσον δεν ισχύουν μεγαλύτερα όρια αρτιότητας στην περιοχή (ΓΠΣ, ΣΧΟΟΑΠ, νατούρα). Είναι σίγουρο ότι το γήπεδο δημιουργήθηκε μετά το 2003; Εχεις διαβάσει το συμβόλαιο και το ιστορικό κτήσης του;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Ναι και εφόσον δεν ισχύουν μεγαλύτερα όρια αρτιότητας στην περιοχή (ΓΠΣ, ΣΧΟΟΑΠ, νατούρα). Είναι σίγουρο ότι το γήπεδο δημιουργήθηκε μετά το 2003; Εχεις διαβάσει το συμβόλαιο και το ιστορικό κτήσης του;

Καλημέρα Pavlos33 ,

Απ' ότι μ έχει ενημερώσει ο πελάτης θα κάνει αποδοχή κληρονομιάς, αλλά ο πατέρας του δεν έχει κανένα τίτλο. Οπότε σ αυτή την περίπτωση μετράει σαν χρόνος δημιουργίας 

του αγροτεμαχίου ο θάνατος του κληρονομούμενου (το 2017). Σωστά?

Σε 2 μέρες θα πάμε και από την συμβολαιογράφο και θα ξέρω ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,

Σε απάντηση του τελευταίου post μου, ήθελα να ενημερώσω απλά ότι μετά από συνάντηση με την συμβολαιογράφο,

δεν υπάρχει κανένας προγενέστερος τίτλος, οπότε μετράει σαν χρόνος δημιουργίας ο θάνατος του πατέρα του (2017)

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

σε εκτός σχεδίου περιοχή υφίσταται ΓΠΣ και νατουρα...Το ΓΠΣ αναφέρει ότι στην περιοχή που με ενδιαφέρει, η χρήση είναι ΖΕΠΔ Β1 και διαβάζοντας το ΦΕΚ του ΓΠΣ αναφέρει 4στρεμματα όριο αρτιότητας.

Σε διπλανή ιδιοκτησία (όμορη), συνάδελφος ΠΜ επικαλείται το ΓΠΣ με τις χρήσεις, τις απαγορεύσεις κλπ άλλα σαν όριο αρτιότητας αναφέρει 10στρ (το όριο της Νατουρα).

Εγώ θεωρώ ότι αφού το ΓΠΣ έλαβε υπόψιν του την νατουρα και δίνει 4στρ, τότε αυτό είναι το όριο αρτιότητας και οχι το γενικό των 10στρ.

Άρα, το ΓΠΣ υπερισχύει ή καλύτερα ενσωματώνει τη νατουρα..

 

εσείς τι λέτε?

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το.

Pavlos33

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

10 στρ. είναι το όριο της "κατάτμησης"

αλλά τα, υφιστάμενα   4  στρ. παραμένουν ως η μονη ισχύουσα παρέκκλιση.

https://www.michanikos.gr/forums/topic/48281-κατάτμηση-σε-αγροτεμάχιο-εντός-περιοχής-natura/?do=findComment&comment=887713

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, getsakna said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,

σε εκτός σχεδίου περιοχή υφίσταται ΓΠΣ και νατουρα...Το ΓΠΣ αναφερει οτι στην περιοχη που με ενδιαφερει, η χρηση ειναι ΖΕΠΔ Β1 και διαβαζοντας το ΦΕΚ του ΓΠΣ αναφερει 4στρεμματα οριο αρτιοτητας.

Σε διπλανη ιδιοκτησια (ομορη), συναδελφος ΠΜ επικαλειται το ΓΠΣ με τις χρησεις, τις απαγορευσεις κλπ αλλα σαν οριο αρτιοτητας αναφέρει 10στρ (το οριο της Νατουρα).

Εγω θεωρω οτι αφου το ΓΠΣ ελαβε υποψιν του την νατουρα και δινει 4στρ, τοτε αυτο ειναι το οριο αρτιοτητας και οχι το γενικο των 10στρ.

Αρα, το ΓΠΣ υπερισχυει ή καλυτερα ενσωματωνει τη νατουρα..

 

εσεις τι λετε?

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το.

Pavlos33

O συνάδελφός πολιτικός μηχανικός έχει απόλυτο δίκιο. Έχω και στην περιοχή μου περίπτωση εμπίπτουσα σε ΣΧΟΟΑΠ το οποίο αναφέρει επί παραδείγματι 4.000 τμ όριο αρτιότητας και κατάτμησης με την επιφύλαξη όμως του Ν. 3937/11 (δηλαδή για τα 4.000 τμ κατά παρέκκλιση και τα 10.000 τμ κατά κανόνα για γήπεδα μετά το Ν.3937).

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Pavlos33 said:

O συνάδελφός πολιτικός μηχανικός έχει απόλυτο δίκιο. Έχω και στην περιοχή μου περίπτωση εμπίπτουσα σε ΣΧΟΟΑΠ το οποίο αναφέρει επί παραδείγματι 4.000 τμ όριο αρτιότητας και κατάτμησης με την επιφύλαξη όμως του Ν. 3937/11 (δηλαδή για τα 4.000 τμ κατά παρέκκλιση και τα 10.000 τμ κατά κανόνα για γήπεδα μετά το Ν.3937).

 

Το ΓΠΣ του getsakna ως μεταγενέστερο της κήρυξης Natura  , την έλαβε υπόψη και δεν μας λέει αν το ΓΠΣ της περιοχής του αναφέρει επιφύλαξη για διατάξεις Ν. 3937/11.

Επειδή τα 10 στρ είναι όρια αρτιότητας/κατάτμησης για τα μετά τον ν. 3937/11 γήπεδα ,  όπως μας επισήμανε ξανά ο dimitrisGM,  το κριτήριο είναι μόνον ο χρόνος δημιουργίας του γηπέδου.

Πάντως διαπιστώνεται διαφορετική ερμηνεία και από τις  ΥΔΟΜ,  όχι μόνον για την αρτιότητα αλλά και το ποια χρήση υπερισχύει , αν ταυτόχρονα συνυπάρχουν ΓΠΣ και Νatura , που ορίζουν διαφορετικές χρήσεις και όρια δόμησης/κάλυψης.  ( η σκέψη είναι αν σε κάθε περίπτωση υπερισχύει η Natura , ποιός ο λόγος να οριστούν και άλλες χρήσεις/αρτιότητες  μεταγενέστερα ?) 

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρει πουθενά επιφύλαξη..το ΓΠΣ είναι του 2014 ενώ η νατούρα πολύ παλαιότερη..

image.png.70b672b3b755c6d75fd6493cd570afb3.png

Ούτε και στις γενικές διατάξεις το αναφέρει..

image.png.515c3660c4bb96065a304b0c89da4c8b.png

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.