Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου γήπεδο


Recommended Posts

Λοιπόν, έχω στα χέρια μου τον τίτλο και το ΤΔ που τον συνοδεύει. Επιθυμία των πελατών είναι να τμηθεί το κτίσμα των 70τμ στην μέσοτοιχία, να λάβει ο ένας το κτίσμα των 30τμ και ο άλλος αυτό των 20τμ και να τμηθεί και η επιφάνεια του γηπέδου 50-50. Αν έχω καταλάβει σωστά αφού δεν τηρείται η απόσταση των 15μ δεν είναι εφικτό. Υπάρχει κάποια παρέκκλιση σχετική με τις αποστάσεις εκτός σχεδίου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βαλε ενα απλο σχεδιο με τα κτισματα και τα μήκη των πλευρων  και τον δρομο όπου εχει προσωπο

[και ποιος ειναι ο χαρακτηρισμος του δρομου]

δες και την περιοχη για ΓΠΣ, ΖΟΕ κλπκλπ...

[και κανε μια συζητηση με εναν  γκρειντερά...]😆

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι λοιπόν. Αυτές οι "επιθυμίες των πελατών" μας γέμισαν εκτρώματα. Είναι η αιτία που όλα τα κόμματα (επειδή όλοι αυτοί είναι και κουκιά-ψήφοι) φρόντισαν να κάνουν το δικό τους νόμο που νομιμοποιεί τα πάντα! Ναι τα πάντα! 

Ε! μακάρι  να υπάρξει γκρεϊντεράς.   

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω ένα σκαρίφημα γιατί το ΤΔ δεν είναι δικό μου.

Αν παρέχεις νομική κάλυψη ανεβαίνω εγώ στο γκρέϊτερ - μην είναι μόνο κανένα πολύ καινούριο μοντέλο.

skarif.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  β) Για γήπεδα που έχουν πρόσωπο σε Διεθνείς, Εθνικές Επαρχιακές,

Δημοτικές και Κοινοτικές οδούς ως και σε εγκαταλειμένα τμήματά τους και

σε σιδηροδρομικές γραμμές απαιτούνται:

  Ελάχιστο πρόσωπο 45 μ.

  Ελάχιστο βάθος 50 μ.

  Ελάχιστο εμβαδόν 4.000 μ2

εσυ εχεις προσωπο  σε Δημοτικη οδο 85 μ.

Αρα, κατατμηση δεν γινεται.

[δες για την  συσταση καθετου με το 98/1]

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η δημοτική οδός δεν πρέπει να είναι η  κύρια όπως την περιγράφει και η εγκύκλιος που είχες ανεβάσει-από την ΤΥ του Δήμου παίρνω τον χαρακτηρισμό; Λόγω αποστάσεων πάλι δεν είναι εφικτή η κατάτμηση, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Skrats said:

Λοιπόν, έχω στα χέρια μου τον τίτλο και το ΤΔ που τον συνοδεύει. Επιθυμία των πελατών είναι να τμηθεί το κτίσμα των 70τμ στην μέσοτοιχία, να λάβει ο ένας το κτίσμα των 30τμ και ο άλλος αυτό των 20τμ και να τμηθεί και η επιφάνεια του γηπέδου 50-50. Αν έχω καταλάβει σωστά αφού δεν τηρείται η απόσταση των 15μ δεν είναι εφικτό. Υπάρχει κάποια παρέκκλιση σχετική με τις αποστάσεις εκτός σχεδίου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Η δημιουργία μεσότοιχων σε αυτοτελείς ιδιοκτησίες δεν επιτρέπεται εδώ και δεκαετίες (απο ΓΟΚ 55). Μόνο αν έχεις σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών θα μπορούσες να δείξεις το όριο όμορων διαμερισμάτων στην μέση του κοινού τοίχου. Παρεμπιπτόντως έχεις να ασχοληθείς και  με τα ρέματα που δείχνεις στο σκαρίφημα. Πρέπει αρχικά να διαπιστώσεις αν μπορούν να είναι μικρά υδατορέματα. Αν δεν είναι πάμε σε άλλες ιστορίες και αυτό διότι δεν μπορείς να ξέρεις σήμερα που θα πέσει η γραμμή πλημμύρας από την οποία θα πάρεις ελάχιστη απόσταση 20 μ. Πολλές αβεβαιότητες όπως καταλαβαίνεις.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Skrats said:

Η δημοτική οδός δεν πρέπει να είναι η  κύρια όπως την περιγράφει και η εγκύκλιος που είχες ανεβάσει-από την ΤΥ του Δήμου παίρνω τον χαρακτηρισμό; Λόγω αποστάσεων πάλι δεν είναι εφικτή η κατάτμηση, σωστά;

εγω δεν μπορω να ξερω  τπτ  για αυτην την οδο

εσυ την αναφερες σαν δημοτικη

αν ειναι κυρια ή άν....  ή άν...εσυ θα το ερευνησεις

[και δες το αρθρο 98 παρ. 1του 4495 ..μαλλον σε παιρνει για συσταση καθετων...δες το και στη διαβουλευση αν αλλαζει κατι]

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 Σε γήπεδο εκτός σχεδίου με χρήση γης  αγροτουρισμού συνολικής επιφάνειας 1400 τ.μ., προσώπου σε επαρχιακό δρόμο 100μ. και βάθους 14 μ. μπορεί να ανεγερθεί κτίριο εμπορικής αποθήκης;

Σας ευχαριστω

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.