Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου γήπεδο


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Μια απορία: 

Τέλος του χρόνου σταματούν να ισχύουν οι παρεκκλίσεις για τα εκτός σχεδίου και η αρτιότητα θα είναι 4 στρέμματα για όλα. Από τη στιγμή που θα εκδοθεί η άδεια έχεις το δικαίωμα να χτίσεις για όσο ισχύει ή για παράδειγμα πρέπει να έχει κατασκευαστεί ο σκελετός πριν λήξει η προθεσμία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντοτε σε κάθε αλλαγή πολεοδομικού καθεστώτος, οι εκδοθείσες άδειες εφαρμόζονται με τις διατάξεις που ίσχυαν. Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να επιβληθεί τέτοιος όρος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους,

 

Έχω γήπεδο 4.500 τ.μ. άρτιο και οικοδομήσιμο ως προϋφιστάμενο του 2003. Έχω αναλάβει τη σύνταξη τοπογραφικού με σκοπό τη γονική παροχή, οπότε αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ορθή σύνταξη του 651/77 και όχι η έκδοση κάποιας ΟΑ.

 

Το γήπεδο όντας στενόμακρο με τήρηση αποστάσεων 15 μ δεν αφήνει χώρο για να μπει οικοδομή. Συγκεκριμένα αφήνει ένα τριγωνάκι 22 τ.μ. με φάρδος στο πλατύτερο σημείο του 2μ. Επομένως δεν θεωρώ πως χωράει κάτι εντός του.

 

Επομένως η άλλη λύση είναι τα 7.5 μ από τα πλάγια όρια αν είναι προϋφιστάμενο του 1981. Δεν ξέρω αν οι ιδιοκτήτες έχουν τόσο παλιούς τίτλους και αν έχουν η αίτηση για προυφιστάμενο θα αργήσει να δωθει. Για να είμαι σωστή ως προς τη δήλωση περί οικοδομησιμότητας τι θεωρείτε ότι πρέπει να γράψω; Ευχαριστώ!!!840658172_2022-05-19142127.thumb.png.42d1a674612e65de2e9f7002c2f28294.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν προϋπάρχει τίτλος του ακινήτου, δες πότε πέθανε ο κληρονομούμενος. Η ημερομηνία θανάτου του θα θεωρηθεί και βέβαιος χρόνος ύπαρξης γηπέδου καταρχήν για την απόδειξη ότι το γήπεδο προϋφίσταται της 31/12/2003 (Ν. 3212/03). Αν δεν έχεις βέβαιη χρονολογία για προ 81 δεν μπορείς να κάνεις επίκληση της διάταξης για τα 7,50 μ πλάγιας απόστασης, η  οποία ισχύει μόνο για χρήση κατοικίας και εφόσον δεν είναι δυνατή η οικοδόμηση με την τήρηση των 15 μ. Έτσι λέει ο νόμος. Η ερμηνεία από κάποιες ΥΔΟΜ είναι διασταλτική για να δώσουν την απόσταση των 7,50 μ όταν βλέπουν ένα πολύ μικρό οικοδομήσιμο τμήμα που λειτουργικά δεν μπορεί να αξιοποιηθεί. Αν πάνε όμως με το γράμμα του νόμου, ακόμη και για 22 τμ δικαιούνται να μην δώσουν την παρέκκλιση (συνήθως δεν το κάνουν), καθώς στα εκτός σχεδίου ακίνητα δεν υπάρχει η απαίτηση για εγγραφή κάτοψης 5χ10=50 τμ όπως στα εντός ρ.σ ακίνητα. Για τις ανάγκες του τοπογραφικού θα γράψεις ότι είναι άρτιο κατά παρέκκλιση ως προυφιστάμενο του 2003 και οικοδομήσιμο  καθώς μπορεί στο ακίνητο να αδειοδοτηθεί χρήση πέραν της κατοικίας, η οποία επιβάλει μικρότερη πλάγια απόσταση (πχ βιομηχανικά-βιοτεχνικά με Δ=10 μ κλπ).

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος τρόπος (ενδεχομένως δυσκολότερος) απόδειξης της παλαιότητας, είναι οι τίτλοι των ομόρων, σε συνδυσμό με τη μερίδα του κληρονομούμενου.

Αν δηλ. σε αυτούς γίνεται αναφορά του συγκεκριμένου γηπέδου προ 81

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κατά παρέκκλιση γήπεδο 1.000 τ.μ. χωρίς κάποιον άλλον περιορισμό (ΓΠΣ, ΖΟΕ κτλ), δικαιούται όρους δόμησης για τουριστικό κατάλλυμα;

Από ότι καταλαβαίνω πλέον θέλει 4 στρέμματα κατ' ελάχιστον, αλλά δεν μου είναι ξεκάθαρο τι γίνεται με τις παρεκκλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Aπ' όσο γνωρίζω η ελάχιστη επιφάνεια για τουριστικό κατάλυμα είναι 4 στρ. από το 1978.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, toposa said:

Σε κατά παρέκκλιση γήπεδο 1.000 τ.μ. χωρίς κάποιον άλλον περιορισμό (ΓΠΣ, ΖΟΕ κτλ), δικαιούται όρους δόμησης για τουριστικό κατάλλυμα;

Από ότι καταλαβαίνω πλέον θέλει 4 στρέμματα κατ' ελάχιστον, αλλά δεν μου είναι ξεκάθαρο τι γίνεται με τις παρεκκλίσεις.

Θα είναι κύριο κατάλυμα ή μήπως αναφέρεσαι σε τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες που δομούνται με όρους δόμησης κατοικίας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.