Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου γήπεδο


Recommended Posts

Αμέτρητα γ'ηπεδα δεν πληρούν τις διατάξεις των Π.  διαταγμάτων που ρυθμίζουν την εκτός σχεδίου δόμηση. Οι πλάγιες αποστάσεις του κτιρίου από τα πλάγια όρια  ήταν και είναι κυρίαρχο στοιχείο στη οικοδομησιμότητα ενός γηπέδου. Αν και στο σημείο αυτό ο νόμος, όπως το είπαμε και άλλες φορές, είναι πάρα πολύ ελαστικός και κατεβαίνει μέχρι και στα 5μ. Σε πρώτη  ανάλυση το χωράφι του φίλου μας δεν είναι καν άρτιο από εμβαδόν. Αν αγοράσει μπορεί να κτίσει μεν αλλά όχι εκεί που θέλει αυτός. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό θέλω να πω συνάδελφε nbr με 5 μέτρα κατά παρέκκλιση πλάγιες αποστάσεις τι σχήμα μπορεί να έχει ένα γήπεδο ώστε να μη βγάζει λύση;;;

Εμένα δε μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση... Μπορεί να βγάζω μια διώροφη, δυσλειτουργική λύση αλλά βγάζω.  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Στο Π.Δ. 270 Δ, στο άρθρο 1 ορίζεται ότι:

 

3. Το μέγιστο ποσοστό κάλυξης των γηπέδων ορίζεται σε δέκα τοις εκατό (10%) της επιφανείας τους.

6. Ο μέγιστος συντελεστής δόμησης των γηπέδων ορίζεται σε 0,2

 

Κατόπιν αναφέρονται οι χρήσεις (κατοικία, βιομηχανία κ.λπ.) με τους αντίστοιχους συντελεστές. Τελικά τα γενικά μεγέθη σε ποιες περιπτώσεις εφαρμόζονται;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται, το ζαχαροπλαστείο πχ θα έχει και εργαστήριο παρασκευής και πόσους hp ή kw θα έχεις, γιατί μπορεί να πάει είτε με το 1 είτε με το 4.

Γενικά πάνε με το άρθρο 1 τα εστιατόρια, χώροι εστίασης, συνάθροισης κοινού, κέντρα διασκέδασης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ήθελα να διευκρινίσω: άρα τέτοιου χώροι συνάθροισης κοινού όπως ζαχαροπλαστείο με παρασκευαστήριο (όχι εργαστήριο ζαχαροπλαστικής) και τραπεζοκαθίσματα πάει με τους γενικούς όρους του άρθρου 1 και όχι με το άρθρο 5 που αφορά σε γραφεία και καταστήματα και έχει περιορισμό δόμησης τα 600 τ.μ. Με λίγα λόγια η συνάθροιση κοινού πάει με 0,2

 

Αν δηλαδή έχω βιοτεχνικό κτίριο ζαχαροπλαστικής (άρθρο 4) και στο ίδιο κτίριο ζαχαροπλαστείο με τραπεζοκαθίσματα θα πάει όλο το κτίριο με 0,2 και όχι με 0,9 (βιομηχανία). Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς τέτοια περίπτωση είχα και το πήγα ως βιοτεχνία

(φυσικά μετά από έγκριση των σχεδίων -με το ζαχαροπλαστείο και τα καθίσματα- από τη Δ/νση Ανάπτυξης)

Link to comment
Share on other sites

Είχα εξετάσει μία περίπτωση πριν 4 χρόνια περίπου. Το είχα δει κάπου σε κάποιο νόμο, αλλά δε θυμάμαι τώρα ακριβώς που, ότι επιτρέπεται ειδικά για βιοτεχνίες ζαχαροπλαστικής και χώρος πώλησης με τραπεζοκαθίσματα, μέχρι 600 τμ και το υπόλοιπο χώρος παραγωγής της βιοτεχνίας. Δυστυχώς δεν έχω και πολύ χρόνο να το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.