Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου γήπεδο


Recommended Posts

Δηλαδή αγαπητέ συναδ. πατριώτη (το λέω γιατί είναι και εγώ από το Ν. Σερρών) αν σου ζητούσαν να κάνεις στο χωράφι και μία τριώροφη οικοδομή ... θα έψαχνες απαντήσεις εδώ στο φόρουμ?? Ο Δημήτρης είπε την άποψή του (πάντα πέφτει μέσα) που δεν σου άρεσε ! Γιατί λοιπόν πρέπει να χαϊδεύουμε αυτιά ???? Εδώ έβαλες το θέμα σου για να πάρεις γνώμες. ............................. Στην τελική να πας στην πολεοδομία ή την τεχνική υπηρεσία της περιφέρειας, ούτως ή άλλως αυτοί θα τα εγκρίνουν ή όχι, και θα πάρεις τις απαντήσεις που πρέπει να να πάρεις.

Να ξέρεις πάντως πως ο πελάτης μπορεί να ζητά όοοοτι θέλει! 

Έρχεται 'ομως στον ιδικό για να τον πει, αν χρειαστεί, ότι ορισμένα πράγματα μπορεί και να ΜΗ γίνονται !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νικο, να συμπληρωσω οτι ο πολεοδομικος σχεδιασμος εχει πολλους σκοπους. Οπως εσυ μας λες οτι δε μπορεις (για προφανεις λογους) να φτιαξεις 3ωροφο ή ουρανοξυστη σε χωραφι, ετσι πιθανον να μη μπορεις να εγκαταστησεις βιοτεχνια/βιομηχανια μεταποιησης, παραγωγης ζωοτροφων οπου ενας μπαρμπας εχει το χωραφι του (μην ξεχναμε οτι το περιβαλλον καταστρεφεται μερα με τη μερα και οφειλουμε να το προστατευσουμε). Μη μου πεις οτι οταν περνας απο τον Δεντροποταμο δε σου μυριζουν ακομα και σημερα τα λυματα των βυρσδοδεψιων που υπηρχαν εκει και εριχναν τα λυματα τους στο ποταμι και μετα στον Θερμαικο

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, nbr said:

Δηλαδή αγαπητέ συναδ. πατριώτη (το λέω γιατί είναι και εγώ από το Ν. Σερρών) αν σου ζητούσαν να κάνεις στο χωράφι και μία τριώροφη οικοδομή ... θα έψαχνες απαντήσεις εδώ στο φόρουμ?? Ο Δημήτρης είπε την άποψή του (πάντα πέφτει μέσα) που δεν σου άρεσε ! Γιατί λοιπόν πρέπει να χαϊδεύουμε αυτιά ???? Εδώ έβαλες το θέμα σου για να πάρεις γνώμες. ............................. Στην τελική να πας στην πολεοδομία ή την τεχνική υπηρεσία της περιφέρειας, ούτως ή άλλως αυτοί θα τα εγκρίνουν ή όχι, και θα πάρεις τις απαντήσεις που πρέπει να να πάρεις.

Να ξέρεις πάντως πως ο πελάτης μπορεί να ζητά όοοοτι θέλει! 

Έρχεται 'ομως στον ιδικό για να τον πει, αν χρειαστεί, ότι ορισμένα πράγματα μπορεί και να ΜΗ γίνονται !

Χωρίς να έχω καμία διάθεση προς αντιπαράθεση αλλά αγαπητέ συνάδελφε πατριώτη η απάντηση μου προς τον Δημήτρη ήταν χιουμοριστική και τίποτα παραπάνω, νομίζω πως ήταν ξεκάθαρο.

Τι πάει να πει δεν μου άρεσε; Από που απορρέει αυτό;

Πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω. Ζήτησα εγώ να μου χαϊδέψει κανείς τα αυτιά;

Φυσικά και έβαλα το θέμα μου εδώ μόνο για να πάρω γνώμες από έμπειρους συναδέλφους γιατί αν ήξερα πολύ απλά δεν θα ρωτούσα.

Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά.

 

Η αλήθεια είναι πως νιώθω θιγμένος από την αντίδραση σου γιατί η πορεία μου στο forum έχει δείξει ότι δεν προκαλώ με την συμπεριφορά μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σ' εμένα έτσι φάνηκε. Χαίρομαι που με διαψεύδεις. Εύχομαι να σου παν τα πράγματα βολικά !

Το ξαναγράφω: Δεν μπορούν να γίνουν πάντα, ότι μας ζητάν οι πελάτες. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, dimidomo said:

Καλημέρα.

 

Μας έφτιαξες την ημέρα...:-(.

 

Πάμε ξανά....λοιπόν. Έχει κανείς ιδέα πως πρέπει να το αντιμετωπίσω;

 

καλως κακως ο γραπτος λογος ως γνωστον δεν δειχνει ξεκαθαρα τη χιουμοριστικη διαθεση (ισως στον nbr φανηκε οτι δε σου αρεσε απο το εικονιδιο :-(),

επομενως νομιζω οτι το ζητημα μπορει να ληξει ευκολα καθως ειναι σαφεις οι απαντησεις απο τον Δημητρη που ηταν πολυ αναλυτικος οπως παντα

Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι θέλω να με βοηθήσετε σχετικά με τους όρου δόμησης εκτός σχεδίου.

Ο πελάτης θέλει να εκδώσουμε οικοδομική άδεια για νέο κτίσμα με μεικτή χρήση (κέντρο αναψυχής - εμπορική αποθήκη) ή (κέντρο αναψυχής - αποθήκη).

Θα κατασκευαστεί ένα ενιαίο κτίσμα, το ένα τμήμα του οποίου θα λειτουργεί ως κέντρο αναψυχής και το υπόλοιπο τμήμα θα χρησιμοποιείται ως αποθηκευτικός χώρος διαφορετικής δραστηριότητας του ιδίου (είναι έμπορος  ηλεκτρολογικού εξοπλισμού και κατασκευής συναυλιακών εγκαταστάσεων).

Πρακτικά θα θέλει να χρησιμοποιεί τον χώρο για events όπως πχ συναυλίες και γάμους, αλλά και να μπορεί από τον αποθηκευτικό χώρο να φορτώνει εξοπλισμό για

τις εκδηλώσεις που αναλαμβάνει εκτός του δικού του χώρου.

1. Καταρχάς ποιος πιστεύετε ότι είναι ο σωστός τίτλος όσον αφορά την χρήση του κτιρίου;

"Νέο ισόγειο μεταλλικό κτίριο, κέντρο αναψυχής & εμπορική αποθήκη" ;

2. Με ποιους όρους δόμησης θα σχεδιάσω το κτίσμα;

(Σύμφωνα με την Εγγρ-28137/09-11-2001 οι όροι δόμησης για κέντρο αναψυχής εκτός σχεδίου διέπονται από τις διατάξεις του άρθρου 1 του ΦΕΚ270/Δ/85. Δηλαδή κάλυψη 10% δόμηση 0,20 ύψος 7,50 + 1,20 μ.  στέγη. Με καλύπτουν αυτοί οι όροι δόμησης για την μικτή χρήση ως δυσμενέστεροι από τους όρους του άρθρου 9 για εμπορική αποθήκη;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να δώσεις τίτλο, "Νέο Ισόγειο Μεταλλικό Κτίριο με τμήμα Κέντρου Αναψυχής και τμήμα Εμπορικής Αποθήκης".

Με τους δυσμενέστερους όρους δόμησης θα πας.

Link to comment
Share on other sites

Οι όροι δόμησης που ισχύουν στο γήπεδο είναι οι δυσμενέστεροι των χρήσεων που θα εγκατασταθούν. 

Ο τίτλος δεν παίζει κανένα ρόλο αλλά θα μπορούσε να είναι ενδεικτικά «Ανέγερση ισογείου κτιρίου μικτής χρήσης» (αν είναι μόνο ισόγειο). 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ. Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί είναι αν μπορούν να τοποθετηθούν στοιχεία στον περιβάλλοντα χώρο, όπως πχ πισίνα ή πέργκολα εντός της 

ζώνης μέτρων υπεραστικής συγκοινωνίας, που στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι 40,00 μ. από το όριο απαλλοτρίωσης της Ε.Ο.

Γνωρίζει κάποιος?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.