Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου γήπεδο


Recommended Posts

Η εκτίμησή μου είναι πως ένα αγροτεμάχιο, που πιθανότατα να είναι και κληροτεμάχιο, αυτό ακόμη δεν το ξέρουμε, με έκταση 14000τμ δεν μπορούσε να διασπαστεί με αυτόν τον τρόπο σε τέτοια κομματούδια!  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν δύο περιπτώσεις:

Α. Να είναι σωστό το τοπογρ. του τίτλου, αλλά να έχει γίνει λάθος εφαρμογή (μπλέξιμο με τους όμορους)

Β. Να συμφωνούν οι διαστάσεις, αλλά να έχει γίνει "λάθος" στην εμβαδομέτρηση

Προσπάθησε να ανασυντάξεις τα διαγράμματα των τίτλων ώστε να δεις τι συμβαίνει

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως πολυ το φοβαμαι οτι με τη λογικη του ξεχειλωματος μπορει να ειναι (σημερα πλεον) περισσοτερα των 3 μη αρτια (αλλα καλυτερα να μην προτρεχουμε βεβαια). Και οπως ειπατε και οι προλαλησαντες, χρειαζεται "ανασταση" των παλιων διαγραμματων και τιτλων, αποτυπωση επι εδαφους των 14στρ και ειδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Η αποτύπωση, που θα δώσει την εμβαδομέτρηση, όπως και να γίνει (ακόμη και ανεξάρτητη) θα δώσει το ίδιο εμβαδόν. Το συνολικό εμβαδόν (όπως και αν μετρηθεί) δίνει  14000τμ ?

Αν ναι ας γίνει αναδιανομή. Αν όχι ... βαστάτε ποδαράκια μου !!

Εγω πάντως επιμένω! Αν είναι διανομή (γιαυτό και τα κοφτά 14000τμ) δεν μπορούσε να τεμαχιστεί!

Link to comment
Share on other sites

ομως,

δεν ετεθη οτι ειναι κληρος

[που και κληρος να ηταν, μπορει να   ειχαν  την λυση της επικυρωσης ανωμαλης δικαιοπραξιας και την αποφαση Νομαρχη για τα τουριστικα κλπκλπ]

Αρα, ας δει τις κατατμησεις

-οι οποιες επρεπε να γινουν με μεταβιβασεις και οχι με διαγραμμιση "κομματιων" πανω σε τοπογραφικα...-

αρα, πρεπει να βρει πεντε συμβόλαια...

 

και ας κανει εφαρμογη...μπορει να "ξεφυγε"  ενας και να παρεσυρε και τους αλλους...

τα λεμε

 

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν (οι περισσότεροι το κατέχουν) οι κατατμήσεις δεν είναι υποχρεωτικό να οδηγούν σε άρτια και οικοδομήσιμα.  3

Καλημέρα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

Θα ήθελα την βοήθεια σας!

 Ένα αγροτεμάχιο εκτός οικισμού, με χρόνο δημιουργίας μετά το 2003 και πρόσωπο σε επαρχιακή οδό, 

για να είναι άρτιο θέλει 25 μέτρα στον κοινόχρηστο δρόμο, βάσει του ΦΕΚ  308/Α/2003 ή ελάχιστο πρόσωπο 45 μ και βάθος 50 μ βάσει του ΦΕΚ 270/Δ/85?

 

Link to comment
Share on other sites

ο 3212/03  τροποποιει το Δ 270

αρα, με βαση το κωδικοποιημενο Δ 270 ισχυουν τα εξης:

 1«α) Ελάχιστο εμβαδόν γηπέδου 4.000 τετραγωνικά μέτρα και πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο είκοσι πέντε (25) μέτρα.

Η ρύθμιση του προηγούμενου εδαφίου που αφορά στο ελάχιστο πρόσωπο δεν ισχύει για την ανέγερση κτιρίων των άρθρων 2 και 3, εφόσον εξυπηρετούνται από αγροτικούς ή δασικούς δρόμους, καθώς και ορειβατικών καταφυγίων, η ανέγερση των οποίων επιτρέπεται και σε γήπεδα που εξυπηρετούνται αποκλειστικά από μονοπάτια."

κατ' εξαιρερση,

"Η περίπτωση α` της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του από 24/31.5. 1985 προεδρικού διατάγματος, όπως αντικαθίσταται με την παρ. 1 του άρθρου 10 του νόμου αυτού, δεν ισχύει για γήπεδα που υφίστανται κατά την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού".

 

  β) Για γήπεδα που έχουν πρόσωπο σε Διεθνείς, Εθνικές Επαρχιακές,

Δημοτικές και Κοινοτικές οδούς ως και σε εγκαταλειμένα τμήματά τους και

σε σιδηροδρομικές γραμμές απαιτούνται:

  Ελάχιστο πρόσωπο 45 μ.

  Ελάχιστο βάθος 50 μ.

  Ελάχιστο εμβαδόν 4.000 μ2

δες τα ΠΜ

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι

Νομίζω και να βρω τα 5 συμβόλαια δεν θα γίνει τίποτα διότι και οι άλλες εμβαδομετρήσεις θα έχουν γίνει με τον ίδιο τρόπο, οπότε...

Βρήκα την οικ.άδεια του αμέσως προηγούμενου όμορου(του δίπλα άρτιου δηλαδή) και το τοπογραφικό της άδειας γράφει εμβαδόν 4.000,07 μ2!!!!

Ο δικός μου ιδιοκτήτης μου είπε ότι έκανε την περίφραξη σύμφωνα με τους πασσάλους που είχε όταν το αγόρασε. Το συμβόλαιο μας περιγράφει το ένα όριο τον δρόμο, τα άλλα δύο ένα ποτιστικό ρυάκι(που όντως εκεί έχει μπει η περίφραξη) και το τέταρτο όριο το όμορο οικόπεδο που έχει οικοδομήσει...

Δεν ξέρω τι να κάνω....και στον αντίποδα μου είπε ότι "κάπου" άκουσε για την απόκλιση 10% για την εκτός σχεδίου και μήπως καλυπτόμαστε....Του απάντησα ότι όταν πρόκειται για την αρτιότητα του οικοπέδου ισχύει ότι μετρήσεις "τώρα"....Αυτά....

Ευχαριστώ 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

όποιος αγοραζει με εμβαδον "4.000,07" έκανε λαθος...

επρεπε να προσεξει να μην ειναι κατω απο τα...."4.000,08]:smile:

 

υγ

η αποκλιση ναι, ισχυει

αλλα να ειναι 4500 και να μετρηθει στα 4.200

οχι να ειναι 4000,99  και να μετρηθει στα 3800....

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.