Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
gasvlaz

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου γήπεδο

Recommended Posts

Εφόσον έχεις την αρτιότητα κατα κανόνα, όπως ισχύει σήμερα 4 στρέμματα και 25 μέτρα πρόσωπο είσαι αρτιότητα κατα κανόνα. Αν δεν έχεις αντιστοιχο πρόσωπο, είσαι αρτιος κατα παρέκκλιση επειδή ενδεχομένως δημιουργήθηκε το γεωτεμαχιο πριν το 2003, έλεγξε τους τίτλους και τυχόν ΖΟΕ κτλ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το εξής ερώτημα:

 

οι όροι δόμησης μιας ΖΟΕ (πχ μεσογαίας) υπερκαλύπτουν τους όρους της εκτός σχεδίου γενικά ή κ στα σημεία? 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη, όταν λέει -η ΖΟΕ- "μεγιστο υψος κατοικίας 7,5μ", παύει να ισχύει το ΠΔ24/31-5-85, αρ.6 παρ.δ 7,5+1,20 στεγη για διώροφο-4,0+1,20 στεγη για ισόγειο??

 

ευχαριστώ

 

Άκυρο! ειδα πιο κάτω τις ειδικες διατάξεις..

Edited by pardamaskou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω μία αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία σε εκτός σχεδίου όπου υπάρχει Ο.Α 12-09-80 με ελάχιστο πρόσωπο 25, ελάχιστο βάθος 40 και ελάχιστο εμβαδό 2000 με πρόσωπο σε δρόμο διπλής κυκλοφορίας. Σύμφωνα με το ΦΕΚ Δ΄270 Τα γήπεδα που υφίστανται κατά τη 17-10-78 έχουν τα στοιχέια αυτά. Η ημέρομηνία της έκδοσης της Ο.Α. νοείται και η ημερομηνία της αρτιότητας του γηπέδου? Βάση ποιών όρων δόμησης θα ελέγξω τις αυθαιρεσίες μου?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ημερομηνία που εκδόθηκε η οικοδομική άδεια, δεν έχει καμία σχέση με την αρτιότητα του γηπέδου. Η αρτιότητα εξαρτάται από τον χρόνο δημιουργίας του γηπέδου, που προκύπτει από τους τίτλους ιδιοκτησίας. (Υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις αλλά δεν είναι η περίπτωσή σου)

 

Αν θυμάμαι καλά το '80 για εκτός σχεδίου ίσχυε το διάταγμα του '73. Το σημαντικό είναι να αποδείξεις πότε έγινε η αλλαγή χρήσης. Πρίν ή μετά το '85;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριν το ΠΔ 270 Δ 1985 για την εκτός σχεδίου, ίσχυε το ΠΔ 538 Δ 1978. Από εκεί θα βρεις τους όρους δόμησης που χρησιμοποιήθηκαν για την άδεια  και από τους τίτλους την ημερομηνία δημιουργίας του γηπέδου. Αυτό που ενδιαφέρει είναι η ημερομηνία της αλλαγής χρήσης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για την καθοδήγηση. Στα κατά παρέκλιση εδάφιο γγ παρ.2 άρθρο 1 του ΠΔ 538 Δ 1978 ανάφέρει τα ίδια που αναφέρει και στην Ο.Α. Όμως στην περίπτωση iii) παρ.2 άρθρο 18 Εγκ. 4 του Ν.4178 αναφέρει:

iii) Τα γήπεδα που βρίσκονται στην υπόλοιπη περιοχή της Επικράτειας εκτός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου.Στις περιπτώσεις αυτές, όπου δεν υπάρχουν ειδικότερες διατάξεις ελέγχουή προστασίας της περιοχής που να θέτουν όρους δόμησης, εφαρμόζονται οι όροι δόμησης που ορίζονται στο άρθρο 1 <Γενικές διατάξεις> του Π.Δ. της 24/31.5.1985 (Δ΄ 270), είτε στα επόμενα άρθρα του ανάλογα με τη χρήση. Οπότε είμαι καλυμμένος? Όσο αναφορά την αλλαγή, έγινε το 2006 και το μόνο που ειπάρχει είναι κάτι τιμολόγια και ελπίζω να φτάνουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι είσαι καλυμμένος. Πρέπει να υπολογίσεις το δικαίωμα σε δόμηση που έχει η κατοικία σε αυτό το γήπεδο.Τα παραπάνω από αυτά μ2 παίρνουν και τον συντελεστή αλλαγή χρήσης 1,4 σύμφωνα με τον 4178.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε μπόρω να αποδείξω την αλλαγή χρήσης πριν το 85 οπότε ισχύει το Π.Δ. 1985 Δ΄270 και πάω με 200 τ.μ. κατοικία σε γήπεδο 4 στρ. ενώ η υφιστάμενη κατάσταση είναι 200 τ.μ. κατοικίας σε γήπεδο 2 στρ. Σωστά? Εφόσον τα 100 τ.μ. του ορόφου είναι στην άδεια σαν κατοικία και η αλλαγή έγινε στο ισόγειο στα υπόλοιπα 100 τ.μ., άρα έχω Υ.Δ. 100τ.μ.? Πως το λένε στόν πελάτη που του είχα πει μια λοιπή παράβαση για την αλλαγή χρήσης?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εφόσον δεν περνας τα 200 μ2 συνολικα της κατοικίας είναι μια λοιπή παράβαση η αλλαγή χρήσης που εκανε.Ισως να μπορούσε και να νομιμοποιήσει την αλλαγή αυτη αν ολα τα πολεοδομικά μεγέθη και αποστάσεις τηρούνται.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εάν μιλάμε για υπαγωγή στον 4178, έχε κατά νου και το παρακάτω από την Εγκ.3 :

 

post-5403-0-84169400-1402075997_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.