Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συζήτηση για την χρησιμότητα της ΕΕΤΕΜ


topomap

Recommended Posts

Αν οι εγεγραμμενοι στην εετεμ πληρώναν της ετησιες συνδρομες που είναι 30Ε θα μπορούσε ως "συνδικάτο" να έχει καλύτερη υπόσταση απέναντι στους μηχανικους, στο κράτος και οπουδήποτε χρειάζεται. Αλλα οταν τις συνδρομες τις εχουν "γραμμενες " η πλειοψηφια των μελων τοτε τα εσοδα είναι λίγα. Και επειδή ΔΕΝ είναι πρόσωπο δημοσιου δικαιου ( οπως το λενε τελος παντων) δεν εχει κρατικη επιχορήγηση όπως το ΤΕΕ!!! Επίσης το ΤΕΕ, πολύ παλια καραβάνα, εχει τα μέλη του καλύτερα "δεμενα" και με συνδρομες αλλιως κοκο δεν εχει... Αρα ΝΑ το χρήμα για όλες τις υπηρεσιες που προσφέρει στους μηχανικους του, και καλά κανει!

Επιπλέον τα διοικητικά συμβούλια, στην ΕΕΤΕΜ που γνωριζω τουλάχιστον,είναι εκλέξιμα. Και όσο για τον αν είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι...σε τοπικο συμβούλιο που παρέστησα με το ζόρι "μποκαν" νέοι υποψηφιοι! Ας βγαλουν το φίδι απο τη τρύπα οι παλιοι!! Ασε που και οι ψηφοφόροι ψηφίζουν παλιους γιατι ετσι νομίζουν ότι κάνουν κάτι.

Ακόμη και το ΤΕΕ εχει "κατασκόπους" αλλά για διαφορετικό λόγω απο αυτό που έγραψε κάποιο μέλος ποιο πάνω. Μέλη του είναι μέσα σε πάρα πολλες δημοσιες υπηρεσιες όπου σχεδόν κινούν τα νήματα. Παρα πολλες φορες μπαίνουν "εμποδιο" σε ΤΕΙτζίδες οταν θέλουν διεκπεραιώσουν κάποια υπόθεση ή να ολοκληρώσουν καποια "συναλλαγη" με το δημοσιο κλπ με το πρόσχημα της κατωτεροτητας αλλα και των παμπάλαιων νομων προ της χούντας. Η κουβέντα σηκώνει πολύ συζήτηση.

Το ζουμί είναι οτι οι περισσοτεροι και κυριως οι παλαιότεροι ( και κομματοποιημένοι?) δεν θελουν να αλλάξει κάτι επειδη τους συμφέρει η παρούσα κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

φιλε corsakia καπως ετσι ειναι οπως τα λες κ εχεις δικιο. Οταν πολλοι σκεφτονται το σημερα κ μονο δεν μπορει να περιμενουμε κ πολλα αυριο.

Ενταξει, εχω κ γω καποιους ενδοιασμους για την δραση της ΕΕΤΕΜ την οποια κ πληρωνω εδω και 10 χρονια αλλα δεν γινεται να ζηταμε μονο κ να μην δινουμε ουτε τα ελαχιστα 30€ που ειναι η συνδρομη...:(

Γνωμη μου ειναι να πληρωνουμε το μοναδικο "οποιο" φορεα που μας εκπροσωπει κ να συμμετεχουμε οσο μπορουμε στις συνελευσεις κ αλλες δρασεις της αν και τελευταια εχω απαγοητευτει απο αυτες γιατι δεν βλεπω φως στο τουνελ...:(

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να πληρωνουμε το μοναδικο "οποιο" φορεα που μας εκπροσωπει κ να συμμετεχουμε οσο μπορουμε στις συνελευσεις κ αλλες δρασεις της αν και τελευταια εχω απαγοητευτει απο αυτες γιατι δεν βλεπω φως στο τουνελ...:(

Ας κάνουνε κάτι αποτελεσματικό και αυτοι για μας.

Εγώ αν τους χρειαστώ, θα τους πληρώσω, αλλιώς ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Ενας ηλεκτρολόγος μηχανικός τ.ε με εγγραφη στην ΕΕΤΕΜ και σε κανένα αλλό επιμελητηριο είναι καλυμμένος??? Απαντήστε γιατί διαβάζω διάφορα γενικά εδώ στα φόρουμ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλυμένος σε τί? Σύμφωνα με τα νέα δεδομένα δεν εχεις επ. δικαιώματα να ασκήσεις το επάγγελμά σου!

 

Ρώτησε καλύτερα την εετεμ. Κανε τους έγγραφο και πες τους, τι ακριβώς επ.δικαιώματα έχει σήμερα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/3/2019 at 7:12 ΜΜ, gliout said:

Καλυμένος σε τί? Σύμφωνα με τα νέα δεδομένα δεν εχεις επ. δικαιώματα να ασκήσεις το επάγγελμά σου!

 

Ρώτησε καλύτερα την εετεμ. Κανε τους έγγραφο και πες τους, τι ακριβώς επ.δικαιώματα έχει σήμερα

Εννοω αν είναι απαραίτητο να εγραφεί κανείς και στο συστημα αμοιβων του τεε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.