Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ονομασία σωλήνων στην Αμερική


gnusselt

Recommended Posts

Ας με διαφωτίσει κάποιος :

 

a.CS150, CS300, CS600

b.Sch 80 PVC, Sch 40 PVC

c.SS600, SS900

d.250HC01, 160HC01

 

Τί είδους σωλήνες είναι οι παραπάνω (a,b,c,d) ;

Link to comment
Share on other sites

cs = carbon steel

ss = stainless steel

o αριθμός που ακολουθεί είναι η κλάσση ANSI 150, 300, 400, 600, 900, 1500, 2500

 

To sch είναι το schedule, που καθορίζει το πάχος τοιχώματος. Το PVC είναι το πλαστικό PVC

 

Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ.

 

Για την περίπτωση d , δεν ξέρω. Δώσε συμφραζόμενα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί πως μεταφράζεται το carbon steel pipe? Έχω μπερδευτεί και δεν μπορώ να καταλάβω ποια ποιότητα σωλήνων είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί πως μεταφράζεται το carbon steel pipe? Έχω μπερδευτεί και δεν μπορώ να καταλάβω ποια ποιότητα σωλήνων είναι.

 

 

συναδέλφισα αν σε βοηθάει είναι οι κλασικές μαύρες σωλήνες που χρησιμοποιούνται σε αρκετά υπό πίεση δίκτυα.

Link to comment
Share on other sites

Το carbon steel pipe σημαίνει σωλήνα από απλό χάλυβα σε αντιδιαστολή με τον ανοξείδωτο ή κραματωμένο χάλυβα.

Για να αναφερθούμε στο είδος του απλού χάλυβα, θα πρέπει να πούμε κάποιο από τα πρότυπα που φαίνονται εδώ.

 

είναι οι κλασικές μαύρες σωλήνες που χρησιμοποιούνται σε αρκετά υπό πίεση δίκτυα

Ήμουν έτοιμος να το γράψω, αλλά το απέφυγα, διότι στην Ελλάδα πιστεύουμε ότι η μαύρη σωλήνα είναι από μόνη της μία ποιότητα υλικού σωλήνων.

 

Μπορούμε να πούμε ότι η ονομασία carbon steel pipe είναι μία γενική ονομασία, όπως η ονομασία "μαύρη σωλήνα"

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι' εγώ με τον Κώστα. Οι "μαύρες" σωλήνες (carbon steel pipes) είναι απλώς μια γενική ομάδα σωλήνων, όπως είναι και οι ανοξείδωτες, οι κρυογενικές (low temperature carbon steel pipes), χρωμίου, hastelloy κλπ. Από κει και πέρα, κάθε σωλήνα της ίδιας κατηγορίας έχει μερικά διαφορετικά χαρακτηριστικά από τις υπόλοιπες λόγω της διαφορετικής της σύστασης.

 

Στα διυλιστηριακά έργα πχ οι σωλήνες κατηγοριοποιούνται σε κλάσεις, κάθε μια από τις οποίες έχει διαφορετική σύσταση (πχ κλάση AA 52, AA 53 κλπ - οι κλάσεις αλλάζουν από εταιρεία σε εταιρεία), αλλά ανήκουν στην ίδια γενική κατηγορία πχ οι AA 52 και ΑΑ 53 ανήκουν στην κατηγορία carbon steel. Επίσης, η κλάση μπορεί να καθορίζει και την θερμική κατεργασία που ακολουθείται (πχ η ΑΚ8 παίρνει ανόπτηση, η ΑK όχι).

 

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.