Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριοθετημένος σε συνδυασμό με στάσιμο οικισμός


Recommended Posts

Καλημέρα! Έχω ένα οικόπεδο το οποίο προέκυψε μετά από κατάτμηση (2009) ένος γηπέδου τμήμα του οποίου βρισκόταν εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων (χωρίστηκε σε τρία μέρη).Ο πελάτης μου αγόρασε το ένα συνολικού εμβαδού 1237.52τ.m ( 1128.10τμ εντός οικισμού και 109.42τ.μ. εκτός σχεδίου). Αρτιότητα οικισμού 600τ.μ. Όλο το οικόπεδο βρίσκεται εντός της ακτίνας των 800μ από κέντρο στασίμου οικισμού (π.δ. 6.12.82). Ο πελάτης μου δεν είναι δημότης,ουτε καταγόμενος κ.τ.λ. από το στάσιμο οικισμό.

Σκοπεύω να βγάλω άδεια για κατοικία με τους όρους δόμησης του οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων.Στο τμήμα του εκτός σχεδίου (εντός στασίμου οικισμού) μπορώ να τοποθετήσω τμήμα της οικοδομής μου και να πάρω Δ στασίμου οικισμού (επαφή ή 2.50μ.)΄ή αντιμετωπίζεται ως εκτός σχεδίου?

Αν ο πελάτης μου ήταν καταγόμενος, ή δημότης θα μπορούσα να τοποθετήσω οικοδομή σε αυτο το κομμάτι?(Σημείωση κατασκευάζω κατοικία πάνω από 200τμ.).

Υπάρχει κάτι σχετικό?

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσα γράφεις καταλαβαίνω ότι πρόκειται για έναν οικισμό που ήταν στάσιμος και οριοθετήθηκε.

Αν είναι έτσι ότι είναι εντός της οριοθέτησης αντιμετωπίζεται ως εντός οικισμού και ότι είναι εκτός της οριοθέτησης ως εκτός οικισμού.

Ξέχνα τα 800 μ και το ΠΔ 6-12-82.

Δεν μπορεί να υπάρχει συνδυασμός οριοθετημένου και στάσιμου οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Μου έχει δημιουργηθεί μια απορία σχετικά με το θέμα αυτό, προσφάτα έκανα καποια τοπογραφικά στον Δήμο οιχαλίας στον οικισμό Λουτρό, ο οικισμός αυτός με το ΦΕΚ 526Δ ορίζεται ως στάσιμος κα άρα οι όροι δόμησης που ισχύουν  είναι το ΦΕΚ 588Δ/23-12/82 (δηλαδή ζώνη 800 μέτρων απο την κεντρικη πλατεία του οικισμού) ή ΦΕΚ 138Δ,  στην πολεοδομία μας είπαν πως ισχύουν αυτά τα δύο ΦΕΚ αλλα μου παρουσίασαν έναν χάρτη(στο χέρι όχι ΓΥΣ) με την οριοθέτηση του οικισμού, γίνεται να συναύδουν τα δυο οριοθέτηση και ζώνη? ( Στην τεχνική υπηρεσία μου είπαν ναι) :confused:

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να υπάρχει συνδυασμός οριοθετημένου και στάσιμου οικισμού.

 

Με ενδιαφέρει μια περιοχή εκτός οικισμού αλλά κοντά σε αυτόν.

Ο οικισμός είναι οριοθετημένος αλλά παράλληλα δεν πληρεί τις προδιαγραφές του δυναμικού οικισμού οπότε είναι στάσιμος σύμφωνα με τον ορισμό του ΦΕΚ 181Δ/1985.

 

Από που προκύπτει πως ο οριοθετημένος οικισμός δεν μπορεί να είναι στάσιμος;

 

Υπάρχει κάποιο σχετικό ΦΕΚ;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε

ο προσδιορισμός αν ένας οικισμός είναι στάσιμος ή οχι δεν είναι θέμα ερμηνείας

οι στάσιμοι οικισμοί ανά νομό καθορίζονται σε ΦΕΚ το οποίο πρέπει να αναζητήσεις

μην βασίζεσαι στον ορισμό και σε ερμηνεία του!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο

ειναι ολοι οι οικισμοι της Ελλαδας

με τα ΦΕΚ ....

 

http://www.eetaa.gr:8080/metaboles/find_oikismoi.jsp

 

αν δεν βρεις κατι

 

πες τον οικισμό...

 

τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τον οικισμό στην σελίδα του eetaa αλλά το τελευταίο ΦΕΚ που τον περιλαμβάνει είναι το 1997.

 

Σύμφωνα με την στατιστική υπηρεσία στην τελευταία απογραφή (2011) ο πληθυσμός δεν έχει αυξηθεί πάνω από 10% σε σχέση με την προηγούμενη (2001).

Ρώτησα και στην πολεοδομία και δεν έχει βγει 20% άδειες ή προσθήκες.

 

Πληρεί τις προδιαγραφές του στάσιμου οικισμού.

 

Ο νόμος ορίζει ξεκάθαρα πως η βεβαίωση δίνεται από απόφαση νομάρχη (άρα πλέον περιφερειάρχη) η οποία δημοσιεύεται σε ΦΕΚ. Μάλλον πρέπει να κάνω αίτηση στην περιφέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος του 588Δ αναφέρεται:

ΠΡΟΣΟΧΗ: Με την δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως της απόφασης καθορισμού των ορίων των οικισμών, κατάταξης των οικισμών σε κατηγορίες και τον προσδριορισμό της αρτιότητας των οικοπέδων σύμφωνα με το Αρθ-9 ΠΔ 24-4-85 το παρόν Διάταγμα δεν εφαρμόζεται. Κατόπιν αυτού για την εφαρμογή του απαιτείται προηγουμένως έρευνα εάν ο οικισμός έχει χαρακτηρισθεί ως ανωτέρω. 

(αν γίνεται ας διαγραφεί το προηγούμενο post μου, δεν πρόλαβα να το επεξεργαστώ γιατί κάτι έγινε με το site)

Edited by papalekos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.