Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσωρινή περίφραξη σε κάθετη ιδιοκτησία


Recommended Posts

δες το 17 ΝΟΚ

 

στ) Οι ιδιοκτησίες που καθορίζονται με κάθετη σύσταση ιδιοκτησίας, περιφράσονται μόνον στα

όρια του οικοπέδου ή του γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεί να εκδοθεί άδεια διαμόρφωσης περιβάλλοντα χώρου και να κατασκευαστεί ένας τοίχος αντιστήριξης στο όριο της κάθετης;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ας πούμε, να κάνει ο Χ ιδιοκτήτης της μιας κάθετης μια γενική εκσκαφή και να αντιστηρίξει το πρανές της άλλης καθετης, μονο και μόνο για να σηκωθεί ένας τοίχος ανάμεσα τους ; Λίγο γραφικό, αλλά με αυτά που εχουν δεί τα μάτια μου έχω κόσμο ικανό για κάτι τέτοιο...

 

Πάντως, εγώ θεωρώ λίγο ανοησία να μην μπορείς να περιφράξεις στη κάθετη (εστω συρματοπερίφραξη, οχι...τοιχείο 2 μέτρων). Εχει ο καθένας το ποσοστό του απο το συνολικό οικόπεδο μεν εξ'αδιαιρέτου, αλλά με τη κάθετη ορίζεται του καθενός η "μεριά". Συνεπώς, γιατί να μην μπορώ να περιφράξω κιόλας, αφού νομικά έχω κατοχυρώσει το όριο ανάμεσα μας;

 

Εγκυκλοπαιδική η ερώτηση μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο είναι επικλινές και θέλω ένα κομμάτι να το κάνω οριζόντιο (να το μπαζώσω) για να παρκάρει το αυτοκίνητο ο πελάτης μου. Ο λόγος είναι πραγματικός δεν είναι δηλαδή δικαιολογία για να το φράξω. Παρεμπιπτόντως μήπως η άδεια πρέπει να βγει σαν κατασκευή ανοιχτής θέσης στάθμευσης (δεν θα είναι καν σκεπασμένη) για να έχει δικαίωμα να βάζει το αυτοκίνητο;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, εγώ θεωρώ λίγο ανοησία να μην μπορείς να περιφράξεις στη κάθετη (εστω συρματοπερίφραξη, οχι...τοιχείο 2 μέτρων). Εχει ο καθένας το ποσοστό του απο το συνολικό οικόπεδο μεν εξ'αδιαιρέτου, αλλά με τη κάθετη ορίζεται του καθενός η "μεριά". Συνεπώς, γιατί να μην μπορώ να περιφράξω κιόλας, αφού νομικά έχω κατοχυρώσει το όριο ανάμεσα μας;

 

Εγκυκλοπαιδική η ερώτηση μου...

Μετά οδηγούμαστε σε μορφή κατάτμησης που δεν είναι η φιλοσοφία της κάθετης.Μάλλον γι αυτούς τους λόγους (διαχωρίζανε τους χώρους της αποκλειστικής χρήσης με περιφράξεις) καταργήθηκε τελικά.

 

Μια άδεια διαμόρφωσης χώρου για στάθμευση αν είναι μέσα στα επιτρεπόμενα των υψών της διαμόρφωσης ή αν σου το εγκρίνει το ΣΑ θα ήταν μια λύση.

Link to comment
Share on other sites

΄Ισως με άδεια διαμόρφωσης χώρου να μπορέι να γίνει, αλλά σε όλο το μήκος της κάθετης? Δεν θα σκαλώσουν ως προς την συνέχεια του ακάλυπτου χώρου? Μήπως ζητήσουν τουλάχιστον μία ράμπα ή και σκαλιά για την επικοινωνία των δύο καθέτων?

Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρό το μήκος του συνόρου της κάθετης και εδώ θα έρθω να συμφωνήσω με τον kane ότι (σε κάποιες περιπτώσεις) δεν είναι λογικός ο νόμος. πχ να σου πούνε τώρα κάνε σκαλιά να επικοινωνείς με το γείτονα (έστω συνιδιοκτήτη). Τι να τα κάνω; Να πηγαίνω επίσκεψη για καφέ; :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.