Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσωρινή περίφραξη σε κάθετη ιδιοκτησία


Recommended Posts

Αν η κλίση του εδάφους στο επιτρέπει δείξε το τοιχείο στη διαμόρφωση χώρου χωρίς σκάλες και ράμπες και αν περάσει ώς έχει, καλώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

δες το 17 ΝΟΚ

 

στ) Οι ιδιοκτησίες που καθορίζονται με κάθετη σύσταση ιδιοκτησίας, περιφράσονται μόνον στα

όρια του οικοπέδου ή του γηπέδου.

Εχω πελάτη ο οποίος πρόσφατα αγόρασε κάθετη ιδιοκτησία με κατοικία εντός. Θελει να την περιφράξει.

Απ οτι καταλαβαίνω δεν γίνεται να φράξει το σύνορο με την αλλη κάθετη. Αρα εγω στην οικοδομική αδεία

μπορώ να συμπεριλάβω μόνο, αν υποθέσουμε ότι το ολο οικόπεδο είναι ορθογώνιο , ενα Π που θα αφορά τα

εξωτερικά όρια της καθέτου του πελάτη μου? ?

Link to comment
Share on other sites

η περιφραξη γινεται  σε ολοκληρο το οικοπεδο και οχι στα  εξωτερικα "ορια" της μιας καθετης

και απαιτειται η συναινεση του ιδιοκτητη και της αλλης καθετης

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δλδ δε γίνεται να βγάλω ο.α για να περιφράξει μόνο ο δικός μου εφόσον έχει την αποκλειστική χρήση 

του τμήματός του? εστω να περιφράξει την φάτσα του τμήματος του σε δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

αν σου δωσουν αδεια...καντο..

 

και τι θα κερδισει?

 

εστω  οτι σε ενα οικοπεδο εχεις 4 καθετες ... η μια κανει το δικο της "Π",  η δευτερη το αφηνει ετσι,  η  τριτη κανει την δικη της περιφραξη στα ορια του πανω-κατω και η 4η δεν κανει "Π"

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις άδικο...απλά του ¨δικού μου" του πουλήσαν κάθετη και ο ίδιος θαρρεί οτι πήρε οικόπεδο..

Και επειδή εχουν ρημάξει την περιοχή κλεφτρόνια θέλει να το περιφράξει τουλάχιστον μπροστά. στο πρόσωπο...

Τωρα με το οριο με την αλλη κάθετο δε ξερω πόσο θα χαρει οταν του πώ ότι δε γίνεται να περιφραχτεί νόμιμα...

Απο κει και πέρα βγάζουμε ο.α για το τμήμα του και απο κει και πέρα ας πράξει τα δέοντα...

Εκτός αν πάρει συναίνεση από την αλλη κάθετη βγει ο.α για όλο και πράξουν τα δέοντα....

Link to comment
Share on other sites

εμ  δεν θα ρημαξουν μονον αυτον που ειναι εξω-εξω

 

ασε που αν μπουκαρουν μεσα  σε αυτον  2-3 φορες

λογικο θα ειναι να ελθει η σειρα και των  "από μεσα"

 

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα εγώ έχω μία περίπτωση με δύο κάθετες ιδιοκτησίες όπου στο τμήμα του ενός λόγω μικρής κλίσης του εδάφους που υπάρχει στο όλο οικόπεδο, όταν βρέχει συσσωρευονται τα νερά. Μπορεί στο όριο της καθέτου το οποί είναι περίπου 4,50μ μήκος να φτιάξει ένα χαμηλό ντουβαράκι ύψους έως 30 cm ή θεωρείται άτυπη κατάτμηση του οικοπέδου? γενικά οι συγκεκριμένοι ιδιοκτήτες είναι αρκετά ιδιόρρυθμοι...

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού πρόκειται για μήκος 4.5μ, γιατί δεν κατασκευάζεις ένα αποχετευτικό αγωγό με σχάρα σε όλο το μήκος του που δεν απαιτεί  καμιά Ο.Α ή Ε.Ε.Μ.κ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.