Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τύπος πίνακα και παροχές


gyiannis82

Recommended Posts

Μια ερωτηση που μπορει να ειναι λιγο ασχετη αλλα θα με βοηθουσαν πολυ οι απαντησεις σας.Μπορουμε να εχουμε μονοφασικη ταση αλλα τριφασικο πινακα?Και αν ναι τι παροχη βαζουμε?Και γενικα τι γινεται με τις παροχες εχω μπερδευτει.Τι παροχη παιρνουμε σε μονοφασικη ταση και τι σε τριφασικη?

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως μπορούμε να έχουμε μονοφασική παροχή και τριφασικό πίνακα. Πάντως το να πληρώσεις τριφασικό πίνακα για μονοφασική παροχή είναι λίγο υπερβολικό.

Τι καλωδιώσεις απαιτούνται εξαρτάται από τις καταναλώσεις σου. Απαιτείται σωστή μελέτη.

Λεπτομέρειες για τις παροχές, μπες στο site της Δ.Ε.Η και μπορείς να δεις και τις χρεώσεις ανά παροχή ( http://www.dei.gr)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση που μπορει να ειναι λιγο ασχετη αλλα θα με βοηθουσαν πολυ οι απαντησεις σας.Μπορουμε να εχουμε μονοφασικη ταση αλλα τριφασικο πινακα?Και αν ναι τι παροχη βαζουμε?Και γενικα τι γινεται με τις παροχες εχω μπερδευτει.Τι παροχη παιρνουμε σε μονοφασικη ταση και τι σε τριφασικη?

 

Λοιπόν, ας ξεκαθαρίσουμε μερικές έννοιες. Δεν υπάρχει ο όρος μονοφασική τάση. Αυτό που υπάρχει είναι η φασική τάση και η πολική τάση. Φασική τάση είναι η τάση μεταξύ φάσης και ουδετέρου, ήτοι 230V. Πολική τάση είναι η τάση μεταξύ δύο φάσεων, ήτοι 400V. Ακολούθως, μπορείς να έχεις ένα τριφασικό πίνακα στον οποίο η τάση μεταξύ μεταξύ φάσης (κάθε φάσης) -ουδετέρου θα είναι όπως ειπαμε 230V άρα μπορεις να συνδέσεις μονοφασικά φορτία και η πολική τάση η οποία είναι η τάση μεταξύ φάσεων 400V (για σύνδεση 3φ φορτίων).

 

Κατ επέκταση σε τριφασικό πίνακα (δηλαδή πίνακα τροφοδοτούμενο από τριφασική παροχή) μπορείς να συνδέσεις και μονοφασικά και τριφασικά φορτία. Σε πίνακα τροφοδοτούμενο από μονοφασική παροχή μόνο 1φ φορτία.

 

Τώρα οι τυποποιημένες παροχές της ΔΕΗ έχουν να κάνουν με την ισχύ.

 

Για παράδειγμα η τριφασική παροχή Νο2, αντιστοιχεί σε 25 kVA ισχύ (αν θυμάμαι καλά) και απαιτεί 5x10mm2 καλώδιο μεταξύ μετρητή και πίνακα.

 

Νομίζω ο Stayros έιχε ανεβάσει έναν πίνακα με τις τυποποιημένες παροχές της ΔΕΗ στο forum, για ρίξε μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμες οι πληροφοριες που μου δινετε αλλα εχω ακομη καποιες αποριες.Πως υπολογιζουμε γενικη ασφαλεια και γενικο διακοπτη του πινακα σε μονοφασικη παροχη και επισης πως υπολογιζουμε τη μεγαλυτερη ενταση που διερχεται απο την γενικη ασφαλεια ωστε κατοπιν να επιλεξουμε διατομη καλωδιου στη γραμμη μετρητη-πινακα?Θα με βοηθουσε πολυ αν οι απαντησεις σας ειναι αναλυτικες.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια επανάληψη στα βιβλία της σχολή σου που αφορούν ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις (πολύ καλό το βιβλίο του Ντοκόπουλου), γιατί ανοίγεις μεγάλη κουβέντα. Μετά έλα να κουβεντιάσουμε απορίες αν θες. Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδες αλλα με το διαβασμα που εχω κανει (και πιστεψτε με ειναι αρκετο) δεν εχω βγαλει καποια ακρη.

 

Δεν έχεις βγάλει άκρη γιατί δεν υπάρχει κανένα πραγματικά καλό βιβλίο που να εξηγεί με ακρίβεια, απλότητα και πρακτικότητα τα πράγματα. Ακόμα και αυτό του Ντοκόπουλου που θεωρείται από τα "καλά" απευθύνεται σε κάποιον ο οποίος απλά ανατρέχει σε διάφορα κεφάλαια αν ψάχνει κάτι. Του Ντοκόπουλου το βιβλίο για παράδειγμα είναι κοντά στις 1000 σελίδες και τα παραδείγματα όλα μαζί δεν νομίζω ότι ξεπερνούν τις 10-15 σελίδες. Ενώ θα έπρεπε να ήταν τουλάχιστον 200-300. Κατά τ' άλλα οι θεωρίες πάνε κ έρχονται σε αυτή τη χώρα...ενίοτε δε, είναι και για αγρίους ;)

Link to comment
Share on other sites

Gyiannis 82 για να υπολογίσεις ασφάλεια που θα βάλεις σε μονοφασικό πίνακα θα πρέπει να υπολογίσεις το ρεύμα γραμμής Ιγρ.Π.χ ένα πρακτικό παράδειγμα.

θέλεις να υπολογίσεις την ασφάλεια που θα χρησιμοποιήσεις στο πίνακα του διαμερίσματος που μένεις.Υπολογίζεις πρώτα το φορτίο δ.λ.δ

Ηλ.κουζίνα 8kw

θερμοσίφωνας 4 kw

πλυντήριο ρούχων 3 kw

φωτιστικά σημεία 10 χ 100w=1 kw

ρευματοδότες μέχρι 3 σε κύκλωμα 10Α 20χ200w=4kw

ρευματοδότες μέχρι 3 σε κύκλωμα 16Α 3Χ 600w=1,8 Kw

ΣΥΝΟΛΟ=13,8 kw

P= V* Ι * cosΦ (cos φ ~1)

Ι =P/V=13800w/230V=60A(υπό πλήρη φορτίο)

Κοιτάζοντας τον πίνακα με τις τυποποιημένες παροχές ΔΕΗ

Ασφάλεια γενικού πίνακα που θα χρησιμοποιήσεις είναι 1 Χ50Α και διακόπτης 1 χ 63 Α.

Γραμμή γενικού πίνακα 3 χ 16 mm2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.