Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Την ίδια στιγμή, η ΤΟΤΕΕ ορίζει ότι αν είχαμε διβάθμιο καυστήρα, θα λαμβάναμε σαν ισχύ του συστήματος αυτή της πρώτης βαθμίδας (μικρή ισχύς).

 

Έστω λέβητας 100kW που ρυθμίζεται στα 75kW.

Έστω τώρα ότι ο παραπάνω λέβητας "φοράει" διβάθμιο καυστήρα, που ρυθμίζουμε τις βαθμίδες του στα 75kW και 100kW.

 

Η πρώτη περίπτωση αντιμετωπίζεται δυσμενέστερα...

Link to comment
Share on other sites

Για τον έλεγχο της υπερδιαστασιολόγησης (ng1)...λαμβάνουμε τη μέγιστη εγκατεστημένη ισχύ (αυτή δεν ειναι η δυσμενέστερη?)

Link to comment
Share on other sites

Δες την ΤΟΤΕΕ. Σε διβάθμιο καυστήρα λαμβάνεις υπόψιν τη μικρή βαθμίδα.

(Έσβησα την παράθεση από το μήνυμά σου. Δεν έχει νόημα η παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος, οπότε προσπάθησε να την αποφεύγεις. Ευχαριστώ...)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις αμεσες απαντησεις

παρ' ολα αυτα τελικά έχει νόημα να μειώνουμε τον βαθμό απόδοσης του λεβητα-καυστήρα λόγο υπερδιαστασιολόγησης

ισχύει οτι ο καυστηρατζής μπορεί να ρυθμισει την ισχυ του λεβητα-καυστηρα ανάλογα με την ζητηση?

ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δικτυο διανομής θερμου μεσου,ΒΑ 100-(απωλειες από πιν 4.16 ΤΟΤΕΕ1)(για διελευση σωλ. απο εσωτ.χωρους,για εξωτ.χωρους επαυξηση κατα 10%)

Link to comment
Share on other sites

ikontol, η ισχύς του καυστήρα μπορεί να ρυθμιστεί, αλλά μέσα σε κάποια όρια. Γι΄ αυτό και στο παράδειγμα που αναφέρω παραπάνω, τα νούμερα είναι σχετικά κοντά μεταξύ τους. Αν ρυθμίσεις την ισχύ πολύ χαμηλά θα έχεις μειωμένη θερμοκρασία καυσαερίων και κίνδυνο υγροποιήσεων.

 

Το κάτω όριο στο οποίο μπορείς να ρυθμίσεις, εξαρτάται από την περίπτωση.

 

Επίσης, να αναφέρω ότι σπάνια μπορείς να ρυθμίσεις έναν συνηθισμένο λέβητα στην ονομαστική του ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Ο συντελεστής ng1 (και ο ng2) δεν αφορά τον καυστηραντζή.

Αφορούν την ενεργειακή αξιολόγηση της εγκατάστασής σου από το πρόγραμμα.

Η δουλειά του τεχνίτη είναι (αν θεωρήσουμε ότι ακολουθεί την σωστή διαδικασία) να σου ρυθμίσει τον καυστήρα (θερμοκρασίες, παροχή καυσίμου, πίεση) για να δίνει την ισχύ της μελέτης.

Επίσης σου μετράει τον βαθμό απόδοσης ngm (εκτός των άλλων).

Οι συντελεστές ng1, ng2 δεν τον αφορούν.

 

Αν τώρα είναι σωστός ο τρόπος ενεργειακής αξιολόγησης απ' την ΤΟΤΕΕ μέσω του τελικού βαθμού απόδοσης ngen και το πως αυτός προκύπτει, δεν το ξέρω.

Δεν θα μου έκανε όμως και εντύπωση, αν δεν είναι.

 

Η Pgen δεν είναι η μέγιστη εγκατεστημένη ισχύς. Στην ΤΟΤΕΕ γράφει ότι είναι η υπολογιζόμενη θερμική ισχύ της μελέτης εφαρμογής.

Δεν είμαι 100% σίγουρος για το τι ακριβώς σημαίνει αυτό.

Μάλλον εννοεί την απαιτούμενη ισχύ για την κάλυψη των θερμικών απωλειών.

Δηλαδή αν υπολογίσεις απώλειες 100 KW, βάλεις σώματα 120 KW και λέβητα 150 KW, το Pgen είναι τα 100 KW.

 

Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θέλει να πει η ΤΟΤΕΕ για την Pgen και επειδή κάθε μελετητής για το ίδιο κτίριο μπορεί να βγάλει διαφορετικές απώλειες, ανάλογα με τους συντελεστές προσαύξησης που χρησιμοποιεί, στις μελέτες μου με λέβητα, χρησιμοποιώ την σχέση 4.1, (παρόλο που την θεωρώ άδικη) με πόνο καρδιάς, γιατί συνήθως έχει καταστροφικά αποτελέσματα για την κατάταξη.

 

Το Pm είναι η ονομαστική ισχύς είτε από τον κατασκευαστή είτε από το φύλλο ελέγχου. Σε περίπτωση διβάθμιου ισχύουν αυτά που αναφέρει ο Μίλτος. Και εκεί, όπως σωστά υποθέτω παρατηρεί ο Μίλτος, υπάρχει ένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις αμεσες απαντησεις

παρ' ολα αυτα τελικά έχει νόημα να μειώνουμε τον βαθμό απόδοσης του λεβητα-καυστήρα λόγο υπερδιαστασιολόγησης

ισχύει οτι ο καυστηρατζής μπορεί να ρυθμισει την ισχυ του λεβητα-καυστηρα ανάλογα με την ζητηση?

ευχαριστώ και πάλι

 

Μπορεί να ρυθμιστεί, μέσα σε κάποια όρια (ανάλογα με τα τεχν. χαρακτηρ. του Λέβητα-Καυστήρα), επιλέγοντας το κατάλληλο μπεκ πετρελαίου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια άδεια με ισόγειο κατάστημα και από πάνω κατοικία. Για τη τζαμαρία του καταστήματος με καλύπτουν οι συντελεστές θερμοπερατότητας της βιβλιοθήκης ή έχουμε κάποιο περιορισμό στο εύρος των τύπων τζαμιού.

 

Να σημειώσω ότι στο κατάστημα θα τοποθετηθούν και οι γνωστές γυάλινες πόρτες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.