Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην εύρεση του βαθμού αποδοσης συστημάτων θέρμανσης ψύξης ΖΝΧ κλμ. σύμφωνα με την νέα ΤΟΤΕΕ γιατί δεν βγάζω άκρή με το λογισμικό του ΤΕΕ και τις ενεργειακές επιθεωρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Απλά εφαρμόζεις ότι λέει η ΤΟΤΕΕ. Μηχανολόγος δεν είμαι αλλά δεν το βρήκα και τόσο δύσκολο. Πές μας τι ακριβώς θέλεις να κάνεις γιατί υπάρχουν τόσες περιπτώσεις και πρέπει να γίνεις συγκεκριμένος για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά έχει προλάβει να καταθέσει κανείς ενεργειακή μελέτη ???

Με την εγκύκλιο που βγήκε προβλέπονται και οι Η/Μ άνω των 50 τ.μ. .

Τελικά πρέπει ο φάκελος να περιέχει και θέρμανη, ψύξη κτλ????

Έχει καταθέσει κάποιος για οικοδομική άδεια με την νέα εγκύκλιο???

Έχω λίγο ψιλοχαθεί. Με πιέζουν κιόλας για μια άδεια και είμαι λίγο ψιλοχαμένος..

 

Ααα κάτι τελευταίο. Μπορεί όποιος έχει 4Μ να μου πει αν οι θερμικές απώλειες μετά την αναβάθμιση του προγράμματος (ΕΝ 12831) υπολογίζονται σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ (U κτλ)???.

Link to comment
Share on other sites

Ααα κάτι τελευταίο. Μπορεί όποιος έχει 4Μ να μου πει αν οι θερμικές απώλειες μετά την αναβάθμιση του προγράμματος (ΕΝ 12831) υπολογίζονται σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ (U κτλ)???.

 

Όχι απλώς βάζεις τα U,αερισμούς ++ που απαιτούνται από τον ΚΕΝΑΚ στο πρόγραμμα θερμικών απωλειών.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να γνωρίζει να απαντήσει σε αυτό (συγγνώμη που κάνω εδώ την αναφορά αλλά στο άλλο thread δεν έχει συμμετοχή).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας συνάδελφοι .

Να κάνω μια ερώτηση σαν να είμαι παιδί της 6ης δημοτικού.

Για να κάνω την ΚΕΝΑΚ που θα μου ζητηθεί απο την Πολεοδομία ποιά προγράμματα,λογισμικά κλπ πρέπει να έχω και πόσο κοστίζουν αυτά περίπου ? Είδα πχ απο την 4Μ ολοκληρωμένο πακετό ΚΕΝΑΚ στα 1200 ευρώ και απο το ΤΕΕ Λογισμικό Υπολογιαμού Ενεργειακής Απόδοσης στα 123 ευρώ.

Χρειάζομαι να τα αγοράσω και τα δυο η καλύπτομαι με ενα απο τα δυο ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά μάλλον ερμήνευσα λάθος την ερώτησή σου. Και βέβαια μπορείς να έχεις μόνο το πρόγραμμα του ΤΕΕ. Τα αποτελέσματα που θα πάρεις θα είναι κάτι σαν αυτά εδώ:

 

Εάν και όλα τα υπόλοιπα που απαιτούνται για μια ολοκληρωμένη ΜΕΑ ή Ενεργειακή Επιθεώρηση μπορείς να τα παράγεις μόνος σου με ένα δικό σου πιστοποιημένο πρόγραμμα, τότε κανένα πρόβλημα.

Αυτό που είπα είναι ότι αν αγοράσεις κάποιο εμπορικό πρόγραμμα τότε θα πρέπει υποχρεωτικά να αγοράσεις και το λογισμικό του ΤΕΕ. Γιατί πολύ απλά συνδέεται με το λογισμικό του ΤΕΕ και αντλεί από εκεί το S/N που έχεις σαν πιστοποιημένος χρήστης αυτού. Πάρε αν θες τ/φ στο 2103291367 , 2103291365 (Γραφείο Ενέργειας του Τμήματος Επιστημονικού και Αναπτυξιακού Έργου του ΤΕΕ) και ζήτησε τον κο. Στραβοδήμο (πολύ εξυπηρετικός άνθρωπος) να σε κατατοπίσουν καλύτερα.

Να στο πω πιο απλά. Την αγορά του λογισμικού του ΤΕΕ (μεθερμηνευόμενον σε 123€) μάλλον δεν την γλυτώνεις. Τον ορισμό αυτού στα τούρκικα νομίζω τον γνωρίζεις...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.