Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Η εγκύκλιος του ΥΠΕΚΑ / 04.10.2010 αναφέρει (Α.Διευκρινήσεις ,παρ.14) ότι η μελέτη ενεργειακής απόδοσης συνυπογράφεται από 2 ή περισσότερους μηχανικούς διαφορετικών ειδικότήτων.

 

Αυτό σημαίνει ότι εγώ ως αρχιτέκτονας θα χρειαστεί να συνυπογράψω τη μελέτη με έναν μηχανολόγο για παράδειγμα ?

 

ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

@nic6450: Μελέτη ενεργειακής απόδοσης ΔΕΝ μπορείς να κάνεις χωρίς λογισμικό του ΤΕΕ. Γιατί αυτό και μόνο αυτό σου κάνει την τελική κατάταξη του κτιρίου σου επίσημα. Τώρα όσον αφορά τους υπολογισμούς πρέπει και εκεί να χρησιμοποιήσεις ένα πιστοποιημένο πρόγραμμα. Αν θέλεις να φτιάξεις εσύ ένα δικό σου πρόγραμμα (πχ. στο excel) και μπορείς... τότε αν περάσει από πιστοποίηση οκ. Αλλιώς πρέπει να αγοράσεις ή whatever ένα πιστοποιημένο εμπορικό πρόγραμμα.

 

@simone-d: Ναι, πρέπει υποχρεωτικά να την συνυπογράψει ένας πολιτικός μηχανικός ή αρχιτέκτονας και ένας μηχανολόγος ή ηλεκτρολόγος μηχανικός και οι αμοιβές είναι αντίστοιχα το 20% επί των αρχιτεκτονικών μελετών (που θα πάρεις εσύ) και 20% επί των ηλεκτρομηχανολογικών που θα πάρει ο άλλος συνυπογράφων.

 

Όλα αυτά βέβαια θα επιβεβαιωθούν όταν επιβεβαιωθούν... από το ΥΠΕΚΑ... το οποίο αυτές τις μέρες τα έχει παγώσει όλα για κάποιον "ανεξήγητο" λόγο... για αυτό και κανείς σας φαντάζομαι δεν έχει πάρει κωδικούς για το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ... Μέχρι και κάτι για παράταση ψιθυρίζεται...

 

Παρεπιπτόντως, έχει κανείς καμία ενημέρωση περί αυτού;

Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος του ΥΠΕΚΑ / 04.10.2010 αναφέρει (Α.Διευκρινήσεις ,παρ.14) ότι η μελέτη ενεργειακής απόδοσης συνυπογράφεται από 2 ή περισσότερους μηχανικούς διαφορετικών ειδικότήτων.

 

Αυτό σημαίνει ότι εγώ ως αρχιτέκτονας θα χρειαστεί να συνυπογράψω τη μελέτη με έναν μηχανολόγο για παράδειγμα ?

 

ευχαριστώ:)

 

 

Ακριβως! χιχιχιιχιχχι

Link to comment
Share on other sites

@simone-d: Ναι, πρέπει υποχρεωτικά να την συνυπογράψει ένας πολιτικός μηχανικός ή αρχιτέκτονας και ένας μηχανολόγος ή ηλεκτρολόγος μηχανικός και οι αμοιβές είναι αντίστοιχα το 20% επί των αρχιτεκτονικών μελετών (που θα πάρεις εσύ) και 20% επί των ηλεκτρομηχανολογικών που θα πάρει ο άλλος συνυπογράφων.

 

Όλα αυτά βέβαια θα επιβεβαιωθούν όταν επιβεβαιωθούν... από το ΥΠΕΚΑ... το οποίο αυτές τις μέρες τα έχει παγώσει όλα για κάποιον "ανεξήγητο" λόγο... για αυτό και κανείς σας φαντάζομαι δεν έχει πάρει κωδικούς για το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ... Μέχρι και κάτι για παράταση ψιθυρίζεται...

 

Παρεπιπτόντως, έχει κανείς καμία ενημέρωση περί αυτού;

 

Αυτο ΔΕΝ αναφερεται πουθενα....

 

Ο συλλογος των ΜΜ νομου Χανιων που εκανε μια ενημερωση,ανεφερε οτι προσπαθουν να περασουν 70-80% για την αμοιβη του ΜΜ (επι ολης της αμοιβης της μελετης ενεργειακης αποδοσης) και 20-30% ο μηχανικος της αλλης ειδικοτητας.....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μίλησα με το ΤΕΕ και μου είπαν το πρόγραμμα για τον ΚΕΝΑΚ θα ανεβει στο site του ΤΕΕ την Δευτέρα και θα σταλούν και οι κωδικοί μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ΔΕΝ αναφερεται πουθενα....

 

Ο συλλογος των ΜΜ νομου Χανιων που εκανε μια ενημερωση,ανεφερε οτι προσπαθουν να περασουν 70-80% για την αμοιβη του ΜΜ (επι ολης της αμοιβης της μελετης ενεργειακης αποδοσης) και 20-30% ο μηχανικος της αλλης ειδικοτητας.....

 

Για τα περί αμοιβών ενημερώθηκα από την τοπική πολεοδομία (Κέρκυρας στην προκειμένη περίπτωση). Οπότε δέχομαι ότι μπορεί να μην ξέρουν τι τους γίνεται... Όσο για αυτό που λες το έχω διαβάσει κι εγώ σε κάποιο άλλο post (μπορεί και δικό σου) αλλά επειδή δεν ήταν επίσημο έλαβα ως "επίσημη" άποψη αυτή της πολεοδομίας. Κακώς ίσως... Θα δείξει σε λίγο καιρό όταν δείξουν και όλα τα άλλα...

 

@sidvicious10: Κι εγώ μίλησα σήμερα με το ΤΕΕ και μου είπαν ότι μάλλον... ίσως... μπορεί... να δοθούν οι κωδικοί από Δευτέρα ή Τρίτη. Όσο για το πως θα διανεμηθεί το νέο (τελικό) λογισμικό δεν ήταν καν ενήμεροι... No comment.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σήμερα η μελέτη θερμομόνωσης (ανεξάρτητα αν την υπέγραφε μηχανολόγος ή μηχανικός άλλης ειδικότητας) ελέγχονταν στις πολεοδομίες απο τους μηχανολόγους, μαζί με τις υπόλοιπες η-μ μελέτες.

 

Με τον ΚΕΝΑΚ, το μεγάλο γέλειο θα πέσει, όταν αναγκαστούν οι αρχιτέκτονες και οι πολ.μηχανικοί των πολεδομιών, να ελέγξουν τις μελέτες. Νομίζετε οτι θα τα καταφέρουν? Μακάρι, αν και δεν είμαι τόσο αισιόδοξος. Και αν ναι, που θα σταματήσει ο έλεγχός τους? Στον υπολογισμό του Um?

 

Μέχρι να "περπατήσει" ο ΚΕΝΑΚ και να λυθούν μια σειρά προβλημάτων, φοβάμαι οτι θα δούμε κανένα χρόνο για να εκδοθεί οικοδομική άδεια...

 

Μέχρι σήμερα πάντως οι πολεοδομίες, δεν ξέρουν σε ποιά υπηρεσία να απευθυνθούν και ποιόν να ρωτήσουν για να λυθούν μια σειρά απο προβλήματα και απορίες, ζητημάτων που δεν προβλέπει με σαφήνεια ο κενακ.

 

Με όλα τα παραπάνω, δεν σημαίνει οτι ο κενακ δεν θα έπρεπε κάποια στιγμή να εφαρμοστεί, αλλά για άλλη μια φορά ο μηχανισμός και η διαδικασία ελέγχου φαίνεται να είναι ανεπαρκής.

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο τεύχος του ενημερωτικού δελτίου, υπάρχει σχετική ανακοίνωση παράταξης του ΤΕΕ, που αναφέρει ότι δημιουργούνται προβλήματα στην έκδοση οικ. αδειών, από τις ασάφειες της εγκυκλίου εφαρμογής του ΚΕΝΑΚ και τις ατέλειες του διατιθέμενου λογισμικού (διατίθεται ακόμη στο site του ΤΕΕ σε δοκιμαστική/ ΒΕΤΑ έκδοση)

 

Ακούστηκε ότι ζητήθηκε (από ποιόν; ) εκ νέου παράταση στην εφαρμογή των μελετών του ΚΕΝΑΚ, η οποία αναμένεται να δοθεί...

 

Είναι κάτι που έχει βάση, ή πρόκειται περί "αρβύλας";

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.