Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Έχω πρόβλημα με το λογισμικό του ΤΕΕ. Ενώ εισάγω κανονικά τα δεδομένα μου και τελειώνω την εισαγωγή κάνω αποθήκευση το αρχείο xml και κλείνω το πρόγραμμα. Όταν επιχειρώ να το ανοίξω ξανά μου εμφανίζει λάθος "το αρχειο εισόδου δεν είναι αρχείο του λογισμικού ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ". Γνωρίζει κανένας συνάδελφος που οφείλεται αυτό το πρόβλημα; Απεγκατέστησα και εγκατέστησα ξανά το πρόγραμμα αλλά τζίφος

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς σενάριο σε ΠΕΑ για τοποθέτηση κλιματιστικού??Δυσκολεύομαι να βρω τους συντελεστές που ζητάει π.χ. παροχή αέρα (τμήμα θέρμανσης) κ.α.Έψαξα και στο ίντερνετ για στοιχεία κλιματιστικών και δεν βρήκα κάτι.Αν κάποιος έχει τοποθετήσει κλιματιστικό σε σενάριο ας βοηθήσει...Επίσης να ρωτήσω στο σενάριο η υποχρεωτική ψύξη που έχουμε (λόγω κτιρίου αναφοράς) παραμένει και τοποθετώ το κλιματιστικό στην καρτέλα ΚΚΜ?

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς σενάριο σε ΠΕΑ για τοποθέτηση κλιματιστικού??Δυσκολεύομαι να βρω τους συντελεστές που ζητάει π.χ. παροχή αέρα (τμήμα θέρμανσης) κ.α.Έψαξα και στο ίντερνετ για στοιχεία κλιματιστικών και δεν βρήκα κάτι.Αν κάποιος έχει τοποθετήσει κλιματιστικό σε σενάριο ας βοηθήσει...Επίσης να ρωτήσω στο σενάριο η υποχρεωτική ψύξη που έχουμε (λόγω κτιρίου αναφοράς) παραμένει και τοποθετώ το κλιματιστικό στην καρτέλα ΚΚΜ?

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

η προσθήκη A/C θα χειροτερέψει το βαθμό απόδοσης του κτιρίου (θεωρόντας ότι το κτίριό σου δεν είχε Α/C). ΚΚΜ είναι για άλλες εφαρογές.

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά το παράδειγμα 2 διευκρινήσεις.

 

1. Για την σκίαση των όψεων από μακρινά εμπόδια λαμβάνει α και γs και υπολογίζει VSA για την σκίαση.

α)Αυτό το κάνει για να βρεί την κάθετη πρόσπτωση των ηλιακών ακτινών στην όψη? Δεν αρκεί δλδ το ηλιακό ύψος?

β)Αν συγκρίνει κανείς τις τιμές που έχει πάρει για τις γωνίες α και γs με αυτές που δίνουν τα διαγράμματα στο παράρτημα Γ της ΤΟΤΕΕ 3 συμβαδίζουν για τις τιμές α οχι όμως για τις τιμές του γs

γ) Στις σχέσεις 4.11 και 4.12 της ΤΟΤΕΕ 3 λείπουν στοιχεία.Ο δαίμον του τυπογραφείου

 

2. Για τον υπολογισμό της απόστασης μεταξύ των συλλεκτών υπολογίζει την ηλιακή απόκλιση και απο εκεί την ζενιθιακή γωνιά 65 μοιρες. Απο εκεί και πέρα υπολογίζει την απόσταση των συλλεκτών.

α) Τι είναι η απόκλιση δ?(Δεν το ορίζει ακριβώς στην ΤΟΤΕΕ)

β) γιατί δεν πάει και εδώ με την γωνία ηλιακού ύψους?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

 

1. Σε οικοδομή με δύο οροφοδιαμερίσματα και δύο καταστήματα στο ισόγειο στην Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης πρέπει να γίνει κατάταξη συνολικά όλου του κτιρίου; Δεν πρέπει να βγεί διαφορετική για τα καταστήματα και τις κατοικίες. Έτσι δεν είναι;

 

2. Για το Ζεστό Νερό Χρήσης θα έχω ηλιακό που καλύβει όλο το νερό το καλοκαίρι και σύνδεση με το λέβητα για τη συμπλήρωση το χειμώνα. Ηλεκτρική Αντίσταση θα υπάρχει εφερδικά. Στο πρόγραμμα δεν μπορώ να τα συνδιάσω γιατί στα αποτελέσματα δεν μου βγάζει νούμερα για την ενεργειακή κατάταξη του κτιρίου. Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα; Αν ναί ποια είναι η λύση;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

@imarkou

Προς το παρόν και μέχρι να λύσουν το πρόβλημα στο λογισμικό, θα βάλεις μόνο το λέβητα σαν πηγή ενέργειας, με μηνιαίο βαθμό κάλυψης 1 για όλους τους μήνες. Αγνόησε την εφεδρική ηλεκτρική αντίσταση. Έτσι το έχει και στο παράδειγμα ΜΕΑ της 6οροφης. Αν θες δοκίμασε να βάλεις τους καλοκαιρινούς μήνες κάλυψη από τον λέβητα 0 και δες τι σου βγάζει.

 

Χωριστή κατάταξη θα γίνει λόγω διαφορετικής χρήσης. Μια για τα δύο καταστήματα (μαζί) και μια για τις κατοικίες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

1.

2.

1.χώρια οι κατοικίες -χώρια τα καταστήματα

2.έχει πρόβλημα το πρόγραμμα βάζεις μόνο λέβητα για ΖΝΧ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και παλι.Ήθελα να ρωτήσω για ΠΕΑ τι γίνεται σε ρετιρέ διαμέρισμα κτιρίου που έχει πλάκα και στέγη (όχι κατοικήσιμη).Στις αδιαφανείς επιφάνειες τι θα δηλώσω?Μόνο μία οροφή?Ή δυο φορές οροφη, μια για την στέγη και μία για την πλάκα??Οι σκιάσεις είναι 1 παντού όπως στο παράδειγμα???Εμένα μου φαίνεται σωστό να δηλώσω και τα 2.Η απόλυξη κλιμακοστασίου (μη θερμαινόμενος χώρος) πρέπει να περιγραφεί στο κομμάτι του Μ.Θ.Χ? Στο παράδειγμα στους Μ.Θ.Χ. έχει δώμα στο κλιμακοστάσιο αλλά περιγράφει και την απόληξη του κλιμακοστασίου.Αν σας έχει τύχει παρόμοια περίπτωση απαντήστε μου γιατί η βοήθεια σας είναι πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.