Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Παρακαλώ όποιος έχει καταθέσει μελέτη με υπολογισμό της ενεργειακής κατάταξης με το πρόγραμμα ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ας μου στείλει pm ή ας απαντήσει εδώ.

 

sdim δεν έχει ξεκαθαρίσει το θέμα με την πολεοδομία μας εδώ (καλαμάτα), η μελέτη είναι έτοιμη απλά δεν ξέρουν πως θα τη διαχειριστούν στην πολεοδομία, την παρασκευή που θα γινόταν συνέλευση έγινε κατάληψη από τους μηχανικούς, η συνέλευση έγινε χτες και σήμερα μόλις την κατέθεσα... Πες μου την απορία σου!

 

Να ενημερώσω πως τα "πιστοποιημένα" προγράμματα π.χ. της 4Μ (το οποίο έχω, δεν έχω ελέγξει ακόμα αυτό της pi-systems) δεν δίνουν σωστούς υπολογισμούς. Ένα παράδειγμα : σε τοίχο με ύψος 3.10το εμβαδόν του τοίχου είναι 3,10 (τοιχίο) - 0,30 (το δοκάρι) δλδ 2,80 * το πλάτος - τα ανοίγματα... Αναλυτικά πρέπει να φανεί αυτό στο τεύχος υπολογισμών, αντιθέτως δεν φαίνεται, το αποτέλεσμα που σου δίνει είναι σχετικά κοντά με αυτό που υπολογίζεις με το χέρι. Δεν χρειάζεται να συνεχίσω πιστεύω... Anyway κάθε απορία ή πρόβλημα που αντιμετωπίζεται σε καθένα από τα προγράμματα που δουλεύετε καλό θα ήταν να το στέλνατε στην εταιρεία παραγωγής του έτσι ώστε να το λάβει υπόψη της και να το βελτιώσει (κοινώς να σας διευκολύνει στο μέλλον)!

 

Μέχρι τώρα ο μόνος σωστός τρόπος να κάνεις μελέτη και να την παραδόσεις με τον υποδεικνυόμενο τρόπο (άσχετα τα λάθη που έχει, π.χ. τον τρόπο που εντάχθηκε το κτήριο στο πρόγραμμα υπολογισμού του ΤΕΕ) είναι να την κάνεις με το χέρι. Φτιάχνεις τα Excel-άκια σου, κρατάς τη μεθοδολογία σου, ακολουθείς τις Τεχνικές Οδηγίες για τις απορίες σου και αν έχεις απορίες που δεν μπορούν να απαντηθούν καλώς ήρθες στην παρέα μας :)

Link to comment
Share on other sites

Η οριζόντια γωνία σκίασης HSA δίνεται από τον τύπο:

HSA=ABS(γs-γ)<90 (δηλαδή απόλυτη τιμή)

 

Στα σχέδια του παραδείγματος του ΚΕΝΑΚ έχει τιμές αρνητικές

 

π.χ. σχέδιο ΚΕΝΑΚ 5

γραμμή: 21ης Ιουνίου/9:00

στήλη: δυτικός προσανατολισμός HSA=-160;;

 

Εννοεί ότι αν είναι >90 βάζουμε αρνητικό πρόσημο; Δεν το καταλαβαίνω! Ή είναι λάθος του παραδείγματος;

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλησπέρα σας.

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με την ΤΟΤΕΕ ΒΙΟΚΛΙΜΑΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ

που ετοιμάζεται.

 

Είδα πως το εδώ θέμα ασχολείται με ΚΕΝΑΚ - ΤΟΤΤΕ - ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ

πράγμα που το κάνει λίγο άβολο γιατί τώρα πρέπει να διαβάσω 30 σελίδες

και να δώ αν έχει κάποιος αναφέρει την ίδια απορία με εμένα. Σας ζητώ συγνώμη

αν επαναλαμβάνομαι.

 

Από μία πρώτη ανάγνωση η τοτεε αυτή αναφέρεται κυρίως, αν όχι μόνο

σε ΑΜ και ΠΜ, καθώς την γράψανε εξάλλου μόνο ΑΜ και ΠΜ.

 

Η απορία είναι η εξής: Ο Μηχανολόγος Μηχανικός τι ρόλο παίζει στον

Βιοκλιματικό Σχεδιασμό ενός κτηρίου? Πως μπορεί να παρέμβει στο σχεδιασμό?

Υπολογιστικά οι συνάδελφοι μπορούν να αντεπεξέλθουν στον υπολογισμό

των ηλ. κερδών, και στην απαιτούμενη ρευστομηχανική πχ?

Υπάρχει κάποια αμοιβή ξεχωριστή για τον βιοκλιματικό σχεδιασμό? και τι

προβλέπεται για τον ΜΜ από αυτήν?

 

Αν δεν είμαι στο σωστό θέμα μεταφέρετε το σχόλιο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλησπέρα σας.

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με την ΤΟΤΕΕ ΒΙΟΚΛΙΜΑΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ

που ετοιμάζεται....

 

...

 

Η ΤΟΤΕΕ για τα βιοκλιματικά έχει ήδη βγεί προς διαβούλευση

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/9AE6593844457400E04046D412C26DD4

Link to comment
Share on other sites

...

Έστω ότι έχουμε έναν τοίχο με διπλή τοιχοποιία και μονωτικό υλικό πολυστερίνη 5εκ ενδιάμεσα, σοβαντισμένο με συμβατικούς σοβάδες και βαμμένο με ακρυλικά χρώματα. Ο συγκεκριμένος τοίχος σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ θα έχει πολύ καλή θερμομόνωση μόνο και μόνο από την σχέση d/λ της πολυστερίνης.

 

Έστω τώρα ότι τον ίδιο τοίχο τον σοβαντίζουμε με θερμομονωτικά κονιάματα (εσωτερικά και εξωτερικά), ΔΕΝ χρησιμοποιούμε πολυστερίνη ενδιάμεσα και τον βάφουμε με θερμομονωτικές βαφές. Τα κονιάματα και οι βαφές σε αυτή την περίπτωση (λόγω της σύνθεσης τους) έχουν αποδεδειγμένα ιδιότητες που συμβάλουν στην αύξηση του συντελεστή θερμικής αντίστασης καθώς επίσης και άλλα χαρακτηριστικά που επηρεάζουν τις θερμομονωτικές τους ιδιότητες, π.χ. πολύ καλό συντελεστή διάχυσης υδρατμών (Sd), πολύ καλό συντελεστή τριχοειδούς απορρόφησης νερού (W), πολύ καλό βαθμό ανακλαστικότητας θερμικών ακτινοβολιών και πολύ καλούς συντελεστές λ. Το πάχος των επιχρισμάτων σε αυτή την περίπτωση δεν ξεπερνάει τα 3εκ από την κάθε πλευρά. Ο συγκεκριμένος τοίχος τώρα λόγω και μόνο της έλλειψης θερμομονωτικού υλικού μεγάλου πάχους, βάσει ΚΕΝΑΚ, θα βγει ότι έχει πολύ χειρότερες θερμομονωτικές ικανότητες από ότι τον προηγούμενο, τόσο όσο να κινδυνεύει να βγει εκτός ορίων, αν λάβουμε υπ' όψιν μας την σχέση d/λ.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι αυτό δεν ισχύει στην πράξη! Στην πραγματικότητα ο δεύτερος τοίχος έχει θερμομονωτική συμπεριφορά ισάξια ενός τοίχου που έχει εφαρμοστεί εξωτερική θερμομόνωση με πλυστερίνη 5εκ! Πως μπορεί λοιπόν, βάσει ΚΕΝΑΚ, να βγουν ασφαλή συμπεράσματα για αυτές τις περιπτώσεις;

 

Οι θερμομονωτικές βαφές / σοβάδες έχουν όντως σημαντική συμβολή στη βελτίωση της θερμομονωτικής επάρκειας ενός δομικού στοιχείου. Στον Κ.Εν.Α.Κ λαμβάνεται υπόψη η συμβολή τους, αλλά (πέρα από τα έντυπα ορισμένων ελληνικών εταιριών) δεν μπορεί να υποκαταστήσει τη θερμομονωτική στρώση, και οπωσδήποτε ένα ΄μή θερμομονωμένο στοιχείο με θερμομονωτικό σοβά δεν πλησιάζει καν τη συμπεριφορά ενός συμβατικά θερμομονωμένου στοιχείου. Αν το κοιτάξεις λίγο σε sites του εξωτερικού, ακόμη και οι εταιρίες που κατασκευάζουν και εμπορεύονται τέτοια υλικά δεν ισχυρίζονται κάτι τέτοιο (μόνο ορισμένες ελληνικές που κανείς δεν θα τους κυνηγήσει)

Link to comment
Share on other sites

Σε μια μονοκατοικία οι θερμικές απώλειες με βάση τα νέα δεδομένα του ΚΕΝΑΚ προκύπτουν 10KW, στην αγορά όμως τόσο μικρός λέβητας πετρελαίου δεν νομίζω οτι υπάρχει. Σ' αυτή την περίπτωση τι κάνουμε? Στην ενεργειακη μελέτη βάζουμε λέβητα 10KW ενω στην μελέτη θέρμανσης βάζουμε έναν λέβητα π.χ. 20KW που υπάρχει στην αγορά? Ιδιο περίπου είναι και το "πρόβλημα" στα ψυκτικά φορτία. Στο ΚΕΝΑΚ βάζουμε ότι υπολογίζουμε ενώ στις αντίστοιχες μελέτες βάζουμε ενδεικτικούς τύπους? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμομονωτικές βαφές / σοβάδες έχουν όντως σημαντική συμβολή στη βελτίωση της θερμομονωτικής επάρκειας ενός δομικού στοιχείου. Στον Κ.Εν.Α.Κ λαμβάνεται υπόψη η συμβολή τους, αλλά (πέρα από τα έντυπα ορισμένων ελληνικών εταιριών) δεν μπορεί να υποκαταστήσει τη θερμομονωτική στρώση, και οπωσδήποτε ένα ΄μή θερμομονωμένο στοιχείο με θερμομονωτικό σοβά δεν πλησιάζει καν τη συμπεριφορά ενός συμβατικά θερμομονωμένου στοιχείου. Αν το κοιτάξεις λίγο σε sites του εξωτερικού, ακόμη και οι εταιρίες που κατασκευάζουν και εμπορεύονται τέτοια υλικά δεν ισχυρίζονται κάτι τέτοιο (μόνο ορισμένες ελληνικές που κανείς δεν θα τους κυνηγήσει)

 

Καταρχήν θα συμφωνήσω σε αυτό που λες για τις ορισμένες ελληνικές εταιρείες και θα προσθέσω... που παράγουν υποτίθεται θερμομονωτικά κονιάματα. (Βλέπεις για πολλούς η προσθήκη κόκκων πολυστερίνης σε ένα σοβά τον καθιστά αυτόματα και θερμομονωτικό!)

Πάντως στο εξωτερικό υπάρχουν προϊόντα που η παρουσία τους σε ένα δομικό στοιχείο το καθιστά σχεδόν ισάξιο με εκείνο που είναι θερμομονωμένο με συμβατική μόνωση (αν εννοείς συμβατική μόνωση το eps ή το xps). Δες λίγο εδώ http://www.solarfarbe.de για να καταλάβεις πάνω κάτω για τι προϊόντα μιλάω. Τώρα βέβαια εξαρτάται σίγουρα και από το πάχος της συμβατικής μόνωσης, άλλο τα 3εκ και άλλο 10εκ.

Όσον αφορά τον ΚΕΝΑΚ που ακριβώς αναφέρει για τέτοιου είδους προϊόντα;

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ. Ποια είναι η άποψή σου για το εμβαδόν που πρέπει να βάλω στο λογισμικό για να υπολογίσει τις ανάγκες σε ΖΝΧ;

 

Το κακο που παθαινουμε βαζοντας τετραγωνικα μεσα στις ζωνες ειναι που προσθετει θεωρητικο πληθυσμο για τις αναγκες ΖΝΧ οποτε θα γεμισεις την ταρατσα με ηλιακους αχρηστους που δεν ανταποκρινονται στα πραγματικα ατομα που μενουυνε στο σπιτι.Οποτε καλυτερα ειναι να μην του θερμομονωσεις αυτους τους χωρους (κλιμακοστασια) για να μην εχεις τα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκεί καταλήγω manolis gon. Θα μπορούσε να λυθεί όμως το πρόβλημα σε μία από τις επόμενες εκδόσεις του λογισμικού προσθέτοντας ένα ακόμα κελί όπου θα εισάγεις την καθαρή επιφάνεια των κατοικιών. Όταν θα αντιμετωπιστούν οι παιδικές ασθένειες του λογισμικού νομίζω θα λυθεί και αυτό.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το κακο που παθαινουμε βαζοντας τετραγωνικα μεσα στις ζωνες ειναι που προσθετει θεωρητικο πληθυσμο για τις αναγκες ΖΝΧ οποτε θα γεμισεις την ταρατσα με ηλιακους αχρηστους που δεν ανταποκρινονται στα πραγματικα ατομα που μενουυνε στο σπιτι.Οποτε καλυτερα ειναι να μην του θερμομονωσεις αυτους τους χωρους (κλιμακοστασια) για να μην εχεις τα παραπανω

Μπορείς να τους θερμομονώσεις αλλά να μην τους εντάξεις στη θερμική ζώνη θερμομονώνοντας τις διαχωριστικές προς αυτούς επιφάνειες (επιφάνειες προς Μ.Θ.Χ.). Θα έχεις καλύτερη ενεργειακή συμπεριφορά του κτιρίου. Και το υπόγειο μιας μονοκατοικίας δεν το θερμαίνεις αλλά γιατί να μην το μονώσεις κι αυτό (πέρα από τη μονωμένη διαχωριστική πλάκα);

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.