Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Για να τρέξει το πρόγραμμα χωρίς κωδικό πρέπει να εγκαταστήσεις την έκδοση 1.27 που δεν υπάρχει πλέον. Πρέπει κάποιος να στην στείλει. Και να μην εγκαταστήσεις κάποια νεότερη γιατι΄μετά θα σου ζητάει κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω πως βρήκα την λύση με το θέμα administrator.

Σε εμένα δεν είχε στο δεξί πλήκτρο τουποντικιού την επιλογή "Run as Administrator" και δεν έβρισκα λύση.

Μετά από αρκετές προσπάθειες, έβαλα ξανά τους κωδικούς και άνοιξα το πρόγραμμα. Παρατήρησα ότι υπήρχε ακόμη η επιλογή "Ενεργοποίηση" στο μενού "Βοήθεια". Την πάτησα και μου έβγαλε το πεδίο των κωδικών συμπληρωμένο. Πάτησα ΟΚ και η επιλογή "Ενεργοποίηση" δεν ξαναεμφανίστηκε και επίσης δεν μου ξαναζήτησε κωδικούς.

Δεν μπορώ να το ξαναδοκιμάσω για αν δω εάν αυτό ήταν που έλυσε το πρόβλημα, αλλά μπορεί κάποιος άλλος "παθών" να μας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω πια πελαγώσει...έβαλα τα στοιχεια του κτιριου στο λογισμικο του τεε

και βγαζει δυο μπουρδες ολα κι ολα...

βλεπω το παραδειγμα μελετης του τεε και δεν εχει καμια σχεση.....ουτε ξερω πια τι να κανω

Υποθετω πως οσον αφορα στο κελυφος αφου υπολογισω τους συντελεστες θερμοπερατοτητας με τους τυπους βαζω τα δεδομενα στο λογισμικο(αυτο δεν κανει υπολογισμους!?!?)

επειτα στις η/μ εγκαταστασεις δεν ξερω τι να βαλω ...αλλα ασπουμε οτι τα καταφερνω και βγαζω το κτιριο κατηγορια β...οκ

ε...η εκθεση αποτελεσματων ειναι μια βλακεια

και ολα αυτα ουδεμια σχεση έχουν με το παραδειγμα του τεε....ρωταω μηχ/γους...δεν ξερουν...ρωταω αρχ/νες δεν ξερουν...τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμα!!!

 

Δυο μπούρδες βγάζει όλα κι όλα και αυτά χρειάζεσαι.

 

Πριν όμως φτάσεις στις δύο μπούρδες θέλεις περίπου 500 σελίδες ΜΕΑ.

 

Δεν βγάζει το πρόγραμμα την όμορφη χρωματιστή σελίδα με την κατάταξη.

Αυτή αν θέλεις βάλτην με print screen στην μελέτη σου.

Θα βγάλει μια έκθεση δεδομένων 5-6 σελίδες και μια έκθεση αποτελσμάτων 2 σελίδες που στην μία του κτιρίου σου γράφει απλά: κατάταξη Β.

Κάποια δεδομένα (καταναλώσεις κτιρίου αναφοράς κλπ) θα τα πάρεις από τα αποτελέσματα και θα τα ενσωματώσεις στη ΜΕΑ (όπως στο παράδειγμα).

Μην αγχώνεσαι, όλοι το περάσαμε αυτό το στάδιο της απελπισίας.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ....

μιλησα με φιλο φιλου....μηχ/γο και μου διευκρινισε πολλα...γιατι εδω και 2 βδομαδες παλευω να καταλαβω πια ειναι η διαδικασια και ποια τα λογισμικα....

και εγω ολο κι ολο αυτο που ηθελα ηταν να φτιαξω συγκεκριμενα "τεχνικη περιγραφη κενακ"!?!?!?!?!?!που μου ζητησε ως προαπαιτουμενο μια ηλιθια στην πολεοδομια ρεθυμνου ...και τετοιο πραγμα δεν εχει ακουσει κανεις!!!!αλλα την πηρα τηλ μου διευκρινισε τα αδιευκρινιστα και ησυχασαμε....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν κατάλαβα καλά, που μπερδεύτηκες:

 

Το πρόγραμμα ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ δεν κάνει την ΜΕΑ. Είναι το τελευταίο στάδιο της ΜΕΑ. Η ώρα της κρίσης, ένα πράγμα.

 

Την ΜΕΑ (θερμομονωτική επάρκεια και ενεργειακή απόδοση) μπορείς να την κάνεις είτε με το χέρι (recommeded), με εξελάκια, word και ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα (autocad), ακολουθώντας βήμα - βήμα το παράδειγμα, είτε με την βοήθεια ενός λογισμικού.

 

Εχουμε πάντα στο νου ότι κανένα λογισμικό εμπορίου δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά για σένα και την ευθύνη της μελέτης, δηλαδή ουσιαστικά την ευθύνη που παίρνεις για την ημέρα που θα το κατατάξει ο επιθεωρητής, βαρύνει αποκλειστικά εσένα.

 

Σε κάθε όμως περίπτωση για να είναι κάποιος σίγουρος ότι μπορεί να κάνει σωστή ΜΕΑ θα πρέπει να κάνει το εξής test.

 

Βάζει πάνω στο γραφείο όλη την ύλη του ΚΕΝΑΚ. ΤΟΤΕΕ, νόμους, εγκυκλίους, τα παραδείγματα, τις σημειώσεις που κράτησε από σεμινάρια. Περίπου 700 σελίδες.

 

Προσέχει την κατάσταση του χαρτιού. Αν δεν έχει μαυρίσει από την χρήση, αν δεν έχουν πατσαβουριαστεί οι σελίδες, με τα εξώφυλλα να φεύγουν εδώ και εκεί και αν δεν είναι γεμάτα τα περιθώρια με χειρόγραφες σημειώσεις, τότε δεν είναι έτοιμος. Πρέπει να τα ξαναδιαβάσει...

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς, αυτός είναι ο ΚΕΝΑΚ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τωρα ειναι συνθηκες αυτες για να δουλεψουμε και ποσο μαλλον για να παρουμε κι ευθυνες?και μετα φωναζουν οι δημοσιογραφοι οτι ειναι πολλα τα 246 ε.ρε ουστ.

Link to comment
Share on other sites

Μου παρουσιάζει η έκδοση 1.28 κάτι περίεργο κατά τη γνώμη μου.

Έχω πόρτες εξωτερικές από ξύλο, οπότε βάζω U=3,5 και αερισμό που τον υπολογίζω.

Αλλάζω τις πόρτες με συνθετικές και δοκιμάζω τιμές U για να δω τι πρέπει να προτείνω στον πελάτη. Με U=3,4 βελτιώνει ελάχιστα την κατανάλωση.

Με U=3.3 και μικρότερο αυξάνει την κατανάλωση πάρα πολύ.

Είναι λογικό αυτό;

Έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.