Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Ακριβώς δίπλα στην επιλογή "Εκτέλεση", βρίσκεται η επιλογή "Αποτελέσματα", η οποία ενεργοποιείται όταν δεις το μήνυμα που λες.

Πήγαινε τώρα στα αποτελέσματα (αν και ήδη έχεις βρει την λύση) και δες τι ψάρια έπιασες

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι για μεγάλα κτίρια κυρίως συμφέρει σαν λύση η εγκατάσταση BEMS συστήματος. Στην ΤΟΤΕΕ 2010α πίνακα 5.5 χωρίζει τους αυτοματισμούς σε 4 κατηγορίες (Α-Δ). Το κτίριο που μελετάω είναι πανεπιστημιακό, 2350 τετραγωνικών και παρατήρησα ότι εάν από κατηγορία αυτοματισμών Δ πάω έστω και στη Γ, η εξοικονόμηση είναι τεράστια (Το κτίριο είναι πολύ παλιό - κλάση Ζ αν έχω κάνει σωστά τους υπολογισμούς). Γνωρίζει κανείς το κόστος εγκατάστασης ενός τέτοιου συστήματος αυτοματισμών (ας πούμε πόσο θα μου κοστίσει περίπου να φτάσω στην κάθε κατηγορία αυτοματισμών);

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να ΒΟΗΘΗΣΗ!!!!!......έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση του προγράμματος του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ V 1.28 σε windows 7 x64.

Μου βγάζει στα μισά της εγκατάστασης.......................

"C:\PROGRAMFILES(x86)\COMMONFILES\BUSINESSOBJECTS\2 .7\BIN\EXPORTMODELLER.DLL".........

και δεν μπορεί να συνεχιστεί η εγκατάσταση, γνωρίζει κανείς την λύση;;;;;

Έχει δοκιμαστεί η λύση της εγκαταστασης ως admin και ως συμβατότητας προγράμματος προηγούμενης έκδοσης των windows.............αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

@aneko

Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ: http://support.microsoft.com/kb/237294, άσχετα αν αναφέρεται στο Office 2000, και εδώ http://www.arcanadev.com/support/kb/K00000321.aspx..

Η απλούστερη λύση είναι να πατήσεις "Παράβλεψη" (ή "ignore") κι ίσως να 'ναι αρκετά αυτά τα "ignore". Δεν ξέρω μόνο αν θα έχεις πρόβλημα στη συνέχεια. Μάλλον όχι αλλά δοκίμασε και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

τελικά εγκατατστάθηκε πατωντας πολλές φορές επανάληψη και παραβλεψη.....

τωρα αν θα λειτουργεί κανονικά, θα δείξει;;

........ευχαριστώ πάντος

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι για μεγάλα κτίρια κυρίως συμφέρει σαν λύση η εγκατάσταση BEMS συστήματος. Στην ΤΟΤΕΕ 2010α πίνακα 5.5 χωρίζει τους αυτοματισμούς σε 4 κατηγορίες (Α-Δ). Το κτίριο που μελετάω είναι πανεπιστημιακό, 2350 τετραγωνικών και παρατήρησα ότι εάν από κατηγορία αυτοματισμών Δ πάω έστω και στη Γ, η εξοικονόμηση είναι τεράστια (Το κτίριο είναι πολύ παλιό - κλάση Ζ αν έχω κάνει σωστά τους υπολογισμούς). Γνωρίζει κανείς το κόστος εγκατάστασης ενός τέτοιου συστήματος αυτοματισμών (ας πούμε πόσο θα μου κοστίσει περίπου να φτάσω στην κάθε κατηγορία αυτοματισμών);

 

Μόνο με προσφορές από ανάλογες εταιρείες ή μελέτη, ''τεύχη δημοπράτησης'' κλπ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γνωρίζετε πως υπολογίζονται οι συντελεστές σίασης σε οροφή (από μακρυνά εμπόδια και από πλαινά); Σε πιο σημείο της ΤΟΤΕΕ αναφέρεται κάτι για αυτό;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μηδενικη σκιαση, μοναδες ολοι οι συντελεστες.

Οι σκιασεις αν δεν κανω λαθος ειναι για κατακορυφα δομικα στοιχεια

Link to comment
Share on other sites

@imarkou

Στις υπάρχουσες TOTEE δεν αναφέρεται πουθενά κάτι σχετικά με τη σκίαση οριζόντιων αδιαφανών επιφανειών. Στις προτάσεις όμως για δημόσια διαβούλευση της ΤΟΤΕΕ-1 έχει προστεθεί μια φράση στην παράγραφο 3.3.1 που λέει το εξής: "Ο μέσος συντελεστής σκίασης των αδιαφανών οριζόντιων ή κεκλιμένων επιφανειών του κτηρίου αναφοράς (δώματα ή στέγες), τόσο κατά τη θερινή, όσο και κατά τη χειμερινή περίοδο, ορίζεται σε 1".

Αυτό δηλαδή που σου λέει και ο Inzaghi και ούτως ή άλλως το εφαρμόζουμε ήδη μιας κι όπως είπα δεν γίνεται καμιά αναφορά για σκίαση οριζόντιων αδιαφανών επιφανειών. Τα συζητούσαμε πριν λίγο καιρό αυτά. Πάλι καλά που το διευκρίνισαν να τελειώνει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.